Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za sobota, 18.11.2017

delno oblačno
Danes se bo od severozahoda povečini delno zjasnilo, le po nižinah osrednje in jugovzhodne Slovenije bo ostalo precej nizke oblačnosti. Predvsem ponekod v vzhodni Sloveniji bodo sprva še občasne padavine. Burja na Primorskem bo slabela in do večera ponehala. Najvišje dnevne temperature bodo od 4 do 9, na Primorskem do 14 °C.
4°C | 11°C
nedelja, 19.11.2017
-1°C | 10°C
ponedeljek, 20.11.2017
-4°C | 11°C
torek, 21.11.2017
-1°C | 11°C
sreda, 22.11.2017
3°C | 14°C
Opozorila
Sobota, 18.11.2017 ob 6h
Dodatnega opozorila ni.
4°C
11°C
delno oblačno
Nahajaš se tukaj: Novice Intervju

Za moje delo ni potrebna šola, le volja in ......


INTERVJU

| |
29.03.2016      7:14
A A

Za moje delo ni potrebna šola, le volja in čas


Predstavljamo sokrajanko, ki v ničemer ne izstopa, je pa njeno življenje zanimivo in polno, njene izkušnje so uporabne. Njena zgodba se začne in konča z družino. Predstavlja nam osnovni recept za nočno potico, ki je kuharice ne omenjajo, je enostaven in potica dobra.


Marjana Božnik s svojo zbirko receptov, ki so prilagojeni alergikom.
Marjana Božnik s svojo zbirko receptov, ki so prilagojeni alergikom.
Deli:

Povezanost s širšo družino je velika

Marjana Božnik iz Lemberga pri Novi Cerkvi je ena izmed mnogih občank, ki živi s krajem, ne izstopa, pa vendar sta njeno življenje in delo zanimiva. Rojena je bila v Vrbi, v družini s tremi otroki, na katero je vse svoje življenje navezana in ponosna. V pogovoru je vedno prisotna misel na njeno mamo, ki pri 88 letih še vedno speče najboljšo potico in krofe, še vedno je njena mentorica, polna vedrine in pozitivnega pogleda na življenje. K Švabovi mami se vsi sorodniki obrnejo takrat, ko imajo težave in slabe čase. So zelo povezana družina, kar danes ni več običajno. Iz hiše Švabovih izhaja tudi Blaž Švab, njen nečak, eden izmed Modrijanov, na katerega je zelo ponosna.

 

Šivilja, ki se je celo delovno dobo ukvarja s semeni

Marjana Božnik je po izobrazbi šivilja, vendar tega poklica ni nikoli opravljala. Ji pa znanje o šivanju in krojenju pride prav skozi celo življenje. Pokojnino si je prislužila v Semenarni Ljubljana, v skladišču enote Celje kot dokumentalistka. Svojo ljubezen do semen ohranja tudi danes, saj rada vrtnari in pomaga na svakovi in svakinjini kmetiji. Ob delu je ohranila v otroštvu pridobljeno ljubezen do hrane. Šla je skozi življenjsko šolo kuhanja, ki je v preteklosti pomenila medsosedsko pomoč in kuhanje na družinskih srečanjih. Vse njene tete so bile izjemne kuharice, ki so njo in njeno sestro naučile starih receptov, tudi takih, ki niso zapisani nikjer. Marjana najraje peče pecivo. Peče doma in rada priskoči na pomoč sestri Silvi na turistični kmetiji Pr' Mark, kadar je treba. Poleg pomoči na Božnikovi kmetiji v Hrenovi rada obišče Kamrico v Vojniku, kjer sodeluje na različnih delavnicah, najraje prenaša znanje na mlade.

 

Marjana: »Za moje delo ni potrebna šola, le volja in prosti čas.«

Njeno življenje po upokojitvi se je obrnilo na glavo. Če mislite, da počiva, se motite. Je aktivna na veliko področjih. Z možem Vinkom imata skupne interese, rada hodita v hribe, kolesarita po slovenskih kolesarskih poteh, uživata na morju. Marjana obiskuje tudi ure telovadbe za starejše na Dobrni. Svoje aktivnosti mora prilagajati svojim kolkom, ki ji nagajajo in jo omejujejo. Rada nabira zelišča in prisega na domačo hrano. Vsi v družini so člani PGD Lemberg, dolga leta je delala v TD Nova Cerkev, včlanjena je v Društvo kmetic Meta. Mož Vinko je ključar cerkve sv. Katarine v Lembergu. To pomeni skrb za notranjost in okolico cerkve, to delo vzorno opravljata s pomočjo sosedov. Oba z možem rada priskočita na pomoč vsem, ki so v stiski. Njeno delo je uspešno, ker gleda na stvari s svetle strani, ima voljo in nadarjenost za peko, pa tudi čas si vzame. 

 

V vlogi babice se odlično počuti

Vendar Marjana postavlja svojo družino na prvo mesto. Z možem imata dve odrasli hčerki, Anito in Petro. Tudi o zetu Ivu meni vse dobro. Seveda je na prvem mestu vnuk Filip, ki jima v življenje vnaša najlepše trenutke. Velik izziv za kuhanje, pripravo hrane in vzdrževanje stanovanja je njegova alergija, preobčutljivost na jajca in več drugih sestavin, tudi oreščke. Tu je prišlo prav njeno znanje o hrani. Vse recepte prilagaja njegovi bolezni in išče nadomestna živila, ki jih lahko uporablja. Kar zajetna je njena knjiga prilagojenih receptov za to vrsto alergije. Če imate tudi vi podobne težave, se obrnite na Marjano, izmenjali boste izkušnje. 

Marjana je za vas predstavila zelo star recept priprave nočne potice, ki je okusna in tudi pripraviti je ni težko. Upoštevati morate le navodilo, da morajo biti vse sestavine mrzle. Nočna potica se imenuje zato, ker običajno pripravimo maso zvečer, zjutraj pa potico spečemo. Bila sem na pokušini in res je izvrstna.

 

Tekst foto: Lea Sreš

 

Recept:

Nočna potica

Vse sestavine moramo uporabiti mrzle.


Testo: 1 kg moke, 5 rumenjakov, 10 dag sladkorja, 1 vaniljev sladkor, 10 dag masla (olja), limonina lupina, 5 dag kvasa, 4 dcl mleka, sol, 1 žlica kisle smetane, malo pomarančnega soka in rum za okus. Vse sestavine dobro pregnetemo in takoj razvaljamo.

Nadev: 80 dag zmletih orehov, sladkor po okusu (lahko med), 1 vaniljev sladkor, malo cimeta, malo rožičev, 1 do 2 jajci. Vse sestavine za nadev poparimo s ¾ litra vrelega mleka.

Izdelava potice: Testo takoj razvaljamo na debelino pol prsta, torej ne vzhaja. Na razvaljano testo nanesemo nadev, malo rozin in olupljeno in naribano jabolko. Potico zvijemo iz obeh strani, v sredini po dolžini prerežemo in položimo v poljubne pekače, ki smo jih namastili z maslom in posuli z malo drobtin. Surovo potico pokrijemo s prtičem in takoj odnesemo na hladno (balkon, klet, hladilnik) in pustimo počivati najmanj 8 ur. Po preteku tega časa potico najprej prebodemo do dna, da izpustimo zrak, premažemo z jajcem in pečemo na temperaturi 180 stopinj, od ¾ do ene ure. Pečeno potico posujemo s sladkorjem ali premažemo z medom (segreto mleko in med).

Dober tek!

 
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Vojnik!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Ogledalo
Številka: 116
Izšla: 21.09.2017
Poglej Pdf
Koledar dogodkov Preglej vse
November 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27
19.11.2017 | Kultura
Komedija: Sreča na kredit
23.11.2017 | Tečaji in delavnice
Izdelava adventne dekoracija
23.11.2017 | Ostalo
Prvi večer v kašči 2017/2018
24.11.2017 | Družabni dogodki
Prireditev odpade: MUZIKL ALPSKA SAGA
18.11.2017 | Kultura
Letni koncert Moškega pevskega zbora KUD Nova Cerkev
18.11.2017 | Šport
Košarkarska tekma
19.11.2017 | Kultura
Komedija: Sreča na kredit
23.11.2017 | Tečaji in delavnice
Izdelava adventne dekoracija
23.11.2017 | Ostalo
Prvi večer v kašči 2017/2018

Bodite prvi pri oddaji mnenja.