Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za torek, 17.10.2017

delno oblačno
Ponoči bo jasno, po nižinah in ob morju bo ponovno nastala megla. Najnižje jutranje temperature bodo od 3 do 9, ob morju do 12 stopinj C.
6°C | 23°C
sreda, 18.10.2017
7°C | 22°C
četrtek, 19.10.2017
4°C | 21°C
petek, 20.10.2017
5°C | 21°C
sobota, 21.10.2017
6°C | 19°C
Opozorila
Ponedeljek, 16.10.2017 ob 19h
Dodatnega opozorila ni.
6°C
23°C
delno oblačno
Nahajaš se tukaj: Novice Intervju

Oton Samec: »V tem krogu narave sem tudi jaz ......


INTERVJU

| |
24.01.2013      17:20
A A

Oton Samec: »V tem krogu narave sem tudi jaz le en domišljavi atomček, saj si domišljam, da mora biti na moji kmetiji vse po mojem!"


Z Otonom Samcem, prejemnikom bronastega vojniškega grba 2012, o njegovi največji ljubezni, turistični kmetiji Soržev mlin, mnogih življenjskih izkušnjah in o neprecenljivem bogastvu, ki ga poklanja mati narava.


Način pridelave je povsem sonaraven, od začetka do konca zasledujejo povsem naravno linijo.
Način pridelave je povsem sonaraven, od začetka do konca zasledujejo povsem naravno linijo.
Deli:

Turistično kmetijo Soržev mlin najdemo le streljaj iz Vojnika, v vasi Polže pri Novi Cerkvi. Oton Samec je njen gospodar od leta 1981. S srcem in dušo skrbi, da na tej idilični lokaciji še vedno stojijo kulturni spomeniki državnega in svetovnega pomena, in z veliko mero spoštovanja ohranja bogato izročilo etnološke in kulturne dediščine ter starega načina kmetovanja. Soržev mlin je hišno ime domačije, ime mlina se prvič omenja že v 12. stoletju in velja za enega najstarejših na slovenskih tleh. Podlivno kolo žage "venecijanke" je danes po premeru največje zunanje še delujoče vodno kolo v Sloveniji. V t. i. zlatih časih je bil obrtni mlin s štirimi kolesi in štirimi pari kamnov. Do sredine 50. let prejšnjega stoletja so se na kmetiji ukvarjali kar s tremi obrtnimi dejavnostmi: kovaštvom, žagarstvom in mlinarstvom. "Oče je bil za tiste čase zelo napreden. Postavil je celo majhno elektrarno, turbino in dinamo za proizvodnjo električne energije za lastne potrebe, in omogočil, da so leta 1937 vsi gledali to čudo, ki se ji reče elektrika," se spominja Oton Samec.


Kmetijo danes sestavlja sedem zgradb, od tega so štiri razglašene za kulturni spomenik. "Tukaj sem bil rojen, spoštujem svojo rojstno hišo. Nikoli nisem imel želje iti od doma. Doma sem najraje, zato sem hvaležen, da so mi moji predniki, predvsem pa moja starša privzgojila, kako pomembno je imeti rad dom in kraj, kjer prebivaš."


Tudi narava ima svoje zakonitosti

 

"Želim biti v čim bolj pristnem stiku z naravo. Vsak dan med meritvami vode opazujem živali, drevesa, za katera marsikdo niti ne ve, da obstajajo. Ljudem, družinam z otroki, z veseljem prikažem, kje v potočku živijo na primer raki. Če so zadovoljni otroci, so tudi starši. Ponosen sem, da živim v okolju, kjer imam priložnost videti takšno bogastvo v zelo kratkem času. Veste, narava nas uči, ima svoje zakonitosti in proti temu se težko borimo. Opažam tudi, da narava še zelo dobro funkcionira. Hvala Bogu, da so lisice, ker očistijo npr. mrhovino. Če menimo, da je nekaj škodljivo, je lahko na drugi strani koristno in smiselno. V tem krogu narave sem tudi jaz le en domišljavi atomček, saj si domišljam, da mora biti na moji kmetiji vse po mojem!" Pri Samčevih ekološko kmetujejo že 25 let. Vse, kar pridelajo, je kakovostno, količine pa znatno manjše zaradi neuporabe umetnih gnojil. "Zavest, da naravi škodim zgolj minimalno, je prijetna, kar mi daje dodatno veselje, da živim na takšen način!"

 

Obiskovalci z vseh celin

 

"Hvaležen sem staršem, da so še nekako pravočasno ugotovili, da se družina s tako majhno kmetijo in osnovno kmetijsko dejavnostjo ne more v celoti preživljati, še manj pa, da bi omogočala vzdrževanje vodnih naprav, ki jih je potrebno nenehno obnavljati. Mnoga poznanstva in dober glas o naši domačnosti so pripomogli, da so ljudje k nam pričeli prihajati z vseh koncev sveta že pred drugo svetovno vojno in kasneje. Takrat se je pri nas začel neke vrste neformalni turizem. Na podstrešju so obiskovalci začeli prenočevati in nagovarjati starša, da le pričnemo s turizmom," poudari. Kmetijo obiskujejo turisti z vseh celin, vsako leto najmanj 15 narodnosti, mnogo slovenskih in tujih televizijskih hiš (nemška, ukrajinska, ruska, hrvaška, avstrijska, makedonska idr.) je v svoje objektive ujelo lepoto tega etnološkega in kulturnega bisera naše občine. "To so izzivi, ki me držijo pokonci ob siceršnjem delu!" Kmetijo obiskujejo otroci iz vrtcev, osnovnih in srednjih šol ter organizirane skupine odraslih, ki jih zanimajo dopolnilne dejavnosti, sonaravno kmetovanje in dediščina. Gospod Oton vsem z veseljem pokaže in predstavi življenje na kmetiji, hkrati je tudi ogromen vir informacij za turiste in naključne popotnike. "Vseskozi moramo biti v koraku s časom, zato obiskujem tečaje, seminarje in obiščem kmetije v drugih državah. Ker ima naša kmetija tudi naziv učna kmetija, sem se pedagoško usposabljal in pridobil licenco." Lani je na domačiji kot plod sodelovanja med kmetijo in obiskovalci iz Turčije potekala tudi prva mednarodna poletna slikarska šola, kjer so svoje veselje do ustvarjanja delili otroci iz turškega mesta Gaziantep in otroci šol vojniške občine.


Od skromnih začetkov do jasne vizije in lastne blagovne znamke

 

"Naša kmetija ima dovoljenje za mletje in prodajo doma. Sejemo ajdo, pšenico, piro, koruzo, občasno pa tudi ječmen. Sem tudi varuh semena bele in rumene koruze trdinke. Naš način pridelave je povsem sonaraven, od začetka do konca zasledujemo povsem naravno linijo – torej ekološko. Prodajamo dvajset različnih vrst mlevskih izdelkov in ni lepšega, če se nekdo od drugod pripelje po npr. dva kilograma pirine moke. Nagrada in potrditev našega dobrega dela! V najem dajemo tudi prenovljeno Mlinarjevo hišo, ki sta nam jo pomagali obnoviti Občina Vojnik in Ministrstvo za kulturo. V njej se odvijajo mnogi dogodki, v najem pa dajemo tudi apartmaje (24 ležišč). Tovrstni stacionarni turizem želimo razvijati še naprej." Oton Samec želi z raznimi tematskimi prireditvami in delavnicami povrniti delni finančni vložek širši skupnosti in aktivno delovati na področju turizma. "Hiša, ki ni naseljena, ima dušo samo takrat, ko se v njej nekaj dogaja. Želim, da se v Mlinarjevi hiši zato čim večkrat kaj dogaja. Naj ljudje vidijo, da je pri nas tudi kaj, kar je vredno ogleda. Ta del kulturne dediščine je samo naš in naj ostane naši domovini," poudari tudi dolgoletni aktivni član in nekaj časa tudi predsednik Turističnega društva Nova Cerkev. Nadaljevanje tradicije in obseg ponudbe, kakršno ima kmetija danes, je vizija, ki jo gospod Oton želi uresničevati tudi v prihodnje. Razvili so povsem lastno blagovno znamko, kar vključuje tudi logotip in primerno embalažo za izdelke. "Kako bi pa izgledalo, če bi kupcu moko izročili v plastični vrečki? Vse, za kar se trudimo, bi v trenutku izgubilo vrednost! Dejansko bi pljunil v lastno predhodno prizadevanje." Zaveda se, da bo v prihodnje težko, predvsem z ostalimi registriranimi dopolnilnimi dejavnostmi, in hkrati lažje, ker mu že sedaj s študijskim znanjem in mladostno energijo pomagata nečakinji Emanuela in Ana. "Na domačiji ne nudimo hrane. Če bi jo nudili, bi zagotovo imeli več stacionarnih gostov. Želimo pa si razširiti ponudbo z vegetarijanskimi zajtrki. Imamo vse naravne možnosti, tudi pripravljati znamo z ljubeznijo. Vključiti moramo še sosede, ki imajo domače mleko. Tako bi lahko pripravili pester zajtrk. Pred dvajsetimi leti smo namreč opustili živinorejo, imamo pa še nekaj raznolike perutnine, ki pritegne mlado in staro, zagotavljamo pa tudi preskrbo z domačimi jajci. Moja želja pa je tudi, da bi okoliški kmetje in drugi občani čim bolj razmišljali, kako bi lahko dopolnjevali našo ponudbo in ponudbo kraja.«

 

Upokojen strojni tehnik, po duši kmet, človek svetlobe

 

"Po izobrazbi strojni tehnik, po statusu upokojenec, po duši kmet. Sem človek svetlobe, ne teme, zato zimski čas ni zame, čeprav je takrat več časa za branje, reševanje križank in obisk razstav, koncertov," skromno opiše samega sebe in svoj prosti čas. Njegov delovni dan je pozimi povsem drugačen od poletnega, drugačna so tudi opravila. V stiku z naravo je rad tudi kot planinec. Če imajo gostje voljo, gredo z njim včasih na kakšen bližnji hrib. Zanj ni lepšega darila in pohvale kot to, da ljudje kupujejo izdelke, ki nastajajo pod njegovim budnim očesom in pridnimi rokami. "Mlin je zame animacijski prostor, prodaja oziroma nakup pa pravo doživetje. Rad imam ljudi, ki so zelo radovedni in veliko sprašujejo!"

 

Ponosen prejemnik bronastega vojniškega grba je za urejenost kmetije prejel tudi več priznanj; kmetija je vključena v mednarodno mrežo Hiš s tradicijo, Združenje turističnih kmetij Slovenije ter v društvo Raznolikost podeželja. Gospod Oton vedno priskoči na pomoč, aktivno deluje na področju turizma, vpet je v krajevno dogajanje in promovira občino Vojnik širom sveta. Z roko v roki z naravo in globokim spoštovanjem le-te uresničuje svoje poslanstvo ekološkega kmetovanja in ohranjanja kulturne dediščine. Na turistični kmetiji Soržev mlin, kjer je glavna sezona od maja do septembra, se ustavi čas in odpro vrata naravnih, etnoloških in kulturnih doživetij. Bogata tradicija in skrbno izbrana vizija se dopolnjujeta in ne razočarata še tako zahtevnega obiskovalca.

 

Tjaša Podergajs

Foto: Drago Medved, Franci Kropec in osebni arhiv Otona Samca
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Vojnik!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Ogledalo
Številka: 116
Izšla: 21.09.2017
Poglej Pdf
Koledar dogodkov Preglej vse
Oktober 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26
17.10.2017
Danes ni dogodkov.
21.10.2017 | Družabni dogodki
ISKRENA SPOVED
22.10.2017 | Ostalo
Pohod po Tončkovi poti
25.10.2017 | Tečaji in delavnice
Delavnica Repair Cafe
20.10.2017 | Ostalo
Dobrodelni koncert za Francija Zemeta
21.10.2017 | Družabni dogodki
ISKRENA SPOVED
22.10.2017 | Ostalo
Pohod po Tončkovi poti
25.10.2017 | Tečaji in delavnice
Delavnica Repair Cafe

Bodite prvi pri oddaji mnenja.