Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za torek, 27.06.2017

pretežno oblačno
Popoldne bo precej jasno. Najvišje dnevne temperature bodo od 26 do 31 stopinj C.
15°C | 31°C
sreda, 28.06.2017
16°C | 32°C
četrtek, 29.06.2017
16°C | 25°C
petek, 30.06.2017
13°C | 26°C
Opozorila
Ponedeljek, 26.6.2017 ob 13h
Dodatnega opozorila ni.
15°C
31°C
pretežno oblačno
Nahajaš se tukaj: Novice Občinske

Kotiček Upravne enote Celje


OBČINSKE

| |
12.02.2012      3:43
A A

Kotiček Upravne enote Celje


Odgovori na nekatera vprašanja občanov.


Deli:

Zanima me overitev lastnoročnih podpisov, prepisov in kopij! Ali so vaše overitve enakovredne notarskim!

 

V skladu z Zakonom o splošnem upravnem postopku se lahko za potrebe upravnih postopkov, pred katerokoli upravno enoto v Republiki Sloveniji, opravi overitev lastnoročnega podpisa, prepisa ali kopije. Takšna overitev je enakovredna notarski overitvi lastnoročnega podpisa, prepisa ali kopije, vendar zgolj v upravnih postopkih.

 

Na upravnih enotah se lahko overjajo zadeve za potrebe upravnih postopkov. Pogodba, ki se nanaša na nepremičnino, pa je zadeva civilnopravne narave in ne upravne, saj služi tudi za zemljiško knjigo.

Z overitvijo lastnoročnega podpisa se potrdi njegova pristnost, z overitvijo prepisa ali kopije pa identiteta     prepisa ali kopije z izvirno listino. V nobenem primeru se s tovrstnimi overitvami ne potrjuje resničnost podatkov v listini.

 

Na upravni enoti lahko overja predlagatelj overitve, ki želi overiti lastnoročni podpis, prepis ali kopijo za potrebe upravnih postopkov.

 

Predlagatelj lahko overi lastnoročni podpis, prepis ali kopijo na vsaki upravni enoti v Republiki Sloveniji, ne glede na kraj svojega stalnega oziroma začasnega prebivališča, vsak delovnik med poslovnim časom. Overitev opravi uradna oseba, ki ima za takšno upravno dejanje pooblastilo predstojnika. Pred overitvijo mora predlagatelj z osebnim dokumentom, opremljenim s fotografijo, izkazati svojo identiteto.

Overitev lastnoročnega podpisa poteka tako, da predlagatelj overitve lastnoročnega podpisa listino podpiše pred uradno osebo oziroma prizna podpis na listini kot svoj. Uradna oseba po ugotovitvi pristnosti podpisa, s potrdilom na listini overi podpis in to vpiše v evidenco overitev.

Overitev prepisa ali kopije poteka tako, da uradna oseba skrbno preveri prepis ali kopijo dokumenta z izvirno listino. Če se prepis ali kopija v celoti ujema z izvirnikom, s potrdilom overi prepis oziroma kopijo in overitev vpiše v evidenco overitev.

 

Ali je mogoče v okviru zaščitene kmetije izločiti kakšno parcelo  za gradnjo stanovanjske hiše? Prevzemnik  kmetije s tem soglaša, zato me zanima kakšen je postopek?

 

Zaščitene kmetije opredeljuje Zakon o dedovanju kmetijskih gospodarstev. Pravni promet je po veljavni zakonodaji omejen  pri zaščitenih kmetijah, to je kmetijah, za katere je bilo z odločbo upravnega organa pravnomočno ugotovljeno, da izpolnjujejo pogoje za zaščiteno kmetijo po določbah Zakona o dedovanju kmetijskih gospodarstev in je posledično to pravno dejstvo vpisano tudi v Zemljiški knjigi. Zaščitena kmetija se v prometu tako ne sme deliti, razen v primerih, navedenih v 18. členu Zakona o kmetijskih zemljiščih, kjer je med drugim navedeno, da se od zaščitene kmetije lahko odtujijo stavbna zemljišča. Postopek odpisa določene parcele od zaščitene kmetije je naslednji: lastnik zaščitene kmetije na upravni enoti vloži vlogo za odpis določene parcele od zaščitene kmetije z navedenim razlogom za odpis. Vloga ni oblična. Upravni organ izda odločbo o odpisu določene parcele od zaščitene kmetije in po pravnomočnosti odločbe  sam izvede vpis novega dejstva v Zemljiško knjigo. Plačilo takse za to odločbo se računa po tar. št. 1 in 3 ZUT.

 

Prosim, če mi lahko pojasnite, kako je z legalizacijo starih objektov. Slišal sem, da velja za objekte zgrajene pred letom 1967 drug postopek?

 

Objekt lahko legalizirate s pridobitvijo gradbenega dovoljenja za takšen objekt. Predhodno morate na pristojni občini preveriti, če je poseg - zgrajen objekt - skladen z določili občinskega prostorskega akta, ki velja za področje, na katerem stoji objekt. Zakon o graditvi objektov pa 197. členu določa izjeme, ko se med drugim šteje, da imajo uporabno dovoljenje po tem zakonu vse stavbe, ki so bile zgrajene pred 31. decembrom 1967 in poslovni prostori v njih, ki so z dnem uveljavitve tega zakona (1. 1. 2003) v uporabi, če se jim namembnost po navedenem datumu ni bistveno spremenila in so zemljišča, na katerih so zgrajene, na predpisan način evidentirana v zemljiškem katastru. Na zahtevo lastnika objekta lahko pristojni upravni organ izda potrdilo, da ima takšen objekt uporabno dovoljenje po samem zakonu, če so takšni zahtevi priložena ustrezna dokazila.  

 

Damjan Vrečko,

načelnik

 
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Vojnik!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Ogledalo
Številka: 115
Izšla: 19.06.2017
Poglej Pdf
Koledar dogodkov Preglej vse
Junij 26 27 28 29 30 1 2 3 4 5
28.06.2017 | Ostalo
Repair cafe
02.07.2017 | Kultura
SOCKA POJE, PLEŠE IN IGRA
26.06.201 | Šport
TEČAJI TENISA ZA OTROKE V ČASU ŠOLSKIH POČITNIC
26.06.201 | Šport
TEDEN ŠPORTA V FITNES CENTER VOJNIK
26.06.2017 | Ostalo
Ustvarim si filcano milo
28.06.2017 | Ostalo
Repair cafe
02.07.2017 | Kultura
SOCKA POJE, PLEŠE IN IGRA

Bodite prvi pri oddaji mnenja.