Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za petek, 20.10.2017

jasno
Ponoči bo precej jasno, predvsem ponekod na Primorskem in na severovzhodu države bo nastala megla. Najnižje jutranje temperature bodo od 2 do 8, na Primorskem okoli 10 stopinj C.
7°C | 23°C
sobota, 21.10.2017
8°C | 21°C
nedelja, 22.10.2017
10°C | 16°C
ponedeljek, 23.10.2017
7°C | 14°C
Opozorila
Četrtek, 19.10.2017 ob 18h
Dodatnega opozorila ni.
7°C
23°C
jasno
Nahajaš se tukaj: Novice

Peticija za vpis neodtujljive pravice do vode ......


NOVICE

| |
29.02.2016      14:45
A A

Peticija za vpis neodtujljive pravice do vode v Ustavo RSDeli:

Pred 28 dnevi, točneje 30. januarja 2016 smo kot skupina posameznikov, ki smo se spoznali preko družbenih omrežji, začeli na spletni strani pravapeticija.com zbirati podpise za vpis neodtujljive pravice do vode v Ustavo RS, z namenom:

  • osvestiti ljudi, da voda v časih v katerih živimo ni nekaj samoumevnega,
  • da je vodo potrebno zaščititi na najvišji ravni in
  • da pokažemo predstavnikom ljudstva, da se z vodo ne morejo igrati.

 

Zavedali smo se, da v Državnem zboru RS že od maja 2013 potekajo prizadevanja posameznih politikov, da se pravica do voda zapiše v Ustavo RS. Seznanjeni smo tudi, da je bila pobuda iz marca 2014, ko je bilo uradno vložena zahteva za spremembo Ustave RS, ki je propadla zaradi predčasnih volitev, ponovno vložena aprila 2015. A ker predlog sam po sebi še ne zagotavlja, da bodo poslanke in poslanci z dvotretjinsko večino vseh podprli predlog in zapisali pravico do vode v Ustavo RS, smo se odločili, da ne bomo čakali in jamrali, temveč bomo ukrepali na način, da bomo izvajali pozitiven državljanski pritisk na naše predstavnike in s tem jasno pokazali, da ljudje podpiramo vpis neodtujljive pravice do vode v Ustavo RS.

 V ta namen smo si pred zbiranjem podpisov zadali zelo jasen cilj, ki ga je do danes podprlo že preko 40.000 varuhov vode oziroma državljanov in državljank Slovenije: Spodbuditi poslanke in poslance, da v najkrajšem možnem času plebiscitarno podprejo vpis neodtujljive pravice do vode v Ustavo RS, kar bo obsegalo:

  • da se na ustavni ravni voda in dostop do vode določi kot splošna in temeljna pravica za vsakogar;
  • da se prepreči, da bi se vodni viri privatizirali;
  • da vodni viri niso tržno blago;
  • da vodni viri služijo prednostno in trajnostno za oskrbo prebivalstva in gospodinjstev s pitno vodo;
  • da se oskrbo prebivalstva s pitno vodo in z vodo za oskrbo gospodinjstev zagotavlja kot neprofitna javna služba - torej ni možno več podeljevati koncesije.

 

Za dosego cilja, da poslanke in poslanci v najkrajšem možnem času vpišejo neodtujljivo pravico do vode v Ustavo RS, smo si zadali dva roka pri zbiranju podpisov:

  • v 30 dneh zbrati 40.000 podpisov, kar je ekvivalent potrebnemu številu podpisov za referendum in 10.000 podpisov več, kot je potrebno zbrati podpisov za začetek postopka za spremembo ustave in
  • do 21. marca zbrati preko 50.000 podpisov in jih dan pred Svetovnim dnevom voda predati predsedniku Ustavne komisije in Komisiji DZ za peticije ter za človekove pravice in enake možnosti.

 

Prvi cilj, zbrati 40.000 podpisov, je bil uresničen 27. 2. 2016, torej dva dni pred zastavljenim rokom, s čimer smo državljanke in državljani Slovenije zelo jasno in odločno pokazali, da je potrebno vodo zaščititi na najvišji ravni in da pitna voda v Sloveniji nikoli ne more postati tržno blago.

 Zavedamo se, da peticija pravno ne nalaga nikakršne obveznosti odločevalcem, a peticija za katero že danes, v 30 dneh, stoji preko 40.000 varuhov vode, kar je več kot je potrebno zbrati za začetek postopka za spremembo ustave (30.000 podpisov v 60 dneh), jasno kaže, da ljudje podpiramo vpis pravice do vode v Ustavo RS. Zato je peticija prvi korak, ki ga imamo na voljo, da brez stroškov za državo (referendum) pokažemo, da podpiramo zapis pravice do vode v Ustavo RS.

 V tem trenutki naj nas politika jemlje kot pomoč, kot močan argument, da glasujejo za vpis pravice do vode v Ustavo. Smo njihov argument, ki bo imel 21. marca, ko bomo peticijo predali pristojnim, preko 50.000 varuhov vode oziroma podpisov. V to smo v ekipi trdno prepričani.

CI Za Slovenijo in svobodo bo tudi po 21. marcu nadaljevala s pozitivnimi akcijami, s ciljem, da bodo poslanke in poslanci še pred poletjem zapisali neodtujljivo pravico do vode v Ustavo RS.

 Na koncu prvega dejanja se zahvaljujemo vsem podpisnikom elektronske peticije in tistim, ki ste peticijo podpisali našim aktivistom na terenu ter medijem za njihov prispevek. Zahvala pa tudi vsem prostovoljcem, različnih poklicev in starosti, ki so nam ponudili pomoč in bo njihovo delo še kako pomembno pri nadaljnjih ukrepih CI Za Slovenijo in svobodo, da nam bo skupaj uspelo doseči zapis neodtujljive pravice do vode v Ustavo RS.


Neformalni upravni odbor CI Za Slovenijo in svobodo:

Ewa Jenko Gunnčar,

Romea Žbogar,

Afrodita Hebar Kljun,

Marjeta Pogačnik

Dušan Trušnovec,

Brane Golubović,

Boris Turk,

Ana Jug in

Marjan Kogelnik

 

 

http://www.pravapeticija.com/vpis_neodtujljive_pravice_do_vode_v_ustavo


0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Žužemberk!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!