Logo MojaObčina.si

Žužemberk

DANES
3°C
-2°C
JUTRI
4°C
-3°C
4559

Pred novo kopalno sezono

Kopanje in plavanje krepita telo in duha, zato se številne slovenske reke, jezera, ribniki in gramoznice v vročih poletnih dneh spremenijo v priložnostna kopališča. Kopanje pa ni varno povsod. Tako imenovana »divja kopališča« so brez upravljavcev in reševalcev iz vode, ki skrbijo za varnost in nudijo prvo pomoč, zato se tam kopamo na lastno odgovornost, dvomljiva pa je tudi kakovost vode.

Na slovenskih rekah, jezerih in morju je kopanju namenjenih 48 odsekov – kopalnih voda, na katerih se že sicer običajno kopalci zbirajo v večjem številu in ustrezajo zakonsko določenim kriterijem za določitev naravnih kopalnih voda. Na teh odsekih se spremlja tudi kakovost vode v času kopalne sezone, ki traja na morju od 1.6. do 15.9., na celinskih vodah pa od 15.6. do 31.8. Vzorčenje kopalne vode in analize izvaja Nacionalni laboratorij za zdravje in hrano, ki ob vzorčenju opravi terenske meritve ter organoleptično oceni prisotnost vidnih nečistoč, površinsko aktivnih snovi, mineralnih olj, fenolov in pojava cvetenja. V odvzetih vzorcih vode v mikrobiološkem laboratoriju se ugotavlja prisotnost dveh bakterij, ki sta pokazatelja morebitnega fekalnega onesnaženja (Escherichia coli, intestinalni enterokoki), ustreznost posameznega vzorca vode pa je ocenjena glede na priporočila Nacionalnega inštituta za javno zdravje. Obveščanje javnosti omogoča aplikacija, kjer so na voljo sprotni podatki o kakovosti vode ter morebitni ukrepi upravljanja. Kar 48 slovenskih naravnih kopalnih voda sodi med najustreznejše v Evropi. Tako kakovost kopalne vode na   naravnih kopališčih in 30 kopalnih območjih (tudi kopališče Loka v Žužemberku)ustreza evropskim merilom, čistost celinskih voda je zadostna in primerljiva z drugimi evropskimi državami, čistost vode na slovenskih morskih kopališčih pa je po podatkih  Arsa odlična. Agencija RS za okolje (Arso)  kakovost kopalne vode preverja na približno tisoč merilnih mestih in s približno 4500 merilnimi napravami. Na novinarski konferenci v Žužemberku so predstavniki Arsa podrobneje predstavili kakovost slovenskih kopalnih voda. Evropsko poročilo o kakovosti kopalnih voda v EU, ki Slovenijo glede čistosti kopalne morske vode uvršča med najboljše države, po kakovosti celinskih kopalnih voda pa v evropsko t. i. zlato sredino.Voda na   kopališčih ni pitna in primerna za kuho, po kopanju pa še je vsem kopalcem priporočila prhanje z neoporečno vodo.

Na novinarski konferenci so še sodelovali mag. Drago Groselj, direktor Urada za hidrologijo in stanje okolja, Katarina Bitenc, Nacionalni inštitut za javno zdravje (NIJZ), Bonia Miljavac, predstojnica območne enote NIJZ Novo mesto, Darja Žličar, Uprava RS za zaščito in reševanje in mag. Jadran Klinec, direktor Uprave RS za pomorstvo, zbrane pa je pozdravil tudi žužemberški župan Franc Škufca. V.Kostevc

 Predstavniki Agencije RS za okolje (Arso), Uprave RS za zaščito in reševanje ter Uprave RS za pomorstvo so opozorili tudi na varno in zdravo kopanje ter na plovni režim. Ur  foto: V.K

 

 

Všečkaj objavo


Oceni objavo


Oglejte si tudi