Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za četrtek, 29.06.2017

delno oblačno
Popoldne bo spremenljivo oblačno, občasno bodo še nastajale krajevne plohe in nevihte. Več sonca bo na vzhodu države. Pihal bo okrepljen jugozahodni veter. Najvišje dnevne temperature bodo od 20 do 27 stopinj.
16°C | 26°C
petek, 30.06.2017
12°C | 26°C
sobota, 01.07.2017
14°C | 26°C
nedelja, 02.07.2017
13°C | 25°C
ponedeljek, 03.07.2017
11°C | 26°C
Opozorila
Četrtek, 29.6.2017 ob 15h
Dodatnega opozorila ni.
16°C
26°C
delno oblačno
Nahajaš se tukaj: Novice Obvestila Društva

6. Tradicionalno martinovanje v Vojniku


DRUŠTVA

| |
23.11.2011      6:10
A A

6. Tradicionalno martinovanje v Vojniku


Vinogradniško-vinarsko društvo Vojnik je v soboto, 12. novembra 2011, ob 10.uri, pred KZ Vojnik, ponovno priredil - zdaj še tradicionalno - martinovanje, 6. po vrsti. Vzporedno z martinovanjem se je odvijalo tudi tekmovanje v kuhanju ješprenja, po domače – ričeta. Prostor pred KZ je bil tega sobotnega dopoldneva zapolnjen do zadnjega kotička, mešali so se okusi odličnega vina in okusnega ričeta, prav tako pa je bil dogodek prepleten z bogatim kulturnim in glasbenim programom. Številni zadovoljni obiskovalci so dokaz, da so tovrstne prireditve, še kako dobrodošle v našem kraju.


Deli:

Letošnje mlado vino VOJNIČAN je rezultat sprešanega grozdja, ki so ga vojniški vinogradniki prinesli na 5. slovesno trgatev, ki se je odvijala v začetku oktobra. Grozdje, skupaj 594 kg, je prispevalo kar 38 vinogradnikov, za kar jim gre pohvala in zahvala. Povprečna sladkorna stopnja je bila 93 OE, najslajše grozdje pa je doseglo kar 115 OE – to je bilo grozdje vrste Kerner last Mirka Krašovca.

 

Za slovesni blagoslov mošta oz. mladega vina je poskrbel  domači župnik Anton Perger, ki je na koncu blagoslova, skupaj z vinsko kraljico Slovenije Simono Žugelj in predsednikom Vinogradniško vinarskega društva Vojnik Mirkom Krašovcem tudi nazdravil.

 

Letošnje Vojniško martinovanje je zaznamoval slogan »PIJ MALO – PIJ DOBRO«. V ta namen je organizator priskrbel za točenje mladega Vojničana v izključno zato namenjenih steklenih kozarcih, z vgraviranim znakom Vinogradniško-vinarskega društva Vojnik. Tako so poskrbeli, da so obiskovalci  mlado vino, ki je resnično odraz letošnje bogate vinske letine, pili tako, kot se za pravo kulturo pitja spodobi.

 

Dogodek so popestrili številni nastopajoči: Godba na pihala iz Ljubečne, Folklorna skupina Blagovna, Ljudske pevke društva kmetic Zarja, člani MPZ KUD France Prešeren ter družinski trio POGLADIČ, katerim se je na odru pridružil tudi njihov najmlajši član in požel veliko navdušenja s strani obiskovalcev. Program je povezovala Andreja Štravs.

 

Vzporedno z martinovanjem se je odvijalo tudi  1. tekmovanje v pripravi domačega ješprenja oz. ričeta. Skupaj je tekmovalo kar 11 skupin – Gostilna Šabec, Vinogradniško-vinarsko društvo Vojnik, TD Vojnik, Gostilna pri Kozolcu, Dnevni bar Grilček, Arclinski fantje, Planinsko društvo Vojnik, Pri vročem kotličku, TD Nova Cerkev, Folklorna skupina Blagovna ter Talon Frankolovo.
S pripravo ričeta so pričeli že ob 8, uri ter s kuhanjem zaključili ob 11. uri, ko je komisija, v sestavi Vlada Mikoša, župnika A. Pergerja, župana Bena Podergajsa, vinske kraljice Slovenije Simone Žugelj in Minke Kračun, pripravljen ričet tudi ocenila.

 

Po mnenju strokovne komisije, si je 1. mesto prislužil ričet Vinogradniškega-vinarskega društva Vojnik – Viničarji. Ričet sta za to skupino kuhala Ivan in Majcen Silva.
2. mesto so prisodili Dnevnemu baru Grilček ter 3. mesto Društvu Talon s Frankolovega. Vsi ostali tekmovalci so si prislužili 4. mesto.


Vsekakor je bil ves pripravljen ričet odličen, saj so ga vsi tekmovalci brezplačno razdelili med obiskovalce in ričeta je kmalu po zaključku ocenjevanja ni bilo več.

 

»Vinograd je kot ljubica, ki jo ljubiš in crkljaš, na koncu pa ne veš, ali boš kaj dobil«. Letos nam je dal veliko dobrega vina - po besedah poznavalcev sodeč - je bila to letina stoletja.  Vendar pa je kljub temu treba slediti sloganu Vinogradniško-vinarskega društva Vojnik, ki pravi:  »Pijte malo in pijte dobro«. Pa na zdravje do naslednjega martinovanja!

 

Andreja Štravs

 
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Vojnik!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Ogledalo
Številka: 115
Izšla: 19.06.2017
Poglej Pdf

Bodite prvi pri oddaji mnenja.