Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za sreda, 28.06.2017

oblačno
Popoldne bo na vzhodu sprva še sončno in vroče, drugod bo spremenljivo oblačno. Krajevne padavine, deloma nevihte se bodo krepile in postopno širile proti vzhodu. Pihal bo južni do jugozahodni veter. Najvišje dnevne temperature bodo od 23 do 30, na vzhodu do 32 stopinj C.
16°C | 26°C
četrtek, 29.06.2017
17°C | 25°C
petek, 30.06.2017
15°C | 24°C
sobota, 01.07.2017
15°C | 24°C
nedelja, 02.07.2017
13°C | 24°C
Opozorila
Sreda, 28.6.2017 ob 13h
Danes popoldne in zvečer bodo nastale močnejše nevihte, ob prehodu vremenske fronte v noči na četrtek pa bodo ob nevihtah krajevna neurja predvsem z nalivi in močnejšimi sunki vetra.
16°C
26°C
oblačno
Nahajaš se tukaj: Novice

Praznik na gradu


NOVICE

| |
11.04.2014      6:30
A A

Praznik na graduFoto: Boris Pretnar
Foto: Boris Pretnar
Deli:

Bled - Na blejski praznični dan, 10. aprila, so na povabilo župana Janeza Fajfarja Bled   obiskali tudi visoki gostje iz Briksna: bolzansko – briksenski škof dr. Ivo Muser, župan občine Briksna Albert Pürgstaller in prof. Josef Gelmi.

 

V okviru praznovanj letošnjega blejskega občinskega praznika je 10. aprila na  Blejskem gradu potekala blagoslovitev grajske kapele. Kapelo sv. Ingenuina in sv. Albuina.sta blagoslovila ljubljanski škof Andrej Glavan in bolzansko briksenski škof dr. Ivo Muser. Obred sta škofa pred zbrano množico gostov in obiskovalcev v kapeli in na zgornjem grajskem dvorišču vodila v spremstvu župnika blejske župnije Janeza Ferkolja in župnikov sosednjih župnij. Pred obredom so si navzoči lahko ogledali tudi nedavno odkrito oltarno sliko sv. Ingeniuma in sv. Albuina. Gotska grajska kapela na zgornji terasi, orientirana pravilno proti vzhodu, je posvečena briksenškima škofoma sv. Albuinu in sv. Ingenuinu. Po drugem potresu leta 1690 je bila kapela povišana in baročno obokana. V času baročne prezidave ali kmalu potem so kapelo okrasili s freskami. Po današnji blagoslovitvi bodo v njej ponovno mogoči cerkveni obredi.

 

Pomembnost  zgodovinskega trenutka sta v svojih nastopih izpostavila tudi oba škofa, tako ljubljanski škof Andrej Glavan kot bolzansko – briksenski škof dr. Ivo Muser.  

Občini Bled in Briksen povezujejo tako zgodovinske vezi kot dobri odnosi, ki so jih njuni predstavniki navezali v preteklih letih. V tej luči je tokratni obisk visoke briksenske delegacije nadaljevanje utrjevanja vezi med občinama.  

Visoki gostje so na Blejskem gradu obiskali grajsko tiskarno in se udeležili predavanj v organizaciji Muzejskega društva Bled in Občine Bled. V Viteški dvorani je o briksenskem pogledu na Bled  predaval prof. Josef Gelmi, profesor za cerkveno zgodovino in škofijsko zgodovino na Filozofsko – teološki visoki šoli v Briksnu. Od l. 1998 je predsednik Škofijskega muzeja v Briksnu. Med drugim raziskuje cerkveno zgodovino na Tirolskem in zgodovino bolzansko - briksenskih škofov. O Blejskem pogledu na Briksen pa sta predavala Janez Fajfar in Janez Bizjak, arhitekt, naravovarstvenik in publicist, so sporočili z Zavoda za kulturo Bled.

 

 

 

 

 
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Bled!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!Bodite prvi pri oddaji mnenja.

Radio v živo