Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za sobota, 21.10.2017

oblačno
Ponoči bo precej jasno, predvsem ponekod na Primorskem in na severovzhodu države bo nastala megla. Najnižje jutranje temperature bodo od 2 do 8, na Primorskem okoli 10 stopinj C.
9°C | 18°C
nedelja, 22.10.2017
10°C | 14°C
ponedeljek, 23.10.2017
7°C | 15°C
torek, 24.10.2017
3°C | 17°C
Opozorila
Četrtek, 19.10.2017 ob 19h
Dodatnega opozorila ni.
9°C
18°C
oblačno
Nahajaš se tukaj: Novice Šport

Svizci obiskali Vitanje in Šmartinsko jezero


ŠPORT, DRUŠTVA

| |
26.03.2013      15:42
A A

Svizci obiskali Vitanje in Šmartinsko jezero



Svizci pred stavbo Kulturnega središča evropskih vesoljskih tehnologij
Svizci pred stavbo Kulturnega središča evropskih vesoljskih tehnologij
Deli:

Letošnje leto nam vreme »programira« pohode, saj nam ne dovoli, da bi jih izpeljali po načrtu. Človek - čeprav ni vraževeren - bi skoraj mislil, da je temu kriva trinajstica v letnici. Vreme/narava pač dokazuje, da je močnejša od človeka. Tako je bilo tudi 21. marca (drugi dan pomladi), ko vremenska napoved spet ni bila primerna za predviden pohod. 

Nova smer -  Vitanje. Avtocesto smo zapustili v Celju in se skozi Vojnik  usmerili proti našemu cilju. Med vožnjo nas je Elica spomnila na premalo znano in cenjeno Almo Maximiliano Karlin (Celje, 1889-1950), pisateljico, svetovno popotnico, poliglotko, polihistorko, predvsem pa pogumno in samostojno žensko, ki je kljubovala vsem stereotipom in predsodkom 19. in 20. stoletja.

Pripeljali smo se v Vitanje. Zakaj pa smo šli tja? Zaradi Hermana Potočnika Noordunga (Pulj, 1892-1929), enega od najvplivnejših mislecev na področju raketne tehnologije in njenega razvoja na začetku 20. stoletja. Njegove zamisli so bile inspiracija znanstvenikom sovjetskega in ameriškega vesoljskega programa, pa tudi podlaga za znani film Odiseja 2001.  Danes med starimi trškimi hišami stoji sodobna zgradba, ki ima obliko bivalnega kolesa vesoljske postaje, kakršno si je zamislil Noordung. V tej stavbi je KSEVT  - Kulturno središče evropskih vesoljskih tehnologij. Prostori so namenjeni razstavi, znanstvenemu delu, raziskovanju … Predstavljene so številne Noordungove zamisli, pa tudi originalna ruska skafandra in spodnje perilo astronavtov, Sputnik …

Iz vesolja smo se spustili v resnični svet in v bližnji gostilni Kuzman poskrbeli za želodce z okusnim pohorskim loncem. Po kosilu smo se povzpeli do »letne« cerkve na Hriberci, od koder se odpira lep razgled po okolici. Celo sonce se je pokazalo in nam polepšalo že tako zanimiv dan. Toda našega potepanja še ni bilo konec.

Po cesti ob Hudinji smo se odpeljali do Šmartinskega jezera. S svojo površino in 12,5 kilometri razčlenjene obale je to največje akumulacijsko jezero. Poti okoli jezera so lepo speljane in oskrbovane, odkrili smo tudi zgledno urejen prostor za piknike z zanimivimi hiškami. Jezero kar vabi, da ga obiščemo v poletnem času in se po njem popeljemo z ladjico ali čolnom. Po premnogih sivih dneh letošnje zime smo se lahko »martinčkali« na soncu, da pa ne bi bilo preveč kičasto, je svoje pristavil veter, ki je bil precej neprijeten. Toda to je bila edina neprijetnost tega dne, vse drugo je bilo lepo in predvsem zelo zanimivo.

 

Zapisala: Snježana Rojec

 

Fotografije: Sonja Zalar Bizjak




0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Vrhnika!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Naš časopis
Številka: 452
Izšla: 25.09.2017
Poglej Pdf

Bodite prvi pri oddaji mnenja.