Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za sreda, 18.10.2017

pretežno jasno
Danes bo na Primorskem ter deloma na Notranjskem zmerno do pretežno oblačno, ponekod lahko občasno tudi megleno. Drugod bo precej jasno, jutranja megla se bo ponekod zadržala še dopoldne. Proti poldnevu bo začel pihati jugozahodni veter. Najvišje dnevne temperature bodo od 19 do 24 stopinj C.
7°C | 22°C
četrtek, 19.10.2017
3°C | 22°C
petek, 20.10.2017
4°C | 21°C
sobota, 21.10.2017
6°C | 22°C
nedelja, 22.10.2017
7°C | 18°C
Opozorila
Sreda, 18.10.2017 ob 9h
Dodatnega opozorila ni.
7°C
22°C
pretežno jasno
Nahajaš se tukaj: Novice Lokalne skupnosti

V sklopu poplavne varnosti Celja rešen tudi ......


LOKALNE SKUPNOSTI

| |
06.04.2013      5:38
A A

V sklopu poplavne varnosti Celja rešen tudi Arclin


Najverjetneje še letos bodo protipoplavne ukrepe začeli izvajati v Arclinu; celoten projekt, skupaj z izgradnjo suhih zadrževalnikov in prestavitvijo struge Hudinje, naj bi bil končan najkasneje do konca prihodnjega leta.


Deli:

V sklopu predstavitve protipoplavnih ukrepov, ki jih na območju Celja že izvajajo, so nekaj besed namenili tudi gradnji protipoplavnih objektov v Vojniku in Arclinu, ki jih bodo v okviru kohezijskega projekta zgradili do konca leta 2014.

Začnimo v Arclinu. Po besedah direktorja podjetja Hidrosvet Branka Skutnika bodo ob obstoječem mostu izvedli dodatna pretočna polja, tako imenovani inundacijski objekt, ki bo omogočal odtok visokih voda Hudinje. Trenutno sta ob mostu narejeni dve odprtini, preko katerih naj bi ob visokih vodah Hudinje odvečna voda iztekala, vendar sta bistveno premajhni. „Naselje bomo zaščitili tudi z zidovi oziroma protipoplavnimi nasipi. O vsem tem smo prebivalce že obveščali in še jih bomo, saj imamo tudi za to območje predvideno posebno predstavitev,“ pove Skutnik.

Kdaj natančno naj bi z deli začeli, Skutnik težko napove: „Projekti bodo hitro pripravljeni. Računamo, da bomo do poletja zaključili z urejanjem potrebne dokumentacije, graditi pa bomo najprej začeli tam, kjer bodo do takrat vsi odkupi zemljišč narejeni.“ Kot dodaja, je največji časovni faktor v takšnih zgodbah ravno pridobivanje zemljišč. „Največ težav je v primerih, če so ukrepi predvideni na zemljiščih, katerih lastnik živi drugje in zato posledic poplav ne občuti na lastni koži.“

V odvisnosti z lastniškimi zgodbami je tudi začetek gradnje dveh suhih zadrževalnikov ob potoku iz naselja Tomaž. Šele ko bosta zgrajena tudi ta dva, bo tudi center Vojnika varen pred poplavami. Nasip ob Hudinji pod Vojnikom namreč ni zaključen, puščena je odprtina, da lahko zaledne vode iz smeri Tomaža odtekajo v Hudinjo. Ob nastopu visokih voda Hudinje pa preko te odprtine visoke vode Hudinje poplavijo trgovski center. Ko pa bosta zgrajena zadrževalnika, bodo lahko tudi ta del nasipa ob Hudinji dokončno zaprli. V vsakem primeru pa bi projekti morali biti končani do leta 2015.

Tudi prestavitev struge Hudinje, ki mimo pokopališča nerodno zavije proti Arclinu, je odvisna od lastniških, deloma pa tudi naravnovarstvenih razmerij, saj gre za naravni odsek struge. „Zato že od julija lani s pristojnimi inštitucijami iščemo najbolj primerno rešitev. Dejstvo je, da cesta ravno pod nenaravno ostrim kotom seka Hudinjo, prekot visokih voda je zato oviran in preusmerjen proti pokopališču. Zato je območje ob visokih vodah Hudinje poplavljeno. In ker je pri tem poplavljeno tudi pokopališče, je zadeva še toliko bolj neprijetna. Bomo pa pri urejanju tega območja pozorni tudi na naravovarstvena razmerja in bomo ureditve izvedli sonaravno, ob upoštevanju usmeritev in zahtev varstva narave in sodobnega upravljanja in urejanja voda, da bo narava čim manj prizadeta. Vseh želja pri umestitvi objektov, ki pomenijo poplavno varnost, vedno ne moreš upoštevati," dodaja Skutnik. "Trudimo pa se, da pri načrtovanju in izvajanju del upoštevamo tudi interese krajanov teh območij, saj so ureditve v prvi vrsti namenjene njim. Zato so zelo dobrodošla opozorila krajanov, ki tam živijo. In prebivalci Arclina so pri tem precej angažirani. Z njihovo pomočjo se da drobne stvari, ki projekta ne ogrozijo, olajšajo pa življenje krajanov, hitro uskladiti.“

Kot je še dodal Skutnik, je za varnost Vojnika pomembna tudi druga faza projekta zagotovitve poplavne varnosti, saj bo v okviru te faze suhi zadrževalnik zgrajen tudi ob Dobrnici. Ta ukrep naj bi izvajali v obdobju nove finančne perspektive, to je od 2014 do 2020.

 

Povzeto po časniku Večer

Rozmari Petek
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Vojnik!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Ogledalo
Številka: 116
Izšla: 21.09.2017
Poglej Pdf
Koledar dogodkov Preglej vse
Oktober 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27
18.10.2017
Danes ni dogodkov.
21.10.2017 | Družabni dogodki
ISKRENA SPOVED
22.10.2017 | Ostalo
Pohod po Tončkovi poti
25.10.2017 | Tečaji in delavnice
Delavnica Repair Cafe
26.10.201 | Ostalo
Komemoracija v Novi Cerkvi
27.10.2017 | Ostalo
Komemoracija na Frankolovem
27.10.2017 | Ostalo
Komemoracija v Vojniku
27.10.2017 | Kultura
Letni koncert Arclinskih fantov
20.10.2017 | Ostalo
Dobrodelni koncert za Francija Zemeta
21.10.2017 | Družabni dogodki
ISKRENA SPOVED
22.10.2017 | Ostalo
Pohod po Tončkovi poti
25.10.2017 | Tečaji in delavnice
Delavnica Repair Cafe
26.10.201 | Ostalo
Komemoracija v Novi Cerkvi

Bodite prvi pri oddaji mnenja.