Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za nedelja, 04.12.2016

pretežno oblačno
Ponoči bo na jugozahodu zmerno do pretežno oblačno, drugod delno do pretežno jasno. Zjutraj bo po nekaterih nižinah nastala megla ali nizka oblačnost. Najnižje jutranje temperature bodo od -5 do -3, na Primorskem do 6 stopinj C.
-2°C | 4°C
torek, 05.12.2016
-2°C | 6°C
sreda, 06.12.2016
-3°C | 6°C
četrtek, 07.12.2016
-1°C | 5°C
petek, 08.12.2016
-4°C | 5°C
Opozorila
Sobota, 3.12.2016 ob 16h
Dodatnega opozorila ni.
-2°C
4°C
pretežno oblačno
Nahajaš se tukaj: Novice

Praznik na gradu


NOVICE

| |
11.04.2014      6:30
A A

Praznik na graduFoto: Boris Pretnar
Foto: Boris Pretnar
Deli:

Bled - Na blejski praznični dan, 10. aprila, so na povabilo župana Janeza Fajfarja Bled   obiskali tudi visoki gostje iz Briksna: bolzansko – briksenski škof dr. Ivo Muser, župan občine Briksna Albert Pürgstaller in prof. Josef Gelmi.

 

V okviru praznovanj letošnjega blejskega občinskega praznika je 10. aprila na  Blejskem gradu potekala blagoslovitev grajske kapele. Kapelo sv. Ingenuina in sv. Albuina.sta blagoslovila ljubljanski škof Andrej Glavan in bolzansko briksenski škof dr. Ivo Muser. Obred sta škofa pred zbrano množico gostov in obiskovalcev v kapeli in na zgornjem grajskem dvorišču vodila v spremstvu župnika blejske župnije Janeza Ferkolja in župnikov sosednjih župnij. Pred obredom so si navzoči lahko ogledali tudi nedavno odkrito oltarno sliko sv. Ingeniuma in sv. Albuina. Gotska grajska kapela na zgornji terasi, orientirana pravilno proti vzhodu, je posvečena briksenškima škofoma sv. Albuinu in sv. Ingenuinu. Po drugem potresu leta 1690 je bila kapela povišana in baročno obokana. V času baročne prezidave ali kmalu potem so kapelo okrasili s freskami. Po današnji blagoslovitvi bodo v njej ponovno mogoči cerkveni obredi.

 

Pomembnost  zgodovinskega trenutka sta v svojih nastopih izpostavila tudi oba škofa, tako ljubljanski škof Andrej Glavan kot bolzansko – briksenski škof dr. Ivo Muser.  

Občini Bled in Briksen povezujejo tako zgodovinske vezi kot dobri odnosi, ki so jih njuni predstavniki navezali v preteklih letih. V tej luči je tokratni obisk visoke briksenske delegacije nadaljevanje utrjevanja vezi med občinama.  

Visoki gostje so na Blejskem gradu obiskali grajsko tiskarno in se udeležili predavanj v organizaciji Muzejskega društva Bled in Občine Bled. V Viteški dvorani je o briksenskem pogledu na Bled  predaval prof. Josef Gelmi, profesor za cerkveno zgodovino in škofijsko zgodovino na Filozofsko – teološki visoki šoli v Briksnu. Od l. 1998 je predsednik Škofijskega muzeja v Briksnu. Med drugim raziskuje cerkveno zgodovino na Tirolskem in zgodovino bolzansko - briksenskih škofov. O Blejskem pogledu na Briksen pa sta predavala Janez Fajfar in Janez Bizjak, arhitekt, naravovarstvenik in publicist, so sporočili z Zavoda za kulturo Bled.

 

 

 

 

 

Povezani članki
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Bled!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Koledar dogodkov Preglej vse
December 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12
03.12.2016
Danes ni dogodkov.
07.12.2016 | Umetnost
ROKODELSKE DELAVNICE
08.12.2016 | Kultura
KRONOSOVA ŽETEV
09.12.2016 | Kultura
MALI PINGVINČEK
09.12.2016 | Umetnost
OTVORITEV RAZSTAVE "SRČNI DOTIK"
11.12.2016 | Družabni dogodki
Mamma mia!
12.07.2016 | Šport
JOGA na Bledu
06.12.2016 | Ostalo
Oblikujmo skupaj prihodnost našega mesta in občine
07.12.2016 | Umetnost
ROKODELSKE DELAVNICE
08.12.2016 | Kultura
KRONOSOVA ŽETEV
09.12.2016 | Kultura
MALI PINGVINČEK
09.12.2016 | Umetnost
OTVORITEV RAZSTAVE "SRČNI DOTIK"

Bodite prvi pri oddaji mnenja.

Radio v živo