Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za sobota, 18.08.2018

pretežno jasno
Popoldne bo pretežno jasno, nastale bodo posamezne vročinske nevihte. Ponekod bo pihal severovzhodni veter, na Primorskem šibka burja. Najvišje dnevne temperature bodo od 27 do 31, na Primorskem do 33 °C.
17°C | 32°C
nedelja, 19.08.2018
17°C | 32°C
ponedeljek, 20.08.2018
17°C | 33°C
torek, 21.08.2018
17°C | 32°C
sreda, 22.08.2018
18°C | 33°C
Opozorila
Sobota, 18.8.2018 ob 13h
Dodatnega opozorila ni.
17°C
32°C
pretežno jasno
Nahajaš se tukaj: Novice Šport

Zimzeleni na Šavrinskem gričevju


ŠPORT, DRUŠTVA

| |
12.01.2017      16:09
A A

Zimzeleni na Šavrinskem gričevjuEdina slika, kjer smo vsi na njej
Edina slika, kjer smo vsi na njej
Deli:

Prvi letošnji pohod po Šavrinskem gričevju nam je polepšal vodnik Milan. To gričevje s povprečno nadmorsko višino 191 m se razprostira med kraškim robom, morjem in dolino Dragonje. Zgrajeno je iz nepropustnega fliša in geografsko močno razgibano. Podnebje je sredozemsko:  poletja vroča, zime pa mile. Tu uspevajo  oljka, vinska trta, smokve, kostanj in akacija.  Območje je znano po zgodnji zelenjavi.

V rimskih časih je peljala cesta iz Kopra proti Šmarjam, nato  po grebenu med Pomjanom in Krkavčami proti reki Dragonji in naprej v Istro, ( Via Flavia). Za Rimljani so tu vladali: Goti, Bizantinci nato Franki  (788), ki so v zaledje obrambnih mest naseljevali Slovane, da so jim obdelovali zemljo. V drugi polovici 13.st. je območje  prišlo pod beneško oblast do 1797, ko je to ozemlje dobila Avstrija (razen 1805-1813 Ilirske province). Bogoslužje je bilo v slovenskem jeziku (glagolski mistral).

Leta 1923 so prišli Italijani, ki so ukinili  vse slovenske šole in poitalijančili lokalna imena. Po letu 1948  se je število prebivalcev močno zmanjšalo (cona B) in zemljišča so se začela zaraščati. Šele v novejšem času naselja zopet oživljajo. Vas Padna se omenja kot vas Padana že v 12 st.  Zanimiva je cerkev sv. Blaža iz 12-13 st. s kamnitim zvonikom, ki so ga zgradili v 19. st. s prispevki krajanov  (od prodane zelenjave - posebno blitve).  Reliefni okras podoben kot v Krkavčah je vzidan v zid cerkve. V prostorih nekdanje  šole je Galerija Božidarja Jakca, velikega slovenskega slikarja. Južna stran padenskega hriba je poraščena z oljkami, tudi 300 let starimi. Prvotna vas stara Padna je bila vzhodno od vasi s cerkvijo sv. Saba.  Padna je ohranila strnjeno pozidane hiše z ozkimi ulicami, portali, kamnitimi prekladami…

Ko smo se pred burjo umaknili iz vasi, smo videli še obnovljeno kamnito zgradbo (z evropskimi sredstvi) in kulturni dom. Po zatišni in sončni poti med oljčnimi nasadi smo prišli v Novo vas. Ogledali smo  si spomenik padlim v drugi svetovni vojni. Po vasi se je  videlo že prvo spomladansko cvetje.

Med oljčniki in po gozdni poti smo prišli v vas Sv. Peter (od 1954 – 1992 - Raven). V vasi je poleg cerkve sv. Petra tudi zanimiva Tonina hiša s staro torkljo (400 let).  Sprehodili  smo se skozi del vasi, nato  pa se spustili po gozdni poti na strmo lokalno cesto do glavne ceste Dragonja - Šmarje, kjer nas je čakal avtobus.

Dan smo si obogatili s prijetnim zimskim pohodom po Šavrinskih gričih.

Zapisal:  Andrej Štular

Slike: Milan Jerman, Joža Miklavčič
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Vrhnika!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Naš časopis
Številka: 461
Izšla: 02.07.2018
Poglej Pdf

Bodite prvi pri oddaji mnenja.