Logo MojaObčina.si
JUTRI
18°C
6°C
NED.
23°C
8°C
Oceni objavo

Protest zaposlenih Doma upokojencev Vrhnika

Vrhnika, 24. april - Pred Domom upokojencev Vrhnika so se zbrali tamkaj zaposleni in izrazili protest proti trenutnemu odnosu države do domov za oskrbo starejših ter zahtevali čimprejšnjo ureditev stanja na tem področju.
Vrhniški dom upokojencev je 26. februarja v luči preventivnih ukrepov zoper nalezljivo bolezen koronavirusa zaprl svoja vrata za obiskovalce. Slabe tri tedne kasneje je država razglasila epidemijo omenjene bolezni, zaradi katere je ugasnilo vsakršno javno življenje v Sloveniji. Zaradi rizične starosti stanovalcev so bili in so še najbolj na udaru domovi za starejše, ki so se morali spopasti z nevidnim sovražnikom, kar še vedno zahteva velik fizičen in psihološki napor. Kot je dejala direktorica doma mag. Milena Končina, so njihovi zaposleni zato utrujeni, hkrati pa nihče ne ve, do kdaj bodo bolezen in z njo povezani ukrepi trajali. Pomoč države ni taka, kot bi pričakovali, njena navodila so večkrat zmedena in izključujoča, sodu pa je izbilo dno nedavna namera, da bi domovi za oskrbo starejših postali negovalne bolnišnice. 

Odločili so se za protest
Skupnost socialnih zavodov Slovenije, del katerega je tudi vrhniško dom upokojencev, se je zato prvič v zgodovini odločila, da po celi Sloveniji na isti dan (24. april) s protestom izrazi nestrinjanje s trenutno državno politiko na področju domske oskrbe starejših in zahteva takojšnjo ureditev stanja. Zbrane pred Domom upokojencev Vrhnika je nagovorila direktorica doma mag. Milena Končina, ki je dejala, da je nedopustno, da država o domovih in stanovalcih odloča brez in mimo njih, z metodo brezprizivnih ukazov. »Ne bomo dovolili, da se domove pod krinko boja proti virusu preoblikuje v poceni negovalne bolnišnice.« Dejala je še, da zahtevajo dosledno osamitev vseh stanovalcev z boleznijo covid19 izven domov za starejše, saj domovi nimajo ustreznih prostorov za izolacijo ter niso usposobljeni in registrirani za bolnišnično zdravljenje in oskrbe velikega števila oseb s tovrstnim obolenjem. »Domovi za to nimamo niti ustrezne medicinske opreme niti dovolj številčnega kadra, ki bi bil v skladu z zakonodajo usposobljen za zdravljenje in oskrbo.«

Pogrešajo enotno strategijo preprečevanja širjenja virusa covid19
Po mnenju Skupnosti socialnih zavodov Slovenije bi bilo potrebno obolele stanovalce s koronavirusom zdraviti v bolnišnicah, z njihovim odklanjanjem, kar se je zgodilo nazadnje na Ptuju, se stanovalcem domov za starejše krši ustavna pravica do zdravljenja in se jih potiska v diskriminatoren položaj. Direktorica vrhniškega doma upokojencev mag. Milena Končina je  dejala, da pogrešajo enotno strategijo za preprečevanja širjenja virusa covid19 v domovih za starejše. Navodila z državne ravni se vse prevečkrat spreminjajo in ne upoštevajo preverjenih domačih in tujih praks. »Zahtevamo tudi takojšnjo objavo navodil za izplačilo kriznih dodatkov zaposlenim v domovih in hitro nakazilo potrebnih sredstev izvajalcem institucionalnega varstva starejših v javni mreži v okviru drugega paketa interventnih ukrepov.«


Zbrane nagovoril tudi poveljnik Civilne zaščite Vrhnika
Zbrane je nagovoril tudi poveljnik vrhniške civilne zaščite dr. Peter Rodič. Ravno lokalna civilna zaščita je vse od izbruha bolezni pomemben partner Doma upokojencev Vrhnika pri oskrbi z zaščitnimi sredstvi in iskanju namestitvenih rešitev v primeru morebitnega izbruha bolezni v omenjenem domu. »Da v domu do danes niste imeli potrjene okužbe s koronavirusom je dokaz, da delujete dobro. Zavedam se, da ni lahko. Vsak od vas prispeva kamenček v mozaik domske oskrbe, ki želi biti v teh časih na istem nivoju kot pred epidemijo, hkrati pa vlagate še velike napore v preprečevanje okužbe. To od vas zahteva velik fizičen in psihološki napor. A vedite, da niste sami. Mislimo na vas in smo z vami. Pomagali smo vam že v preteklosti in tudi v prihodnje se lahko zanesete na nas. Skupaj smo močnejši in bomo prebrodili tudi te negotove čase.« 

 

Gašper Tominc

Oglejte si tudi