Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za ponedeljek, 24.09.2018

delno oblačno
Zvečer bo zmerno do pretežno oblačno, predvsem v hribovitem svetu zahodne Slovenije bo občasno rahlo deževalo ali rosilo. Krepil se bo jugozahodni veter.
13°C | 17°C
torek, 23.09.2018
11°C | 21°C
sreda, 25.09.2018
3°C | 17°C
četrtek, 26.09.2018
-1°C | 16°C
petek, 27.09.2018
3°C | 20°C
Opozorila
Nedelja, 23.9.2018 ob 18h
V drugi polovici noči in jutri zjutraj bodo najmočnejši sunki severnega vetra ponekod v severni in severovzhodni Sloveniji lahko presegli hitrost 70 km na uro.
13°C
17°C
delno oblačno
Nahajaš se tukaj: Novice Lokalne skupnosti

Delavnica – male čistilne naprave na ......


LOKALNE SKUPNOSTI, OBVESTILA

| |
20.06.2016      8:08
A A

Delavnica – male čistilne naprave na podeželju


V Medgeneracijskem centru Vojnik (Kamrica) je 19. maja 2016 potekala delavnica Male čistilne naprave na podeželju, namenjena prebivalcem lokalne skupnosti Vojnik in KS. Po uvodni obrazložitvi dr. Marinke Vovk je delavnico nadaljevala Tanja Čerič iz VO-KA Celje, ob sodelovanju Boštjana Švaba z Občine Vojnik. Na delavnici so bile predstavljene obveznosti občanov, ki živijo na območjih, ki ne bodo vključena na centralno čistilno napravo.


Lastniki objektov, kjer ni javne kanalizacije, morajo v projektu predvideti postavitev male komunalne čistilne naprave ustrezne velikosti.
Lastniki objektov, kjer ni javne kanalizacije, morajo v projektu predvideti postavitev male komunalne čistilne naprave u...
Deli:

Povzetek iz razprave »Male komunalne čistilne naprave (MKČN)«

 

Lastniki objektov, kjer ni javne kanalizacije, morajo v projektu predvideti postavitev male komunalne čistilne naprave ustrezne velikosti ali izjemoma gradnjo nepretočne greznice. Za postavitev MKČN (do 50 PE) ne potrebujete posebnih dovoljenj, saj se po zakonu obravnavajo kot enostavne objekte, za katere gradbeno dovoljenje ni potrebno. Po vgradnji MKČN je treba oddati Vlogo za pregled izvedbe male komunalne čistilne naprave (vlogo najdete na dnu strani). Po prejemu vloge in ustrezne tehnične dokumentacije se dogovorimo za pregled, na podlagi katerega Občina izda Izjavo o pregledu priključka na MKČN in izpolni Poročilo o pregledu MKČN z zmogljivostjo, manjšo od 50 PE. Med 3. in 9. mesecem  po zagonu MKČN je treba izdelati Poročilo o prvih meritvah za MKČN, obvezna priloga je analizni izvid o opravljenih meritvah, izdan s strani pooblaščenega izvajalca, ki je meritve izvedel. Analizni izvid ne sme biti starejši od 30 dni. Naslednje leto, po prejetju Poročila o prvih meritvah, se izvede ponovni pregled in izda Poročilo o pregledu. Nato se pregled opravi vsako tretje leto. Ustrezna prostornina čistilne naprave je odvisna od števila oseb, ki jim je namenjena, ter od porabe vode in dejavnosti, s katero se ukvarjajo v obravnavanem objektu. Zaradi možne preobremenitve MKČN svetujemo, da pri prodajalcu čistilne naprave preverite ustreznost svojega želenega nakupa.

 

Skladno z Uredbo o odvajanju in čiščenju komunalne in padavinske odpadne vode (Ur. l. RS, št. 98/2015) lahko izbirate med biološko, lagunsko ali rastlinsko MKČN. Čiščenje odplak v biološki čistilni napravi poteka podobno kot v naravi, z mikroorganizmi, ki razgrajujejo v vodi raztopljene organske snovi in dušikove spojine, s katerimi se hranijo. Navadno so to aerobne bakterije, ki pridejo v čistilno napravo z odpadno vodo, v kateri dobijo hrano, za delovanje pa potrebujejo kisik iz zraka. Biološka čistilna naprava lahko deluje sekvenčno ali kontinuirano.

Na spletni strani Gospodarske zbornice Slovenije je objavljen seznam MKČN, ki izpolnjujejo kriterije skladnosti z veljavno zakonodajo. Vzdrževanje biološke ČN ni zahtevno. Potreben je reden servis, ki ga opravite enkrat letno, in pravočasen odvoz mulja, ki se nabere v zalogovniku blata oz. v usedalniku, skladno s tipom naprave. Odvozi so odvisni od prostornine MKČN. Pomembno je, da upoštevate navodila proizvajalca. V primeru, da mulja ne odstranite pravočasno, se proces čiščenja zasiči, iz naprave se začne širiti smrad, zmanjša se učinkovitost čiščenja, voda na iztoku pa posledično ne ustreza zakonsko določenim standardom.

 

Predstavitev delavnice: Tanja Čerič, VO-KA
Priloge:
Neznan tip datoteke
-uredbapredstavitevzaobcane1.ppsx
65907_-uredbapredstavitevzaobcane1.ppsx (3,41 MB)

Prenesi vse
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Vojnik!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Ogledalo
Številka: 120
Izšla: 21.09.2018
Poglej Pdf

Bodite prvi pri oddaji mnenja.