Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za torek, 24.10.2017

pretežno jasno
Ponoči se bo od zahod zjasnilo in zjutraj bo povsod pretežno jasno. Predvsem v severni in vzhodni Sloveniji bo pihal okrepljen severni veter. Najnižje jutranje temperature bodo od 3 do 8, v zatišnih legah okoli 0 stopinj C.
2°C | 16°C
sreda, 25.10.2017
2°C | 17°C
četrtek, 26.10.2017
4°C | 22°C
petek, 27.10.2017
7°C | 20°C
Opozorila
Ponedeljek, 23.10.2017 ob 17h
Dodatnega opozorila ni.
2°C
16°C
pretežno jasno
Nahajaš se tukaj: Novice Intervju

TWIRLING = twirling palica + ples + ......


INTERVJU

| |
26.03.2015      9:45
A A

TWIRLING = twirling palica + ples + gimnastika + akrobatika


Odkar prireditve in proslave s svojimi nastopi popestrijo frankolovske twirlerce, edina tovrstna skupina v občini Vojnik, smo se mnogi začeli spraševati, kaj je twirling. Splošna definicija pravi, da je to mlajši dvoranski šport oziroma ples, ki združuje balet, gimnastiko in akrobatiko. Nekateri ga zamenjujejo z mažoretkami, čeprav je razlika očitna. Mažoretke nosijo uniforme in mažoretne škornje ter korakajo in vrtijo mažoretno palico ob spremstvu pihalne godbe, medtem ko twirling vsebuje izvajanje zahtevnih elementov s palico ob podlagi različne glasbene spremljave, pri čemer so tehnike metov in vrtenja palice, rolanj po telesu in ob njem precizno določene in predpisane. Oblačila (dresi) so prilagojena posameznim koreografijam, pri čemer se morata ples in videz plesalk ujemati z glasbo – s tem dobi vsaka predstava svojo sporočilno vrednost.


*Twirlerce s trenerko Nastjo Keršič (5 iz Frankolovega 2 iz Vitanja, manjka Eva Mlakar)
*Twirlerce s trenerko Nastjo Keršič (5 iz Frankolovega 2 iz Vitanja, manjka Eva Mlakar)
Deli:

 

Kdo so frankolovske twirlerce?

Predstavljamo starejšo skupino frankolovskih twirlerc, v kateri telovadijo oz. plešejo učenke 7. in 8. razreda OŠ Antona Bezenška Frankolovo: Eva Mlakar, Maša Trobiš, Tamara Pinter, Kaja Senegačnik, Pia Stermecki in Maruša Žerjav, ki že domala vso osnovnošolsko dobo vztrajno gojijo in trenirajo ta šport, v bistvu z njim rastejo. Zadnji dve leti trenirajo pod okriljem Twirling in mažoretnega kluba Pet elementov Slovenska Bistrica. Njihova trenerka in vodja kluba je Nastja Keršič. V klubu deluje 45 članic iz občin Slovenska Bistrica, Makole, Vitanje in Vojnik. Ker zgledi vlečejo, se je v začetku tega šolskega leta ustanovila 19-članska začetna skupina, ki vključuje učenke nižjih razredov iz celotne vojniške občine in ima vaje enkrat tedensko na Frankolovem, vendar bo o njih tekla beseda kdaj drugič.

 

Lahko je zgolj rekreacija ali tekmovalni šport

Za frankolovsko skupino, ki je to dejavnost vzela zelo resno, je twirling mnogo več kot rekreacija. »Dekleta redno trenirajo od 4- do 6-krat tedensko, odvisno od načrtovanega programa in nivoja, ki so ga že dosegle. Pridno se udeležujejo številnih kvalifikacij in tekmovanj v medklubskem merilu, v okviru Mažoretne in twirling zveze Slovenije, na katerih posegajo večinoma po finalnih nastopih. Eden večjih uspehov je lani osvojeno 2. mesto na državnem tekmovanju in 1. mesto na mednarodnem tekmovanju v Samoboru za skupinski nastop. Maša, Pia, Kaja in Tamara tekmujejo na nižjem nivoju, na višjem pa Eva, Maruša in Maša skupaj z ostalimi članicami iz Slovenske Bistrice. Twirling je ekipni in individualni šport, možno je nastopati posamezno, v paru ali v skupini, kar pomeni, da je možnosti za nastope in tekmovanja več kot dovolj. Frankolovčanke so bile letos skupaj z ostalimi klubskimi članicami na polfinalu za odprto državno prvenstvo Mažoretne in twirling zveze Slovenije v Horjulu spet odlične, saj se je 11 od 14 tekmovalnih programov uvrstilo v finale. Twirlerca z najdaljšim stažem, Eva Mlakar, se s twirlingom spogleduje tudi v evropskem merilu, za sabo ima že tekmovanje v Nemčiji v okviru evropske twirling zveze. Tudi letos se bo potegovala za udeležbo na evropskem prvenstvu in celo za svetovni pokal,« je o dosežkih deklet spregovorila mlada, a nadvse sposobna trenerka Nastja.

 

Prenizek strop v frankolovski telovadnici

O vajah na več lokacijah Nastja pojasni: »Za trening rabimo ogromno prostora, saj dekleta obvladajo že najbolj zahtevne elemente, pri čemer mečejo palico visoko v zrak. Za takšne vaje ima tukajšnja telovadnica prenizek strop, zato vsak teden treniramo tudi v Vojniku, odvisno od sestave skupin pa še v Makolah. Veseli smo, da imamo podporo s strani osnovne šole, vojniške občine, hvaležni smo za vsak vikend, ko imamo na razpolago celotno vojniško telovadnico, medtem ko si jo med tednom delimo s plezalci. Potreba pa tako velikih dvoranah je težko predstavljiva, saj dekleta na raznih odrskih nastopih ne morejo prikazati vsega, kar znajo, ker so prostorsko zelo omejena.«

 

Dobre in slabe strani treningov

Dekleta so složna v izjavah, da se treningov ne morejo naveličati, ker imajo twirling že krvi. »Super je, če imaš sestavljen program in če dobiš medaljo.« V smehu dodajajo, da jim je všeč, ker ima trening prednost pred šolskimi nalogami, čeprav so vse brez izjeme v šoli zelo uspešne. Vse imajo status športnika, kar pomeni napovedano spraševanje. Kot eno boljših plati so izpostavile druženje, zabavne priprave za tekmovanja in adrenalinsko doživljanje na tekmovanjih. Kot se za dekleta spodobi, so vesele, da so na nastopih, kjer je celostna podoba zelo pomembna, lepo urejene, enako oblečene, videti vse kot ena. Za estetski videz vedno poskrbita njihova »druga mami« Nastja in šivilja, ki zna zašiti še tako zahtevne drese. Na vajah ne marajo ogrevanja, najboljše pa je preplesavanje. Vse brez izjeme bi še enkrat znova začele, čeprav je takrat, ko ti kaj ne gre, tudi težko in je treba vztrajati in piliti. Najbolj zoprne so poškodbe. Po treningu so večkrat utrujene, vendar so vajene teh naporov. Odkrito priznavajo, da v primerjavi z vrstniki manj posedajo pred televizijo in računalniškimi ekrani ter se manj ukvarjajo z mobilnimi telefoni. Na vajah imajo red in disciplino, telefoni ves čas počivajo v »roza škatli«, tudi med pavzo ne brskajo po njih. Odmori so večinoma kratki, da se jim mišice ne ohladijo in da tako ne pride po nepotrebnem do poškodb. Pri hrani je priporočljiva dieta, v prevodu to pomeni dovolj testenin za dovolj energije, pri čemer pa niso tako složne kot sicer, ena od njih ima raje kot špagete domači »restan« krompir. V smehu in z nekoliko dvoma so izjavile, da bodo po končani osnovni šoli vse nadaljevale šolanje v Celju, ker želijo čim dlje ostati skupaj.

 

Brez podpore in sodelovanja staršev ne gre

Tudi starši so eden ključnih dejavnikov pri razvoju tega športa. Nastopajo v vlogi taksistov in vozijo svoje hčere na vse potrebne lokacije, od vaj do nastopov, pokrivajo stroške, ki jih ni malo (med drugim je že samo strošek številnih dresov, ki morajo biti iz posebej prožnega blaga, visok). Pravijo, da je donatorje težko pridobiti, ker je ta šport še premalo poznan, pa tudi proračunskih evrov ne dobijo, ker twirling ne spada med šolske ali obšolske dejavnosti. V osnovi je najpomembnejše, da starši ves čas podpirajo dekleta in zagotavljajo, da jih bodo, dokler bodo imela voljo. Na začetku vsake sezone se skupaj z dekleti in trenerko odločijo, koliko programov bodo delale, vse programe pa v celoti sestavlja Nastja. Mame še povedo, da so včasih na nastopih same bolj živčne kot punce na parketu, in pohvalijo trenerko, da je zelo organizirana in stroga, pa vendar materinska, če se kje zatakne in je treba dekleta potolažiti, objeti, celo stisniti k sebi. Pritrdijo, da je ekipa zelo složna, twirlerce se med seboj podpirajo, vse se smejijo za eno in tudi vse jočejo za eno.

 

Dekletom tudi v prihodnje želimo vztrajnosti, veselja in uspehov v njihovi priljubljeni športni disciplini. Občani smo veseli, da twirlerce s svojimi nastopi popestrijo marsikatero javno prireditev, bodisi v šoli, krajevni skupnosti ali občini, čeprav je to le del njihovih nastopov. Tako tudi spoznavamo, da je twirling vsestransko zahteven šport, ki zahteva fizično moč, gibljivost in spretnost, ponuja pa veliko usklajenih, estetsko in harmonično izdelanih gibov.

 

Sonja Jakop

Foto: Nastja Keršič, osebni arhiv

 
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Vojnik!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Ogledalo
Številka: 116
Izšla: 21.09.2017
Poglej Pdf
Koledar dogodkov Preglej vse
Oktober 23 24 25 26 27 28 29 30 31 1
23.10.2017
Danes ni dogodkov.
25.10.2017 | Tečaji in delavnice
Delavnica Repair Cafe
26.10.201 | Ostalo
Komemoracija v Novi Cerkvi
27.10.2017 | Ostalo
Komemoracija na Frankolovem
27.10.2017 | Ostalo
Komemoracija v Vojniku
27.10.2017 | Kultura
Letni koncert Arclinskih fantov
28.10.2017 Ni kategorije
SLOVENSKO DALMATINSKI VEČER
31.10.2017 | Ostalo
Komemoracija na Stranicah
25.10.2017 | Tečaji in delavnice
Delavnica Repair Cafe
26.10.201 | Ostalo
Komemoracija v Novi Cerkvi
27.10.2017 | Ostalo
Komemoracija na Frankolovem
27.10.2017 | Ostalo
Komemoracija v Vojniku
27.10.2017 | Kultura
Letni koncert Arclinskih fantov

Bodite prvi pri oddaji mnenja.