Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za torek, 20.02.2018

oblačno
Danes bo na Primorskem pretežno oblačno, pihala bo šibka do zmerna burja, ki se bo zvečer znova krepila. Drugod bo oblačno, občasno bo rahlo snežilo. Pihal bo severovzhodni veter. Najvišje dnevne temperature bodo okoli 0, na Primorskem do 7 °C.
-1°C | 3°C
sreda, 21.02.2018
-1°C | 3°C
četrtek, 22.02.2018
0°C | 1°C
petek, 23.02.2018
-2°C | 2°C
sobota, 24.02.2018
-1°C | 2°C
Opozorila
Torek, 20.2.2018 ob 6h
Dodatnega opozorila ni.
-1°C
3°C
oblačno
Nahajaš se tukaj: Novice Gospodarstvo

»En kovač konja kuje…«


TURIZEM, GOSPODARSTVO

| |
14.03.2013      19:14
A A

»En kovač konja kuje…«Če se poročita v gradu Bistra, dobita od Janeza v spomin podkvico, gravirano z vajinimi imeni.
Če se poročita v gradu Bistra, dobita od Janeza v spomin podkvico, gravirano z vajinimi imeni.
Deli:

»…kol'ko podkvic potrebuje,« gre vsem nam znana ljudska izštevanka. No, kladivo je resda pelo po nakovalu in razbeljenem železu, a konj v Tehniškem muzeju v Bistri, ki je že v začetku marca odprl svoja vrata, tokrat niso podkovali, četudi je bistriška graščina to veščino gostila več stoletij. Je pa mojster kovač Janez Globočnik iz Cerkelj na Gorenjskem številnim radovednim obiskovalcem muzeja prikazal kako iz neuglednega koščka železa pod urnimi in spretnimi udarci kovaškega kladiva nastane lična spominska podkvica ali pa prava konjska podkev. Kupček kovaških izdelkov je hitro rasel, g. Globočniku pa se je še hitreje razvezal jezik. Izvedeli smo, da je predstavnik tretje kovaške generacije pri hiši, ki je bila kovačija že leta 1887, da je od malega rad delal kot kovač in to pozneje kljub manj cenjenemu poklicu ter zaključeni diplomi strojništva ostal do danes. Posla mu ne zmanjka in ker kvaliteti njegovih izdelkov sploh ne gre oporekati, ravno nasprotno, ga najemajo tudi za tako velike projekte, kot je izdelava železnih elementov pri celoviti prenovi gradu Snežnik. O njem so poročali številni domači in tuji mediji. Zavidljivo, ni kaj.

Za nameček nam je postregel še z nekaj starimi modrostmi, kot je »kuj železo, dokler je vroče«. Ali, če ne veš kaj bo iz razbeljenega železa nastalo na koncu, se ravnaj po reklu: »Če bo špičasto, bo pokrov, če ploščato, pa lopata.« Razložil je tudi pomen podkev, ki pogosto krasijo pročelja hiš, gospodarskih poslopij, vozil, ipd. S kraki obrnjena navzdol nas varuje pred hudimi duhovi, negativnimi silami, škrati in čarovnicami. Če ima krake obrnjene navzgor nam prinaša srečo, zdravje in mir, če pa v levo ali desno, pa prinaša srečo in zdravje v plodnosti in rodovitnosti.

 

Damjan Debevec
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Vrhnika!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Naš časopis
Številka: 455
Izšla: 18.12.2017
Poglej Pdf
Koledar dogodkov Preglej vse
Februar 20 21 22 23 24 25 26 27 28 1
21.02.201 | Umetnost
Počitniške Likovne Ustvarjalnice
23.02.2018 | Kino
Kino Vrhnika: ČRNI PANTER 3D
25.02.2018 | Kino
Kino Vrhnika: FANT Z OBLAKI
25.02.2018 | Kino
Kino Vrhnika: OBLIKA VODE
27.02.2018 | Kultura
Dajmo priložnost slovenščini
27.02.2018 | Umetnost
MEDVED IN PODOBICE

Bodite prvi pri oddaji mnenja.