Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za sobota, 21.10.2017

pretežno oblačno
Danes bo na zahodu zmerno do pretežno oblačno, ponekod lahko rosi. Drugod bo dokaj sončno, predvsem v Prekmurju bo še možna jutranja megla. Pihal bo jugozahodni veter. Najvišje dnevne temperature bodo od 16 do 22 stopinj C.
6°C | 20°C
nedelja, 22.10.2017
8°C | 14°C
ponedeljek, 23.10.2017
6°C | 15°C
torek, 24.10.2017
4°C | 17°C
sreda, 25.10.2017
6°C | 16°C
Opozorila
Sobota, 21.10.2017 ob 7h
Dodatnega opozorila ni.
6°C
20°C
pretežno oblačno
Nahajaš se tukaj: Novice Kultura

Tadej na krilih glasbe z Jazzvo


KULTURA

| |
25.01.2016      14:46
A A

Tadej na krilih glasbe z Jazzvo


Sveže kuhana in omamno dišeča glasba, posladkana s kocko muzikalnosti, premešana z žličko improvizacije in humorja, postrežena v sedmih raznobarvnih skodelicah na mizici, prekriti s prtom, stkanim iz najfinejših melodij. Vse to je Jazzva! Njen bogati repertoar, sestavljen iz najrazličnejših žanrov, je ob zaključku lanskega leta polepšal kulturni program na županovem novoletnem sprejemu.


Vojničan Tadej Pasar je eden izmed sedmih članov skupine.
Vojničan Tadej Pasar je eden izmed sedmih članov skupine.
Deli:

Malo tudi naš

Vojničan Tadej Pasar se je skupini Jazzva, ki je v svet vokalne glasbe vstopila že pred enajstimi leti in trenutno šteje sedem članov, pridružil leta 2010, ko je skupina iskala t. i. bitbokserja oz. vokalnega bobnarja. »Jazzva je takrat iskala bitbokserja in poznala Saša Vrabiča (vokalnega bobnarja Perpetuum Jazzile), ki je poznal mene in me priporočil. Že po prvem obisku so me navdušili in ker sem v tistem času ravno hodil na fakulteto, sem si rekel, pa dajmo 'probat'. Naša vez se je v vsem tem času močno ojačala, tako da si sedaj ne predstavljam več, kaj bi brez Jazzve.« Tadej, ki je v skupini (menda) znan kot štajerski vrabček, se rad spominja vojniške osnovne šole, kjer je spoznal prijatelje, ki ostajajo. »Srednjo šolo sem obiskoval v Celju, nato odšel študirati v Ljubljano, kjer sem dobil službo in dokončal študij.«

 

»Ritem mašina«

Tadej je edini, ki v skupini ne poje, temveč bobna. »Če se malo pošalim ... Naši člani bi rekli, da pojem zlasti takrat, ko ni treba. Jazzva je v osnovi iskala nekoga, ki samo bitboksa, je pa želja za dodatni moški glas, tako da delamo tudi na tem,« odgovarja na vprašanje, zakaj ne poje. Na svoji spletni strani ga opisujejo kot vokalnega tolkalista, »ritem mašino«, ki skrbi tudi za zvočne efekte. Ko ne vadi, je po poklicu informatik ter velik ljubitelj košarke in številnih drugih športov. »Vokalna skupina v svoji glasbi ne uporablja instrumentov, pač pa le svoje glasove. Tako je tudi z ritem sekcijo. Bas namesto baskitare uporablja svoj glas in bitboks namesto bobnov uporablja svoja usta na način, da proizvaja zvoke, ki jih lahko slišimo pri igranju bobnov. Z bitboksom pa lahko ustvarimo tudi druge zvočne efekte, kot so letenje helikopterja, zvoke laserjev, robotskega glasu, pokanja kosti, padanja kapljic ipd.« Mladenič je tudi edini Štajerec v skupini, drugi prihajajo iz Brežic, Cerknice in Ljubljane. »Jazzva pa je še en razlog več, da trenutno vsi živimo v Ljubljani. Se pa vedno zelo rad vračam domov, da obiščem starše, stare starše, nečakinje, prijatelje, pa čeprav se zdi, da ves čas samo hitim, imam občutek, da se doma čas malo ustavi, da zadiham pred novim delovnim tednom. Je pa tudi vreme po navadi doma lepše kakor v Ljubljani.«


Nasmejani in srčni Štajerec

Glasba je bila del Tadeja že od malih nog, vendar kot otrok nikoli ni našel primernega glasbila, ki bi shajal z njegovo potrpežljivostjo. »Prišel je čas, ko sem bil zaradi bolezni priklenjen na posteljo in takrat sem prvič videl bitbokserja na televiziji. Njegovo ustvarjanje me je tako navdušilo, da sem takoj na internetu preveril, ali obstaja še kdo, in našel nekaj vodičev, ki so takrat obstajali. Izvedel sem, da se bitboksa dejansko lahko nauči vsakdo in tako sem takrat na skrivaj začel vaditi,« poudari. Tadejevi sočlani zanj pravijo, da je nasmejan, dobrovoljen, srčen, vedno pripravljen pomagati in včasih tudi eksploziven. »To ni nič čudnega, saj v meni teče štajerska kri,« hitro pojasni.

 

Ko se zaljubiš v to zvrst glasbe, poti nazaj ni

Jazzva bo letos praznovala že enajsto obletnico, tako da se je dosežkov v vseh teh letih nabralo že kar nekaj. Tri leta zapored (2010–2012) je bila zmagovalka slovenskega vokalnega tekmovanja v Žalcu, v letih 2012 in 2014 srebrna na svetovnem tekmovanju v Avstriji, 2014 pa je zmagala na svetovnem tekmovanju v Italiji. Lani je Jazzva zasedla tudi drugo mesto na svetovnem tekmovanju v Nemčiji in bila polfinalistka oddaje Slovenija ima talent itd. Drugi vidnejši nastopi so bili na EXPO 2015 v Milanu, koncert na Radiu Slovenija 1, na prireditvi ob podelitvi Gazel …« Po pravici povedano si dobrih pet let nazaj nisem niti predstavljal, kaj vse pomeni vokalna glasba. To se je kmalu spremenilo, saj sem preko Jazzve spoznal cel svet a cappelle, ki je res ogromen, in ko se enkrat zaljubiš v to zvrst glasbe, poti nazaj več ni.« Člani Jazzve se ne bojijo novih izzivov, rastejo iz leta v leto ter imajo vedno večje ambicije, ki jih uresničujejo s koncertiranjem na odrih, tako doma kot v tujini, organiziranjem koncertov, snemanjem ter udeležbo na festivalih. Poleg nastopanja vsako jesen v Ljubljani organizirajo tudi Popjazziado, enega najbolj prepoznavnih festivalov vokalnih skupin v Sloveniji.

 

Skodelica dobre glasbe

»O ciljih je težko govoriti, ker vsako leto postavimo nove in ko te izpolnimo, pridejo drugi. Smo si pa za letos zastavili cilj, izdati prvo zgoščenko, ki bo seveda prišla prav pri promociji. Zelo radi nastopamo, tako da si v prihodnje želimo še več nastopov sploh v krajih in državah, kjer nas še niso slišali. V kratkem pa nas lahko pridete poslušat v Kulturni dom Vojnik, kjer bomo postregli s skodelico dobre glasbe. Karte so že v prodaji. Lahko pa jih kupite tudi na dan koncerta, blagajna bo odprta eno uro pred začetkom koncerta.«

 

Tjaša Podergajs

Foto: Jure Matoz
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Vojnik!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Ogledalo
Številka: 116
Izšla: 21.09.2017
Poglej Pdf
Koledar dogodkov Preglej vse
Oktober 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
21.10.2017
Danes ni dogodkov.
22.10.2017 | Ostalo
Pohod po Tončkovi poti
25.10.2017 | Tečaji in delavnice
Delavnica Repair Cafe
26.10.201 | Ostalo
Komemoracija v Novi Cerkvi
27.10.2017 | Ostalo
Komemoracija na Frankolovem
27.10.2017 | Ostalo
Komemoracija v Vojniku
27.10.2017 | Kultura
Letni koncert Arclinskih fantov
28.10.2017 Ni kategorije
SLOVENSKO DALMATINSKI VEČER
22.10.2017 | Ostalo
Pohod po Tončkovi poti
25.10.2017 | Tečaji in delavnice
Delavnica Repair Cafe
26.10.201 | Ostalo
Komemoracija v Novi Cerkvi
27.10.2017 | Ostalo
Komemoracija na Frankolovem
27.10.2017 | Ostalo
Komemoracija v Vojniku

Bodite prvi pri oddaji mnenja.