Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za četrtek, 29.06.2017

delno oblačno
Danes bo spremenljivo oblačno, občasno bodo nastajale krajevne plohe in nevihte. Več sonca bo na vzhodu države. Pihal bo okrepljen jugozahodni veter. Najvišje dnevne temperature bodo od 20 do 27 stopinj.
16°C | 26°C
petek, 30.06.2017
13°C | 26°C
sobota, 01.07.2017
15°C | 24°C
nedelja, 02.07.2017
12°C | 25°C
ponedeljek, 03.07.2017
13°C | 26°C
Opozorila
Četrtek, 29.6.2017 ob 6h
Dodatnega opozorila ni.
16°C
26°C
delno oblačno
Nahajaš se tukaj: Novice Kultura

Učna pot Antona Bezenška – Tončkova pot


KULTURA

| |
22.11.2013      16:18
A A

Učna pot Antona Bezenška – Tončkova pot


V Turističnem društvu Frankolovo smo se prijavili na razpis Društva raznolikost podeželja za ureditev učne poti Antona Bezenška in bili na razpisu uspešni.


Deli:

Namen ureditve »Učne poti Antona Bezenška« ali »Tončkove poti«, kot jo na kratko imenujemo, je odstreti tančico pozabe z njegovega dela in življenja. Bil je utemeljitelj bolgarske stenografije, poleg tega pa tudi pesnik in slavist, skratka najznamenitejši Frankolovčan. Čeprav je bil rojen v Bezenškovem Bukovju, v domačem kraju malo vemo o njem. Veliko bolj cenjen je v Bolgariji, kjer je tudi njegov grob. Pot pa odpiramo prav ob 160-letnici njegovega rojstva.

 

S Tončkovo potjo želimo udeležencem na zabaven in duhovit način približati zgodovino kraja, njegovo življenje in delo, šege in navade tukajšnjih ljudi, etnološko dediščino, kulturne znamenitosti ter živalski in rastlinski svet. »Tončkova pot« bo pripomogla k prepoznavnosti kraja in možnosti razvoja turistične ponudbe domačih pridelkov in izdelkov (muzejska dejavnost, ponudba domačih dobrot, vina – najstarejša vinska sorta – kavka, ponudba medu, kruha iz krušne peči, suhomesnatih izdelkov). Pot bo nudila tudi športne užitke, saj je precej razgibana in zelo prijetna, dolga cca. 8,5 km.

 

Pot se začne pri OŠ Frankolovo, kjer bo zanj postavljeno spominsko obeležje - spomenik. Namesto klasičnih obvestilnih tabel bodo postavljene ptičje hišice z odzivnikom. V vsaki hišici bo po 1 ptič (vrabček, sinička, vrana, golob idr.), ki bo na zabaven način pripovedoval o zgodovini kraja, o Antonu Bezenšku, zgodbah iz vsakdanjega življenja, skratka dogodkih, ki so na posamezni lokaciji zanimivi. Za označitev dreves v parku bodo postavljene nihajne gugalnice, ki bodo postavljene med dvema drevesoma. Za vse, ki bi radi uživali v senci mogočnih parkovnih dreves, pa bodo postavljene masivne lesene klopi.

S kodo QR, ki jo boste našli na tabli, pa tudi pri hišicah, boste lahko dostopali do spletne strani Turističnega društva Frankolovo, kjer boste lahko našli vse informacije o društvu in projektu. Pri vsaki hišici pa bodo na voljo tudi prospekti.

 

Menimo, da bo to lepa turistična in učna pridobitev in za kraj in tudi dostojen spomin na našega slavnega rojaka. V sodelovanju z našimi partnerji - Občino Vojnik, Prosvetnim društvom Anton Bezenšek Frankolovo, OŠ Frankolovo in Stikom Laško - predvidevamo odprtje poti v letu 2014 ob krajevnem prazniku KS Frankolovo v mesecu maju.

 

                                                                       

                                                                                    Irma Blazinšek

                                                                                    Predsednica TD Frankolovo

 
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Vojnik!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Ogledalo
Številka: 115
Izšla: 19.06.2017
Poglej Pdf

Bodite prvi pri oddaji mnenja.