Logo MojaObčina.si
JUTRI
23°C
6°C
NED.
22°C
7°C
Oceni objavo

Četrti junij je dan slovenskih krvodajalcev

Pomemben mejnik je leto 1953, ko organizacijo krvodajalstva prevzame Rdeči križ Slovenije ter vzpostavi prostovoljno, brezplačno in anonimno krvodajalstvo. Prva s strani Rdečega križa organizirana brezplačna in prostovoljna ter anonimna terenska krvodajalska akcija je bila v ponedeljek, 9. marca 1953, ko je kri v Zagorju ob Savi darovalo 9 rudarjev iz Zagorja.

»Po letu 1955 so se tudi na našem območju začele krvodajalske akcije, drugod že leta 1953. Letno sta bili organizirani ena ali dve. Odvzem krvi je organizirala transfuzijska postaja Celje, v začetku v ambulanti Zabukovica, po ukinitvi ambulante pa v domu Svobode Griže. Krajani so bili vedno pripravljeni dati kri. Tudi med rudarji je bilo veliko krvodajalcev. Kri so dajali tudi delavci bivše Sigme, Minerve in še veliko drugih prebivalcev. Vsi krvodajalci so dobili obilno malico. V KO RK Griže je živela Terezija Žnidarič, ki je darovala kri več kot 60-krat do leta 1981. Pohvalo pa si zaslužijo še krvodajalci, ki so darovali kri 20 do 50-krat. Enkrat v letu se izvede krvodajalska akcija še danes. V KS Griže daje kri okrog 100 članov letno.«(Ježovnik in Veber, 2003). Letos na območju Savinjske doline organiziramo 13 krvodajalskih akcij.

Na našem območju sta največkrat kri darovala Jože Žnidaršič (151-krat) in Franc Jelen (172-krat). Jože Žnidaršič iz Stopnika je imel velik čut do sočloveka; bil je krvodajalec, ki je kri prvič daroval 8. julija 1966. Od takrat se je redno udeleževal krvodajalskih akcij in je kri do 17. januarja 2013 daroval kar 151-krat. »Kri darujem zato, da pomagam preživeti tistim, ki jo potrebujejo!« je večkrat dejal.

Jože Žnidaršič je za človekoljubno dejanje prejel več priznanj. Med drugim je 17. decembra 2013 v predsedniški palači prejel posebno priznanje ob 60-letnici prostovoljnega krvodajalstva v Sloveniji.

Viri in literatura:

Ježovnik, M. in Veber B. (2003). Griže. KuD Svoboda Griže, 9798.


Oglejte si tudi