Logo MojaObčina.si
DANES
7°C
4°C
JUTRI
5°C
4°C
16412

Obnovili bodo Antonovo kapelico v Močilniku

V Močilniku, zelenem biseru vrhniške občine se bodo v kratkem pričela obnovitvena dela tamkajšnje kapelice sv. Antona Puščavnika. Prvotno kapelico, ki je bila tik nad izvirom postavljena leta 1892,  je financiral sam "kralj na Betajnovi" (Fran Kotnik z Verda). Desetletja pozneje, ob širitvah gostinskega objekta, je bila v neposredni bližini prejšnje zgrajena nova kapelica. Antonovo podobo iz mavca naj bi izdelal znan vrhniški podobar Ivan Buh. In ravno vanjo je pred nekaj leti priletela skala. Streho kapelice je preluknjala kot topovski izstrelek in po čudežu kip zgolj oplazila po obrazu. Na pobudo članov Turističnega društva Blagajana Vrhnika Daniela Cukjatija in Damjana Debevca je Zavod Ivana Cankarja Vrhnika letos našel dovolj sredstev, da se naroči strokovno obnovo poškodovane kapelice in kipa. To bo izvedlo restavratorsko podjetje Tectoria iz Ljubljane.

Kapelica resda ne stoji na občinskem zemljišču, a je prepoznavna turistična znamenitost, umeščena na Cankarjevo pot mladosti in še pomembneje, objekt, ki je v ponos Vrhničanom. V luči velikih načrtov ponovne ureditve Močilnika, kamor sodi tudi občinski odkup nekadnjih gostinskih objektov, je to morda majhen, a zato pomemben kamenček v mozaiku. (DD)

Všečkaj objavo


Oceni objavo


Oglejte si tudi