Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za petek, 20.04.2018

pretežno jasno
Ponoči bo jasno. Na Primorskem bo pihala šibka burja. Najnižje jutranje temperature bodo od 4 do 10, ob morju okoli 12°C.
6°C | 26°C
sobota, 19.04.2018
4°C | 25°C
nedelja, 21.04.2018
6°C | 27°C
ponedeljek, 22.04.2018
8°C | 28°C
torek, 23.04.2018
9°C | 26°C
Opozorila
Petek, 20.4.2018 ob 6h
Dodatnega opozorila ni.
6°C
26°C
pretežno jasno
Nahajaš se tukaj: Novice Zdravje in lepota

Program Svit vam lahko reši življenje


ZDRAVJE IN LEPOTA

| |
10.05.2016      13:08
A A

Program Svit vam lahko reši življenje


Program Svit je namenjen odraslim, starim od 50 do 74 let. Na Celjskem bodo v mesecu maju potekali preventivni dogodki. V celjski regiji v devetih občinah zaznamo precej slabšo odzivnost moških.


Kako resno jemljete program Svit?
Kako resno jemljete program Svit?
Deli:

Iz Nacionalnega inštituta za javno zdravje, Območne enote Celje so sporočili, da bodo v maju na Celjskem organizirali sedem informativno-izobraževalnih dogodkov, namenjenih spoznavanju programa Svit. Zdravstveni strokovnjaki vabijo krajane iz Rogaške Slatine, Štor, Sevnice, Celja, Žalca in Tržišča, da se udeležijo dogodkov v svojem kraju. Na teh srečanjih bodo lahko pridobili koristne informacije o pravočasnem prepoznavanju morebitnih bolezenskih sprememb, povezanih z nastankom raka na debelem črevesju ali danki, ter o vključevanju in sodelovanju v nacionalnem preventivnem programu Svit.

Zdravstveni strokovnjaki bodo zainteresiranim obiskovalcem s pomočjo napihljivega modela debelega črevesa pokazali, kako je videti zdrava sluznica debelega črevesa in katere bolezenske spremembe se lahko na njej pojavijo. Obiskovalci bodo dobrodošli tudi s svojimi dilemami in z vprašanji. Na Celjskem se bodo v programu Svit do konca maja zvrstili naslednji preventivni dogodki:

  • Torek, 10. maj 2016, od 9. do 12. ure v avli trgovine Tuš, Celjska cesta 13, Rogaška Slatina in od 14. do 18. ure pri Turistično-informacijskem centru v Rogaški Slatini. Organizatorji: Nacionalni inštitut za javno zdravje, Območna enota Celje v sodelovanju z Zdravstvenim domom Šmarje pri Jelšah in Zdravstveno postajo Rogaška Slatina.
  • Četrtek, 12. maj 2016, od 9. do 14. ure, ob Dnevu slovenske vojske in predstavitvi policije, v Športnem parku Lipa Štore. Organizator: Zdravstveni dom Celje in Zdravstvena postaja Štore; v primeru dežja bo prireditev odpadla.
  • Sobota, 14. maj 2016, od 7.30 do 12.30, ob Dnevu medicinskih sester in tednu Rdečega križa, pri Novi Ljubljanski banki, Trg Svobode 6, Sevnica. Organizator: Zdravstveni dom Sevnica.
  • Četrtek, 19. maj 2016, od 9. do 18. ure, ob Tednu vseživljenjskega učenja, pred Don Boskovim centrom Celje. Organizatorji: Nacionalni inštitut za javno zdravje, Območna enota Celje v sodelovanju z Zdravstvenim domom Celje in Zavodom Selesianum, OE PUM Celje.
  • Sobota, 21. maj 2016, od 8. do 13. ure, ob prireditvi Razprimo jadra in Preizkus hoje na dva kilometra, na stadionu Športnega centra Žalec. Organizator: Zdravstveni dom Žalec; v primeru dežja bo prireditev odpadla.
  • Sobota, 27. maj 2016, od 14. do 19. ure, ob dogodku Odprta vrata za zdravjena parkirišču pred Zdravstvenim domom Celje. Organizator: Zdravstveni dom Celje.
  • Sobota, 27. maj 2016, od 15. do 21. ure, ob krajevnem prazniku v Tržiščuv športnem parku. Organizator: Zdravstveni dom Sevnica; v primeru dežja bo prireditev odpadla.

 

S preventivnimi dogodki želijo na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje (kot nosilci programa Svit) razširiti informacije o namenu in koristnosti programa, saj je pomembno, da prebivalci program poznajo in se nanj odzovejo, ko prejmejo osebno vabilo. »Odzivnost vabljenih v program Svit iz leta v leto rahlo niha, vsekakor pa zaznavamo trend naraščanja odzivnosti. Tako smo v Sloveniji imeli v letu 2009 37-odstotno odzivnost vabljenih, po zadnjih podatkih za leto 2015 pa je odzivnost skoraj 60-odstotna. Celjska zdravstvena regija je vseskozi približno na ravni slovenskega povprečja (v letu 2015 se je vabilu odzvalo skoraj 59 odstotkov vabljenih). Med posameznimi občinami na Celjskem pa vidimo kar precej razlik. Najvišja odzivnost je trenutno v občinah Dobrna, Polzela, Braslovče in Štore (od 65- do 67-odsotna). Najnižjo odzivnost beležimo v občinah Rogatec, Bistrica ob Sotli, Vitanje in Dobje (od 48- do 50-odstotno). Značilno je, da se slabše odzivajo moški (v povprečju se vabilu odzove 10 odstotkov manj moških kot žensk). V celjski regiji imamo devet občin, v katerih je odzivnost pri moških nižja od 50 odstotkov. To so občine Ljubno, Celje, Tabor, Zreče, Kozje, Dobje, Vitanje, Bistrica ob Sotli in Rogatec,« je povedala Tatjana Škornik Tovornik, regijska koordinatorica preventivnega programa Svit na Celjskem. Sicer je program namenjen posameznikom, starim od 50 do 74 let. Če raka na debelem črevesu in danki odkrijemo zgodaj, je v večini primerov ozdravljiv. Lahko ga celo povsem preprečimo, če odkrijemo že predrakave spremembe (polipe) in jih odstranimo.

 

Dodatne informacije:

Tatjana Škornik Tovornik, dipl. san. inž., regijska koordinatorica preventivnega programa Svit

Nacionalni inštitut za javno zdravje, Območna enota Celje, Ipavčeva 18, Celje

T: 03 42 51 141

E: tatjana.skornik-tovornik@nijz.si

Spletna stran programa Svit: www.Program-svit.si

 

Služba za komuniciranje, Nacionalni inštitut za javno zdravje

Trubarjeva 2, SI-1000 Ljubljana

T: 01 2441 494, 01 2441 572

E: pr@nijz.si

www.nijz.si

YouTube NIJZ

Podatkovni portal NIJZ
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Vojnik!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Ogledalo
Številka: 118
Izšla: 01.03.2018
Poglej Pdf

Bodite prvi pri oddaji mnenja.