Oceni objavo

Županova Micka na Dvoru

»Ti si lepa kakor roža, dolga kakor smreka, brhka kakor hrast, v tvojih tatinskih očeh en fant notri sedi, kateri v mene venkaj strelja. No, kako ti to dopade?«

Kdo ne pozna le redko preseženega Anžetovega poskusa dvorjenja ljubljeni Micki? To dvorjenje po gorenjsko je v isti sapi neizmerno smešno in nadvse zgovorno. Dramo oz. komedijo, ki velja za prvo komedijo, ki je bila napisana v slovenskem jeziku smo si ogledali na Dvoru, 15. aprila 2023, na sobotni večer, v izvedbi članov Kulturnega društva Krka.

Obiskovalci smo bili navdušeni nad igralci, ki so se popolnoma vživeli v svoje vloge, občudovanja vredni pa so bili tudi kostumi iz 18. stoletja.

Lepo, mlado županovo Micko, ki je že bila zaročena z Anžetom, je hotel z obljubo poroke premamiti baron Tulpenheim. Obljubljal ji je veliko denarja in lepe obleke, nad katerimi je bila Micka še posebno navdušena. Rajši je imela brezsrčnega barona, ki jo je zapeljeval z lažmi, kot pa odkritosrčnega kmeta, ki jo je resnično ljubil, a tega ni znal izraziti z lepimi besedami. V dokaz "ljubezni" ji je Tulpenheim podaril prstan. Ta prstan pa je bil tudi vzrok, da je mlada vdova Šternfeldovka odkrila baronovo zvijačo. Micki je razodela, da je njen bodoči "ženin" goljuf, ki jo vara, saj je ona prava Tulpenheimova zaročenka. Šternfeldovka, Micka, njen oče Jaka in Anže se po tem, ko Micka očetu pove, kakšno neumnost je hotela storiti, domenijo, da bodo vsem trem grešnikom pripravili past. Ko pride Tulpenheim skupaj s prijateljem Monkofom in pisarjem Glažkom, da bi sestavili zaročno pogodbo, ga Micka prijazno sprejme kot Schönheima, za katerega se je poprej izdajal. Pogodbe pa ne napišejo za Micko in barona, temveč za njo in Anžeta. Takrat na prizorišče stopi plemkinja Šternfeldovka in razkrinka oba mestna plemiča. Ta dva morata prisostvovati zaroki in listino celo podpisati kot priči. Plemkinja ju tudi prisili, da morata dodati nekaj cekinov k Mickini in Anžetovi doti. Takrat osramočenega barona zadane še najhujši udarec. Neusmiljena plemkinja ga zapusti in mu zagrozi, da bo njegovo zaroto razkrinkala njegovemu na smrt bolnemu stricu. Na koncu, ko že vsi bolj ali manj veseli odidejo domov, se nazaj potuhnjeno priplazi Glažek, ki pod svojo raztrgano suknjo skrije steklenico vina, rekoč, da bi bilo škoda, če bi kaj ostalo.

 

Organizatorji, Kulturno društvo Dvor, smo bili zelo veseli polne dvorane obiskovalcev, ki so se iz srca nasmejali zgodbi o privzetni gospodi, ki misli da lahko počne karkoli, zmaga pa zdrava kmečka pamet.

 

Besedilo in foto: Jadranka Meglen, članica KD Dvor

Oglejte si tudi