Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za sobota, 26.05.2018

pretežno oblačno
Zvečer bodo še nastale krajevne plohe in nevihte, krajevno lahko tudi močnejše. Ponoči se bo sprva zjasnilo, proti jutru pa bo ponekod v notranjosti Slovenije nastala nizka oblačnost. Najnižje jutranje temperature bodo od 12 do 18, v alpskih dolinah lahko tudi pod 10 °C.
15°C | 28°C
nedelja, 25.05.2018
15°C | 25°C
ponedeljek, 27.05.2018
15°C | 28°C
torek, 28.05.2018
16°C | 29°C
sreda, 29.05.2018
17°C | 30°C
Opozorila
Petek, 25.5.2018 ob 18h
Dodatnega opozorila ni.
15°C
28°C
pretežno oblačno
Nahajaš se tukaj: Novice €nergija

Pravilna in varčna razsvetljava


PROMET, SOSED SOSEDU, UČINKOVITA RABA ENERGIJE, €NERGIJA, VSEŽIVLJENJSKO UČENJE, TEHNIČNA IN DRUGA POMOČ

| |
15.06.2017      9:40
A A

Pravilna in varčna razsvetljavaSodobne LED sijalke so lahko enakih oblik, kot stare
Sodobne LED sijalke so lahko enakih oblik, kot stare
Deli:

Razsvetljava je danes eden izmed večjih porabnikov električne energije tako v gospodinjstvih, prometu, javni upravi, kot tudi v industriji. Razmišljanja, da pravilna izbira razsvetljave, njeno uravnavanje in racionalna raba ne prinašajo prihrankov, ne držijo! Pravilna uporaba razsvetljave lahko v povprečnem gospodinjstvu zniža stroške za električno energijo za 5 EUR mesečno, v industriji, javni upravi in ostalih večjih porabnikih električne energije, pa so ti prihranki še veliko višji.

 

S pravilno in varčno razsvetljavo ne samo, da močno znižamo visoke stroške energije in vzdrževanja, pač pa tudi zagotovimo primerno in učinkovito razsvetljavo. Na vseh področjih bivanja ljudi ima razsvetljava velik pomen, saj s pravilno razsvetljavo pomembno vplivamo na krivuljo storilnosti, povečujemo učinkovitost, zmanjšujemo utrujenost in napake pri delu, povečujemo motiviranost, skrbimo za zdravje domačih in zaposlenih ter znatno znižamo možnost nesreč na delovnem mestu in dolgotrajnih okvar vida.

 

V času vse hitrejšega delovnega ritma postajata ugodje in dobro počutje ljudi ključen dejavnik za uspešno in zdravo življenje. Ljudje danes preživijo večino časa v službi ali doma znotraj stavb, prav tako se starost populacije dviguje. Ti dejavniki prinašajo s seboj nove izzive na področju kvalitete bivanja doma in na delovnem mestu. Pri ergonomiji bivanja v večini primerov pomislimo na pohištvo, prostore, postavitve, ob tem pa pozabljamo, da obdelamo kar 80 odstotkov informacij z vidom. Splošne zahteve in normativi za osvetljevanje bivalnih stavb, proizvodnih obratov, skladiščnih prostorov, pisarn sicer zajemajo osnovne minimalne zahteve za varno in vzdržno delo, ne upoštevajo pa, da se lahko s pomočjo novih tehnologij naredi še mnogo več.

Do sedaj je bilo največkrat mogoče dinamično vplivati samo na nivo osvetlitve in s tem na moč videnja. Izredno težko pa je bilo vplivati na ergonomijo videnja in vizualni ambient. Z vstopom LED-tehnologije se ponujajo nove možnosti, kjer lahko poleg nivoja osvetljevanja vplivamo dinamično tudi na barvo svetlobe, usmerjanje, barvno reprodukcijo ter porazdelitev svetlobe in senc. Hkrati z bivalnim ugodjem nam LED-razsvetljava ponuja osvetljevanje z občutno nižjimi stroški tako pri vzdrževanju, ki je zanemarljivo, kot pri znižanju porabe energije. V večini primerov lahko znižamo porabo električne energije povprečno 80% v primerjavi s klasičnimi sijalkami na žarilno nitko, oziroma do 60% v primerjavi z varčnimi fluorescenčnimi sijalkami in to ob dvigu kvalitete bivanja v prostoru. Poenostavljeno povedano, pri potrebni svetilnosti 1.000 lumnov, ki zadostuje za osvetlitev bivalnega prostora v stanovanjski stavbi s površino 16 m2, znaša električna moč klasične sijalke z žarilno nitko 80 vatov, varčne fluorescenčne sijalke 40 vatov, sijalke v LED tehniki pa le 10 vatov. Sodobni sistemi dinamičnega krmiljenja nam omogočajo dodatne prihranke z neposrednim izkoriščanjem dnevne svetlobe in zniževanjem nivoja osvetlitve v območjih, ki sicer morajo ostati osvetljena, vendar se tam ne biva in zato ne potrebujejo popolne osvetlitve.

Zgovoren je tudi podatek, da imajo LED-svetila življenjsko dobo preko 40.000 ur, varčne fluorescenčne cca 20.000 ur, običajne sijalke pa le nekaj 1.000 ur. Poleg tega LED sijalke tudi bistveno bolje prenašajo pogoste vklope in izklope, kar dodatno doprinese k njihovi dolgi življenjski dobi. Z boljšo osvetlitvijo tako ne prihranimo samo neposredno zaradi nižjih stroškov električne energije in vzdrževanja (menjave) sijalk, ampak tudi posredno zaradi večje storilnosti zaposlenih in boljše opravljenega dela ter bistveno boljših bivalnih pogojih v stanovanjskih stavbah. Z dvigom nivoja osvetlitve in barvo svetlobe lahko pozitivno vplivamo na krivuljo storilnosti, ki se lahko z dvigom na primer s 300 na 700 luxov, dvigne tudi za 15 odstotkov in to ob višji varnosti za zaposlenega. Ob osvetlitvi pa ne smemo pozabiti tudi na ambient, igro senc in svetlobe in s tem preprečevanje bleščanja na monitorjih in ostalih refleksivnih površinah. Pomemben vidik in faktor za pravilno izbiro svetil je barva svetlobe in barvna reprodukcija.

 

Tudi v prometu se vedno pogosteje uporablja LED razsvetljava vozil, ki poleg prihrankov energije in vzdrževanja tudi omogoča nekatere sodobne rešitve na področju uravnavanja moči svetlobnega snopa glede na dnevno svetlobo ali nočno vožnjo v mestih, usmerjenosti svetlobnega snopa in avtomatskega senčenja luči ob prihajajočem vozilu z nasprotne strani.

LED-svetila prinašajo veliko prednosti na področju varčne, učinkovite in ugodne razsvetljave, vendar samo, če se že v obdobju načrtovanja nove razsvetljave ali zamenjave starih svetil odločimo za kakovostno dobro in certificirano osvetlitveno opremo.

 

Upoštevajoč vse navedeno lastniki in uporabniki različnih stavb danes pri zamenjavi razsvetljave ali zgolj sijalk ne bi smeli več gledati zgolj na ceno nakupa sodobne razsvetljave, saj nekoliko višja cena LED sijalk zaradi kvalitet bivanja, stroškov energije in dolge življenjske dobe večkrat presega nekoliko višji začetni strošek. Torej, sodobna, varčna in kvalitetna razsvetljava je LED razsvetljava!

 

Za podrobnejše informacije se lahko obrnete tudi na energetsko svetovalno pisarno ENSVET na Vrhniki, Tržaška cesta 1, Vrhnika, mala sejna soba v kleti občinske stavbe ali na energetsko svetovalno pisarno ENSVET občine Log-Dragomer, sejna soba v pritličju občinske stavbe, Na Grivi 5, Dragomer. V energetskih svetovalnih pisarnah vam bomo poleg informacij o nepovratnih spodbudah in posojilih, ki jih Eko sklad nudi občanom, nudili neodvisne strokovne nasvete o rabi obnovljivih virov energije in o doseganju večje energijske učinkovitosti stanovanjskih stavb. Delovni čas pisarne na Vrhniki je vsako drugo sredo od 17:00 do 19:00, prijave za svetovanje pa sprejemajo na Občini Vrhnika na tel. št. 01/75-55-419 pri ge. Marjanci Tomažin. Delovni čas pisarne v Dragomeru pa je vsako sredo od 15:00 do 17:00, prijave za svetovanje pa sprejemajo na Občini Log-Dragomer na tel. št. 01/750-77-00.

mag. Peter Petrovčič

Energetski svetovalec ENSVET
Priloge:
MS Office Word 2007-2010
pravilnainvarcnarazsvetljava.docx
90660_pravilnainvarcnarazsvetljava.docx (222,01 KB)

Prenesi vse
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Vrhnika!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Naš časopis
Številka: 459
Izšla: 30.04.2018
Poglej Pdf

Bodite prvi pri oddaji mnenja.