Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za četrtek, 19.10.2017

jasno
Popoldne bo na zahodu zmerno, ponekod občasno pretežno oblačno. Drugod bo precej jasno. Ponekod bo pihal jugozahodnik. Najvišje dnevne temperature bodo od 18 do 24 stopinj C.
4°C | 22°C
petek, 20.10.2017
5°C | 21°C
sobota, 21.10.2017
7°C | 21°C
nedelja, 22.10.2017
8°C | 18°C
ponedeljek, 23.10.2017
6°C | 14°C
Opozorila
Četrtek, 19.10.2017 ob 11h
Dodatnega opozorila ni.
4°C
22°C
jasno
Nahajaš se tukaj: Novice Kultura

Kdo pa so ti mladi fantje … Klateži


KULTURA

| |
22.11.2013      16:00
A A

Kdo pa so ti mladi fantje … Klateži


Slovenija ima mnogo glasbenih skupin, harmonikarjev, pevcev in glasbenih ustvarjalcev. Med njih si utira pot skupina Klateži iz Nove Cerkve, fantje iz generacije 1993/94. Za Klateže velja, da vsi izhajajo iz nekakšne valilnice mladih inštrumentalistov, iz Godbe na pihala Nova Cerkev in zadnja leta iz šole Roka Švaba. Veliko navdušenje nad izvajanjem narodnozabavne glasbe so pri mladih povzročili Modrijani, ki mlade usmerjajo v učenje inštrumentov za izvajanje te zvrsti glasbe.


*
*
Deli:

Kako predstaviti skupino štirih fantov, ki se poleg študija ukvarjajo z obiskovanjem glasbene šole in vedno pogosteje nastopajo? Za Novo Cerkev je ansambel Klateži pomemben, ker sodelujejo na prireditvah v kraju, vedno so pripravljeni pomagati društvom pri pripravi kulturnega programa kot posamezniki ali skupina. Fantje so začeli nastopati kot učenci osnovne šole in ob podpori staršev nadaljevali z glasbenim izobraževanjem vsak na svojem področju in spontano postali skupina. Najprej dva na praznovanju rojstnega dneva, nato štirje in izbrali so ime Klateži. Ime so prevzeli s soglasjem članov prejšnje skupine, ki je prenehala z delovanjem. Uradni začetek ustvarjanja sega v leto 2010. 

Skupina nima formalnega vodje, odločitve sprejemajo z dogovorom, se posvetujejo z izkušenejšimi glasbeniki in počasi nabirajo izkušnje na glasbeni sceni. Prijavljajo se na različna tekmovanja in dosegajo vidne uvrstitve. Povedali so, da imajo srečo, saj jim pomaga Modrijan Rok. Udeležili so se tekmovanja na festivalu v Cerkvenjaku, v Dobjem (tam so letos zmagali), na Mariji Reki (bili drugi). Nastopajo na glasbo, ki jo za njih napišejo Rok Švab, Vera Šolinc, Tine Lesjak in tudi sami. Predstavili so nekaj za njih napisanih skladb: Fantovski večer, Dal bi ti ljubezen, Kdor hoče flosar biti, dve pa pripravljajo. Skupino sestavljajo Gregor Stolec, Nejc Cehner, Jure Sentočnik in Janez Smerkolj. Vsi se poznajo od malega, bili so sošolci, mladi gasilci, med seboj prijateljujejo, skupaj preživljajo prosti čas in seveda dvakrat na teden vadijo. Nastopajo z narodnozabavno in zabavno glasbo. Pred njimi so projekti, ki pa ji še ne izdajo, vendar gre za predstavitev lastnih skladb.

Gregor Stolec je končal šolo za gostinstvo in turizem in je študent drugega letnika ekonomije na primorski univerzi. Končal je nižjo glasbeno šolo v Šentjurju, smer saksafon, in že 12 let igra v Godbi na pihala nova Cerkev. Fant je vsestranski glasbeni talent, saj obvlada igranje na saksafon, diatonično harmoniko, kitaro, kontrabas in bobne. Gregor je obetaven glasbenik na strunskih inštrumentih. V ansamblu Klateži igra na kontrabas. Je član zasedbe Extra band Glasbene šole Celje in The Moonlighting Orchesta Celje, kjer izvajajo veliko glasbenih stilov. Gregor pri njih ustvarja na altsaksafonu in klarinetu. Njegov prosti čas zapolnjuje šport, druženje, urejanje zelenice in kaže, da bo postal dober birt v domači gostilni. Po njegovem delu in udejstvovanju vidimo, da ima širok glasbeni okus in področja delovanja.

 

Nejc Cehner je končal srednjo kemijsko šolo in obiskuje maturitetni tečaj za sprejem na glasbeno pedagogiko na Akademiji za glasbo v Ljubljani. Na nižji glasbeni šoli je končal izobraževanje na klavirju, za klavirsko harmoniko pa končuje srednje izobraževanje. Začel je v prvem razredu z učenjem sintesajzerja, nato pa prešel na klavir. Pet let je igral klarinet v Godbi na pihala Nova Cerkev. Tudi Nejc obvlada igranje na številne inštrumente: klavir, diatonična in klavirska harmonika, kitara, bariton in klarinet. Fant je zaprisežen »narodnjak«, saj pravi, da se najlaže izraža v narodnozabavni glasbi. V ansamblu Klateži poje in igra klaviature. Njegovi hobiji so tenis, šah in druženje s prijatelji. Prepričana sem, da bo njegovo življenjsko poslanstvo povezano z glasbo, saj mu glasba pomeni več kot zabavo. Povedal je, da imajo za njegove glasbene začetke največjo zaslugo njegovi starši.

Jure Sentočnik je končal srednjo tehnično šolo in je študent na Fakulteti za strojništvo. Diatonično harmoniko ga je poučeval Rok Švab, Tomi Majcen pa trobento. Jure se z glasbo srečuje že devet let. V ansamblu Klateži igra diatonično harmoniko. Poleg harmonike obvlada še bas kitaro in trobento, na katero igra v Godbi na pihala Nova Cerkev. Pri izbiri hobijev se kar ni mogel odločiti za vrstni red. Nogomet, tenis, kolesarjenje, odbojka in seveda vožnja z motorjem, vse pa mora delati pazljivo, saj ima težave s hrbtenico. Povedal je, da ima veliko podporo staršev. Brez njih ne bi zaplul v glasbene vode, seveda pa je na prvem mestu študij.

Janez Smerkolj je obiskoval Gimnazijo Center v Celju in je študent prvega letnika kemije na Fakulteti za kemijo in kemijsko tehnologijo v Mariboru. Končal je nižje glasbeno izobraževanje iz klarineta in klavirja, zasebno šolo kitare pri Bojanu Bahčiču in Tomažu Rebernaku. Njegova glasbena pot se je začela pred desetimi leti. Tudi Janez je bil pet let član Godbe na pihala Nova Cerkev. V ansamblu Klateži igra kitaro. Njegovi hobiji so raznovrstni, najraje igra ameriški nogomet, brska po spletu, se druži in se posveča svoji deklici. Je veseljak in na njegov račun pade marsikatera bodica ostalih članov ansambla.

Fantje delajo resno, se izobražujejo, vadijo, so prijatelji in medsebojni kritiki, imajo podporo staršev in kot pravijo, jim veliko pomagajo nasveti Roka. Zaželimo Klatežem srečno glasbeno in poklicno prihodnost, v kraju pa si želimo, da ostanejo naši sodelavci na prireditvah, ki brez njih ne bile popolne in vesele. Vedno so pripravljeni sodelovati z TD Nova Cerkev, KUD Socka, z obema šolama in z drugimi društvi.


Lea Sreš 

Foto: Srečko Sentočnik
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Vojnik!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Ogledalo
Številka: 116
Izšla: 21.09.2017
Poglej Pdf
Koledar dogodkov Preglej vse
Oktober 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28
19.10.2017
Danes ni dogodkov.
21.10.2017 | Družabni dogodki
ISKRENA SPOVED
22.10.2017 | Ostalo
Pohod po Tončkovi poti
25.10.2017 | Tečaji in delavnice
Delavnica Repair Cafe
26.10.201 | Ostalo
Komemoracija v Novi Cerkvi
27.10.2017 | Ostalo
Komemoracija na Frankolovem
27.10.2017 | Ostalo
Komemoracija v Vojniku
27.10.2017 | Kultura
Letni koncert Arclinskih fantov
28.10.2017 Ni kategorije
SLOVENSKO DALMATINSKI VEČER
20.10.2017 | Ostalo
Dobrodelni koncert za Francija Zemeta
21.10.2017 | Družabni dogodki
ISKRENA SPOVED
22.10.2017 | Ostalo
Pohod po Tončkovi poti
25.10.2017 | Tečaji in delavnice
Delavnica Repair Cafe
26.10.201 | Ostalo
Komemoracija v Novi Cerkvi

Bodite prvi pri oddaji mnenja.