Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za sreda, 28.06.2017

pretežno oblačno
Popoldne bo na vzhodu sprva še precej jasno, drugod bo spremenljivo oblačno. Krajevne padavine, deloma nevihte se bodo krepile in postopno širile proti vzhodu. Pihal bo južni do jugozahodni veter. Najvišje dnevne temperature bodo od 23 do 30, na vzhodu do 32 stopinj C.
16°C | 29°C
četrtek, 29.06.2017
16°C | 25°C
petek, 30.06.2017
11°C | 26°C
sobota, 01.07.2017
15°C | 25°C
nedelja, 02.07.2017
12°C | 25°C
Opozorila
Sreda, 28.6.2017 ob 13h
Danes popoldne in zvečer bodo nastale močnejše nevihte, ob prehodu vremenske fronte v noči na četrtek pa bodo ob nevihtah krajevna neurja predvsem z nalivi in močnejšimi sunki vetra.
16°C
29°C
pretežno oblačno
Nahajaš se tukaj: Novice Kultura

Dnevi evropske kulturne dediščine v galeriji ......


KULTURA

| |
26.09.2012      15:22
A A

Dnevi evropske kulturne dediščine v galeriji PIROS


Nastanek Dnevov evropske kulturne dediščine (DEKD) sega v leto 1984, ko so v Franciji prvič organizirali Dneve odprtih vrat in s tem omogočili ogled kulturnih spomenikov, ki so bili sicer težje dostopni javnosti. Kasneje so pobudo sprejele tudi druge evropske države. V letu 1991 je pod okriljem Sveta Evrope in ob podpori Evropske komisije pobuda prerasla v Dneve evropske kulturne dediščine, ki potekajo vsako leto v zadnjem tednu meseca septembra. Med prvimi državami jih je organizirala tudi Slovenija.


Otroci OŠ Vojnik so z zanimanjem prisluhnili besedam Jožeta Žlavsa in Marine Bezgovšek
Otroci OŠ Vojnik so z zanimanjem prisluhnili besedam Jožeta Žlavsa in Marine Bezgovšek
Deli:

Vsako leto dogodke, povezane z DEKD, na nacionalni oz. regionalni ravni povezuje skupna tema. Letošnja tema Izkušnja dediščine predstavlja prispevek k evropskemu letu aktivnega staranja in solidarnosti med generacijami. Galerija Piros se je letošnjim DEKD pridružila v torek, 25. septembra, s prireditvijo OHRANJANJE TISKANE KULTURNE DEDIŠČINE, ki je bila organizirana v okviru projekta USTVARJAJMO (katerega nosilec je Občina Laško, partnerji pa Občina Vojnik, Občina Štore, STIK in Galerija Maleš) kot dan odprtih vrat Galerije Piros. Galerija, ki je nastala zaradi velike želje njenega lastnika Jožeta Žlausa po ohranjanju tako snovne kot nesnovne kulturne dediščine in predstavitve različnih zbirk širšemu občinstvu, daje velik poudarek prenosu znanja na mlajše rodove, zato so bile v okviru letošnjih DEKD v goste povabljene šolske skupine.

 

Odgovore na vprašanja, kaj nam pomeni dediščina, kakšen je naš odnos do nje, katere življenjske zgodbe znamo z dediščino razkriti in kaj nam dediščina lahko ponudi v razmislek, sta skupini učenk in učencev OŠ Frankolovo in OŠ Vojnik skupaj z Jožetom Žlausom radovedno in iskrivo iskali skozi predstavitev galerije in njenega poslanstva ohranjanja tiskane dediščine. Sledil je ogled grafičnih ciklusov Jožeta Žlausa (Belokranjske pisanice, Doroteja Hauser, Božena Nemcova, Lepote Slovenije, Znamenite osebnosti na območju Vojnika, Celja, Štor in Laškega) in zbirke grafičnih listov drugih mojstrov grafike, zbirke starih knjig in razglednic, etnološke zbirke, mini grafičnega muzeja in kopije Valvasorjeve grafične preše. Na njej so si učenke in učenci sami odtisnili knjižne kazalke z reliefnim odtisom podobe Božene Nemcove, znamenite češke pisateljice in pravljičarke, kot spomin na druženje in spodbudo za nadaljnje raziskovanje dediščine.

 

Marina Bezgovšek, STIK

 

 

Dogodek se je izvedel v sklopu projekta USTVARJAJMO, ki je delno sofinanciran iz sredstev EU, in sicer iz:

 

Evropskega kmetijskega sklada za razvoj podeželja in projekta Evropa investira v podeželje.

Foto: Jure Vovk, Marina Bezgovšek
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Vojnik!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Ogledalo
Številka: 115
Izšla: 19.06.2017
Poglej Pdf
Koledar dogodkov Preglej vse
Junij 28 29 30 1 2 3 4 5 6 7
28.06.2017 | Ostalo
Repair cafe
30.06.2017 | Ostalo
ULICA ŽALOSTNIH OBRAZOV
02.07.2017 | Kultura
SOCKA POJE, PLEŠE IN IGRA
28.06.2017 | Ostalo
Repair cafe
30.06.2017 | Ostalo
ULICA ŽALOSTNIH OBRAZOV
02.07.2017 | Kultura
SOCKA POJE, PLEŠE IN IGRA
03.07. - 07.07.2017 | Šport
TEČAJI TENISA ZA OTROKE V ČASU ŠOLSKIH POČITNIC
04.07.2017 | Ostalo
Delavnica "Poslikajmo in zasadimo si cvetlične lončke"

Bodite prvi pri oddaji mnenja.