Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za nedelja, 27.05.2018

pretežno oblačno
Popoldne bo večinoma sončno, več spremenljive oblačnosti bo na severozahodu. Predvsem v hribovitem svetu bodo nastale posamezne nevihte. Najvišje dnevne temperature bodo večinoma od 26 do 30 °C.
15°C | 27°C
ponedeljek, 28.05.2018
16°C | 28°C
torek, 29.05.2018
16°C | 28°C
sreda, 30.05.2018
16°C | 29°C
četrtek, 31.05.2018
16°C | 27°C
Opozorila
Nedelja, 27.5.2018 ob 13h
Dodatnega opozorila ni.
15°C
27°C
pretežno oblačno
Nahajaš se tukaj: Novice Gospodarstvo

»En kovač konja kuje…«


TURIZEM, GOSPODARSTVO

| |
14.03.2013      19:14
A A

»En kovač konja kuje…«Če se poročita v gradu Bistra, dobita od Janeza v spomin podkvico, gravirano z vajinimi imeni.
Če se poročita v gradu Bistra, dobita od Janeza v spomin podkvico, gravirano z vajinimi imeni.
Deli:

»…kol'ko podkvic potrebuje,« gre vsem nam znana ljudska izštevanka. No, kladivo je resda pelo po nakovalu in razbeljenem železu, a konj v Tehniškem muzeju v Bistri, ki je že v začetku marca odprl svoja vrata, tokrat niso podkovali, četudi je bistriška graščina to veščino gostila več stoletij. Je pa mojster kovač Janez Globočnik iz Cerkelj na Gorenjskem številnim radovednim obiskovalcem muzeja prikazal kako iz neuglednega koščka železa pod urnimi in spretnimi udarci kovaškega kladiva nastane lična spominska podkvica ali pa prava konjska podkev. Kupček kovaških izdelkov je hitro rasel, g. Globočniku pa se je še hitreje razvezal jezik. Izvedeli smo, da je predstavnik tretje kovaške generacije pri hiši, ki je bila kovačija že leta 1887, da je od malega rad delal kot kovač in to pozneje kljub manj cenjenemu poklicu ter zaključeni diplomi strojništva ostal do danes. Posla mu ne zmanjka in ker kvaliteti njegovih izdelkov sploh ne gre oporekati, ravno nasprotno, ga najemajo tudi za tako velike projekte, kot je izdelava železnih elementov pri celoviti prenovi gradu Snežnik. O njem so poročali številni domači in tuji mediji. Zavidljivo, ni kaj.

Za nameček nam je postregel še z nekaj starimi modrostmi, kot je »kuj železo, dokler je vroče«. Ali, če ne veš kaj bo iz razbeljenega železa nastalo na koncu, se ravnaj po reklu: »Če bo špičasto, bo pokrov, če ploščato, pa lopata.« Razložil je tudi pomen podkev, ki pogosto krasijo pročelja hiš, gospodarskih poslopij, vozil, ipd. S kraki obrnjena navzdol nas varuje pred hudimi duhovi, negativnimi silami, škrati in čarovnicami. Če ima krake obrnjene navzgor nam prinaša srečo, zdravje in mir, če pa v levo ali desno, pa prinaša srečo in zdravje v plodnosti in rodovitnosti.

 

Damjan Debevec
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Vrhnika!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Naš časopis
Številka: 459
Izšla: 30.04.2018
Poglej Pdf

Bodite prvi pri oddaji mnenja.