Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za sreda, 25.04.2018

jasno
Danes bo povečini sončno, v hribovitem svetu zahodne Slovenije se bo čez dan zmerno pooblačilo. Pihal bo jugozahodnik. Najvišje dnevne temperature bodo od 22 do 28 °C.
11°C | 26°C
četrtek, 24.04.2018
11°C | 24°C
petek, 26.04.2018
12°C | 22°C
sobota, 27.04.2018
11°C | 21°C
nedelja, 28.04.2018
9°C | 26°C
Opozorila
Sreda, 25.4.2018 ob 6h
Dodatnega opozorila ni.
11°C
26°C
jasno
Nahajaš se tukaj: Novice Sosed sosedu

Strokovna ekskurzija v Brkine


SOSED SOSEDU

| |
16.10.2017      9:42
A A

Strokovna ekskurzija v BrkineDeli:

Kmetijska svetovalna služba je na željo Društva kmečkih in podeželskih  žena Vrhnika organizirala jesensko ekskurzijo v  Brkine. To območje na jugozahodu Slovenije je znano po pridelavi kakovostnega sadja, predvsem jabolk in češpelj ter po »Brkinskem slivovcu«, ki ima zaščiteno geografsko poreklo. To je  hribovito območje in leži na ozemlju štirih občin: Divače, Hrpelj - Kozine, Ilirske Bistrice in Pivke, na nadmorski višini od 400 do 750 m.

Najprej smo obiskali zeliščno ekološko kmetijo Belajevi v Kačičah-Pared, kjer nam je ga. Andrejka predstavila svoj zeliščni vrt, uporabo raznih zelišč v prehrani, predvsem kraškega šetraja, katerega smo poskusili tudi kot namaz in začimbno sol.

Pot nas je vodila naprej vodila v Tatre, na ekološko kmetijo Mahne, kjer nam je g. Roman Mahne predstavil svojo kmetijo. Redijo govedo sivo-rjave pasme in vse mleko predelajo v sire. Na kmetiji so zgradili tudi sirarno, v kateri naredijo okoli 6-7 ton sirov na leto. Poskusili smo  tri vrste sira in kar nekaj izdelkov tudi kupili.

Nato nas je pot vodila v Topolc, na Novakovo domačijo, kjer sta nam zakonca Dovgan pokazala njuno staro črno kuhinjo in mlin. Gospod Ivan je zakuril ogenj v stari črni kuhinji in nam pokazal delovanje mlina. 

V popoldanskih urah smo odšli na Grad Prem, nato smo si ogledali Kettejevo spominsko sobo in cerkev Sv. Helene. Izredno pester in zanimiv dan smo zaključili s kosilom  na izletniški kmetiji Ivankotovi pod gradom Prem.
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
ŽELIŠ BITI TUDI V BODOČE NA TEKOČEM S TEM, KAR OBJAVI Naš časopis? x
Naroči se na e-obveščanje in ostani v stiku z nami in ne zamudi več nobene pomembne novice ali dogodka!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Naš časopis
Naš časopis
Tržaška cesta 25
Tel:(01) 750 66 38
Naš časopis
Številka: 458
Izšla: 26.03.2018
Poglej Pdf