Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za torek, 27.06.2017

pretežno oblačno
Danes bo delno jasno z občasno povečano oblačnostjo. Nastajale bodo krajevne padavine, deloma kot plohe ali nevihte, ki jih bo več na zahodu. Zapihal bo jugozahodni veter. Najvišje dnevne temperature bodo 26 do 30, na vzhodu do 32 stopinj C.
14°C | 31°C
sreda, 28.06.2017
16°C | 29°C
četrtek, 29.06.2017
17°C | 24°C
petek, 30.06.2017
13°C | 26°C
sobota, 01.07.2017
14°C | 25°C
Opozorila
Torek, 27.6.2017 ob 6h
Dodatnega opozorila ni.
14°C
31°C
pretežno oblačno
Nahajaš se tukaj: Novice Lokalne skupnosti

V sklopu poplavne varnosti Celja rešen tudi ......


LOKALNE SKUPNOSTI

| |
06.04.2013      5:38
A A

V sklopu poplavne varnosti Celja rešen tudi Arclin


Najverjetneje še letos bodo protipoplavne ukrepe začeli izvajati v Arclinu; celoten projekt, skupaj z izgradnjo suhih zadrževalnikov in prestavitvijo struge Hudinje, naj bi bil končan najkasneje do konca prihodnjega leta.


Deli:

V sklopu predstavitve protipoplavnih ukrepov, ki jih na območju Celja že izvajajo, so nekaj besed namenili tudi gradnji protipoplavnih objektov v Vojniku in Arclinu, ki jih bodo v okviru kohezijskega projekta zgradili do konca leta 2014.

Začnimo v Arclinu. Po besedah direktorja podjetja Hidrosvet Branka Skutnika bodo ob obstoječem mostu izvedli dodatna pretočna polja, tako imenovani inundacijski objekt, ki bo omogočal odtok visokih voda Hudinje. Trenutno sta ob mostu narejeni dve odprtini, preko katerih naj bi ob visokih vodah Hudinje odvečna voda iztekala, vendar sta bistveno premajhni. „Naselje bomo zaščitili tudi z zidovi oziroma protipoplavnimi nasipi. O vsem tem smo prebivalce že obveščali in še jih bomo, saj imamo tudi za to območje predvideno posebno predstavitev,“ pove Skutnik.

Kdaj natančno naj bi z deli začeli, Skutnik težko napove: „Projekti bodo hitro pripravljeni. Računamo, da bomo do poletja zaključili z urejanjem potrebne dokumentacije, graditi pa bomo najprej začeli tam, kjer bodo do takrat vsi odkupi zemljišč narejeni.“ Kot dodaja, je največji časovni faktor v takšnih zgodbah ravno pridobivanje zemljišč. „Največ težav je v primerih, če so ukrepi predvideni na zemljiščih, katerih lastnik živi drugje in zato posledic poplav ne občuti na lastni koži.“

V odvisnosti z lastniškimi zgodbami je tudi začetek gradnje dveh suhih zadrževalnikov ob potoku iz naselja Tomaž. Šele ko bosta zgrajena tudi ta dva, bo tudi center Vojnika varen pred poplavami. Nasip ob Hudinji pod Vojnikom namreč ni zaključen, puščena je odprtina, da lahko zaledne vode iz smeri Tomaža odtekajo v Hudinjo. Ob nastopu visokih voda Hudinje pa preko te odprtine visoke vode Hudinje poplavijo trgovski center. Ko pa bosta zgrajena zadrževalnika, bodo lahko tudi ta del nasipa ob Hudinji dokončno zaprli. V vsakem primeru pa bi projekti morali biti končani do leta 2015.

Tudi prestavitev struge Hudinje, ki mimo pokopališča nerodno zavije proti Arclinu, je odvisna od lastniških, deloma pa tudi naravnovarstvenih razmerij, saj gre za naravni odsek struge. „Zato že od julija lani s pristojnimi inštitucijami iščemo najbolj primerno rešitev. Dejstvo je, da cesta ravno pod nenaravno ostrim kotom seka Hudinjo, prekot visokih voda je zato oviran in preusmerjen proti pokopališču. Zato je območje ob visokih vodah Hudinje poplavljeno. In ker je pri tem poplavljeno tudi pokopališče, je zadeva še toliko bolj neprijetna. Bomo pa pri urejanju tega območja pozorni tudi na naravovarstvena razmerja in bomo ureditve izvedli sonaravno, ob upoštevanju usmeritev in zahtev varstva narave in sodobnega upravljanja in urejanja voda, da bo narava čim manj prizadeta. Vseh želja pri umestitvi objektov, ki pomenijo poplavno varnost, vedno ne moreš upoštevati," dodaja Skutnik. "Trudimo pa se, da pri načrtovanju in izvajanju del upoštevamo tudi interese krajanov teh območij, saj so ureditve v prvi vrsti namenjene njim. Zato so zelo dobrodošla opozorila krajanov, ki tam živijo. In prebivalci Arclina so pri tem precej angažirani. Z njihovo pomočjo se da drobne stvari, ki projekta ne ogrozijo, olajšajo pa življenje krajanov, hitro uskladiti.“

Kot je še dodal Skutnik, je za varnost Vojnika pomembna tudi druga faza projekta zagotovitve poplavne varnosti, saj bo v okviru te faze suhi zadrževalnik zgrajen tudi ob Dobrnici. Ta ukrep naj bi izvajali v obdobju nove finančne perspektive, to je od 2014 do 2020.

 

Povzeto po časniku Večer

Rozmari Petek
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Vojnik!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Ogledalo
Številka: 115
Izšla: 19.06.2017
Poglej Pdf
Koledar dogodkov Preglej vse
Junij 27 28 29 30 1 2 3 4 5 6
28.06.2017 | Ostalo
Repair cafe
02.07.2017 | Kultura
SOCKA POJE, PLEŠE IN IGRA

Bodite prvi pri oddaji mnenja.