Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za torek, 17.10.2017

delno oblačno
Ponoči bo jasno, po nižinah in ob morju bo ponovno nastala megla. Najnižje jutranje temperature bodo od 3 do 9, ob morju do 12 stopinj C.
6°C | 23°C
sreda, 18.10.2017
7°C | 22°C
četrtek, 19.10.2017
4°C | 21°C
petek, 20.10.2017
5°C | 21°C
sobota, 21.10.2017
6°C | 19°C
Opozorila
Torek, 17.10.2017 ob 6h
Dodatnega opozorila ni.
6°C
23°C
delno oblačno
Nahajaš se tukaj: Novice Šport

Kaja Urbanija Čož: Želim postati policistka ......


ŠPORT

| |
20.01.2015      15:05
A A

Kaja Urbanija Čož: Želim postati policistka in uspešna smučarska skakalkaKaja Urbanija Čož je obetavna mlada smučarska skakalka.
Kaja Urbanija Čož je obetavna mlada smučarska skakalka.
Deli:

Starost: 13 let

Klub: Smučarsko-skakalni klub Šmartno na Pohorju

Trener: Vlado Ačko

Cilji: tekmovati na olimpijskih igrah in postati članica slovenske A-reprezentance

Vzorniki: Peter Prevc, Špela Rogelj, Gregor Schlierenzauer, Kamil Stoch in Noriaki Kasai

Hobiji: igranje košarke, tek, nogomet, zbiranje nalepk in posterjev

Sanjsko potovanje: London

Vidnejši rezultati v sezoni 2013/2014:

  • 1. mesto na pokalu Cockta v Planici v kategoriji deklice do 13 let,
  • 1. mesto na tekmovanju Children Grand-Prix v nemškem Oberstdorfu v nordijski kombinaciji za dekleta v kategoriji letnikov 2000-2003,
  • 1. mesto na državnem prvenstvu v Žireh v kategoriji deklice do 15 let.


»V osnovni šoli nam je Smučarsko društvo Vizore predstavilo smučarske skoke. Takoj sem vedela, da bo ta šport postal del mojega življenja,« je uvodoma pripovedovala mlada talentirana smučarska skakalka Kaja Urbanija Čož, ki ta šport trenira štiri leta. Državna prvakinja prihaja iz Vojnika in obiskuje 8. razred OŠ v Vojniku. »Kmalu po prvih treningih sem se udeležila šolskega državnega prvenstva z alpskimi smučmi, kjer sem dosegla zelo dober rezultat,« pripoveduje osnovnošolka. Na vprašanje, zakaj ravno smučarski skoki, je poudarila, da zaradi adrenalina, posebnosti tega športa in velike ljubezni. Kaja ni znala niti dobro smučati, vendar se je kmalu pokazalo, da je velik talent, ki premore močno koncentracijo in ima ogromno volje in truda. Danes je prava smučarska skakalna virtuozinja na 2,20 metra dolgih smučeh.

 

Po vsej Sloveniji v njeni kategoriji trenutno tekmuje 15 deklet. »Trikrat na teden imam treninge. Večinoma treniramo na smučkah na skakalnicah v Kisovcu, Kranju, Mostecu in Planici. Ko ni tekem, pa imamo pretežno kondicijske treninge.« Največ tekem ima Kaja septembra in oktobra ter januarja in februarja, odvisno od vremenskih razmer. »Svojega prvega kluba, SD Vizore, se bom vedno spominjala, saj sem pridobila ogromno izkušenj, prve osnove. Veliko zaslug za mojo začetno uspešno pot ima moj nekdanji trener Stanislav Grm, ki ga zelo spoštujem,« je o začetkih spregovorila mlada športnica.

 

Kaja je svoj prvi skok izvedla na osemmetrski skakalnici v Vizorah, trenutno pa tekmuje in trenira na 40-, 50- in 95-metrskih skakalnicah. »Želim si leteti tudi na planiški velikanki. Ko sem na zaletišču, me prevevajo posebni adrenalinski občutki. Pred skokom se ne pozabim ›trikrat potolči‹ po kolenih. Tako kot nekoč Primož Peterka,« še poudari. Za zdaj Kaja ni imela hujših športnih poškodb, razen poškodbe na nosu, ki jo je hitro pozdravila. Spominja se tudi zanimivih prigod, izmed katerih ji je ena ostala v posebnem spominu. Leta 2013 je na tekmi za pokal KS Gora srečala Primoža Peterko, s katerim sta se začela pogovarjati. »Kmalu sem postala ›njegova trenerka‹ in mu pred skokom pomahala z zastavico. Takrat se spomnim, da sva oba zmagala, vsak v svoji kategoriji. Lani me je Primož na tekmi za pokal Žirov treniral in dejal, da še ni pozabil, da sem najprej jaz njemu bila trenerka,« se spominja.

 

Šolanje si želi nadaljevati na gimnaziji v Kranju, kjer imajo poseben program tudi za smučarske skakalce. »Želim si postati policistka,« poudari. Kaja je hvaležna svoji družini, staršem in bratu, ki jo podpirajo tako moralno kot tudi finančno. »Veliko je stroškov, odrekanj in še česa,« pove športnica. Pri tej disciplini mora športnik imeti izjemno koncentracijo, talent in ogromno volje. Vse to Kaja ima, zato nas bo z rezultati zagotovo še velikokrat razveseljevala.

 

Tjaša Podergajs

Foto: Marjan Zupančič, Anže Obreza in osebni arhiv

 

 
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Vojnik!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Ogledalo
Številka: 116
Izšla: 21.09.2017
Poglej Pdf
Koledar dogodkov Preglej vse
Oktober 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26
17.10.2017
Danes ni dogodkov.
21.10.2017 | Družabni dogodki
ISKRENA SPOVED
22.10.2017 | Ostalo
Pohod po Tončkovi poti
25.10.2017 | Tečaji in delavnice
Delavnica Repair Cafe
20.10.2017 | Ostalo
Dobrodelni koncert za Francija Zemeta
21.10.2017 | Družabni dogodki
ISKRENA SPOVED
22.10.2017 | Ostalo
Pohod po Tončkovi poti
25.10.2017 | Tečaji in delavnice
Delavnica Repair Cafe

Bodite prvi pri oddaji mnenja.