Logo MojaObčina.si

Vrhnika

DANES
27°C
18°C
JUTRI
29°C
17°C
Deli
2391

Državna proslava v spomin Cankarju

V vrhniškem Cankarjevem domu je na predvečer 100. obletnice smrti Ivana Cankarja potekala osrednja državna slovesnost, ki jo je s slavnostnim nagovorom začel predsednik Borut Pahor. Kot je poudaril, je bil Cankar kljub kritičnosti in opisovanju nesrečnih ljudi in družbe optimist, kar je po njegovem mnenju tudi poziv sodobnemu človeku.

Kot je poudaril, je bil Cankar kljub kritičnosti in opisovanju nesrečnih ljudi in družbe optimist, kar je po njegovem mnenju tudi poziv sodobnemu človeku. Pahor je Cankarja primerjal s še enim velikanom in genijem slovenstva Primožem Trubarjem, ki mu je bilo posvečeno lansko leto. »Trubar je pred skoraj pol tisočletja utemeljil slovenski jezik, Cankar pa ga je stoletja pozneje najbolj razkošno razvil na vrhu literarnega Parnasa,« je dejal.

Življenjsko poslanstvo Cankarja, ki velja za največjega slovenskega pisatelja z zelo obsežnim in raznovrstnim umetniškim opusom, je bilo po Pahorjevih besedah stremljenje k samozavesti Slovencev. Opisoval je družbo svojega časa, neusmiljeno je bičal njeno moralo, pohlep in hinavščine vseh vrst.

Cankar je razvil slovensko pripovedništvo do najvišje umetniške vrednosti, slovenska dramatika pa se z njim lahko primerja z evropsko in svetovno. Pisal je tudi pesmi, a je pesniško prvenstvo prepustil svojemu sodobniku Otonu Zupančiču, je spomnil Pahor.

Cankar je sebe imel za optimista in je verjel, da prikazovanje slabosti vodi do njihovega odpravljanja. Razložil je, da pač izpoveduje svoj optimizem v satiriki, tragiki in paradoksu. »Pesimisti ne ustvarijo tako impresivnega in obširnega umetniškega opusa, pesimisti ne delajo, ampak se pritožujejo nad usodo, Cankar pa je prikazoval malega človeka, ki upa in verjame,« je prepričan Pahor.

Ob tem je Pahor izpostavil Cankarjev apel, da je politična prihodnost Slovencev v poštenem tekmovanju vseh strank, ki pa jih mora voditi edinole prizadevanje za skupni cilj – svoboda slovenskega naroda kot enakovrednega med drugimi evropskimi narodi. »Če kdo, potem je Cankar v tistem času, seveda na svoj izkustveni način, razmišljal o slovenski samostojnosti. S kančkom dovoljenega pretiravanja bi lahko rekli, da ji je osvetljeval pot,« je razmišljal Pahor.

Za umetniški del proslave so z branji Cankarjevih del poskrbeli dramski igralci Polona Juh, Jurij Souček in Iztok Valič, glas Ivanu Cankarju v pismih pa je posodil igralec Primož Pirnat. Za glasbene vložke je poskrbel orkester Simfonika Vrhnika pod vodstvom Marka Fabianija.

 

STA/GT, foto: GT

Všečkaj objavo

Oceni objavo

Število glasov: 0

Oglejte si tudi