Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za ponedeljek, 23.10.2017

oblačno
Danes bo pretežno oblačno, ponekod v vzhodni Sloveniji bo občasno še možen rahel dež. Dopoldne se bo v zahodni Sloveniji delno zjasnilo. Predvsem v Prekmurju in deloma na Štajerskem in Koroškem ter na Gorenjskem vzdolž Karavank in Kamniških Alp bo pihal severni veter. Najvišje dnevne temperature bodo od 9 do 13, na Primorskem do okoli 17 stopinj C.
7°C | 14°C
torek, 24.10.2017
5°C | 16°C
sreda, 25.10.2017
5°C | 17°C
četrtek, 26.10.2017
6°C | 21°C
petek, 27.10.2017
8°C | 21°C
Opozorila
Ponedeljek, 23.10.2017 ob 8h
Dodatnega opozorila ni.
7°C
14°C
oblačno
Nahajaš se tukaj: Novice

Označitev kulturne dediščine v občini


KULTURA

| |
04.08.2015      11:31
A A

Označitev kulturne dediščine v občiniDvojezično informacijsko tablo o zgodovini vasi sta odkrila župan Jože Muhič in Igor Mavsar, predsednik Vaške skupnosti Kočevske Poljane.
Dvojezično informacijsko tablo o zgodovini vasi sta odkrila župan Jože Muhič in Igor Mavsar, predsednik Vaške skupnosti ...
Deli:

Najbrž se je marsikdo od nas že sprehodil mimo prenekatere stavbe, za katero bi prav rad vedel, po čem je posebna. V občini Dolenjske Toplice bodo v prihodnji letih prav vse takšne stavbe oziroma objekte označili – gre za projekt označitve objektov iz registra nepremične kulturne dediščine. 144 je takih, začeli pa so že letos. Do konca leta bodo označili 30 objektov - vaško jedro Toplic, vse cerkve v občini, območje soteškega gradu in Kočevske Poljane. Prav v slednjih že lahko najdemo okrogle tablice z znakom haške konvencije.

 

V vasi so tako označeni šest stanovanjskih stavb, od tega so tri spomenik lokalnega pomena - nekdanja šola, Höfferletova hiša in Grilova hiša, župnijska cerkev Andreja apostola, vaški vodnjak, Marijina kapelica, pokopališče in kamniti most, sicer pa tudi vas kot celota sodi pod nepremično kulturno dediščino. „Gre za eno najstarejših vasi v občini in leži na skrajnem robu nekdanjega kočevarskega jezikovnega otoka, njihova dediščina pa je izjemno bogata,“ je povedal Primož Primec, vodja projekta in dodal, da želijo prav to njihovo dediščino v prihodnje bolj izpostaviti v turistične namene. „Radi bi spodbudili občane, da spoštujejo svoja naselja, stavbno, kulturno dediščino, da jo bodo pravilno negovali in da bodo svoje okolje tako urejali, da bodo zgled vsem ostalim,“ je namen označitve izpostavil župan Jože Muhič. Hkrati pa bodo tudi turisti in ostali mimoidoči vedeli, da je to objekt z določeno zgodovino, z določeno patino.

 

Sicer pa so prav za to priložnost nastale tudi fotografije motivov vasi, ki bodo tam razstavljene do konca septembra. Avtorica Alenka Peterlin namreč v Kočevskih Poljanah vidi nešteto motivov, ki so, je dejala, izjemno zanimivi, vas pa ima posebno dušo, v njej so stare hiše iz naravnih materialov s posebnimi fasadami, ki se jih danes ne gradi več na ta način. Razstava desetih fotografij bo na ogled do konca sploh prvih dni kočevarske dediščine, ki jih bodo Poljane gostile septembra.

 

Besedilo in fotografije: MOJCA KREN
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
ŽELIŠ BITI TUDI V BODOČE NA TEKOČEM S TEM, KAR OBJAVI Vrelec? x
Naroči se na e-obveščanje in ostani v stiku z nami in ne zamudi več nobene pomembne novice ali dogodka!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!