Logo MojaObčina.si

Vojnik

DANES
1°C
-6°C
JUTRI
4°C
-2°C
Deli
8467

Ko košarkarska žoga ni samo žoga ...

Za 20-letno odlično strokovno delo pri usmerjanju otrok, mladine in odraslih v aktivno preživljanje prostega časa ter promocijo občine na državni ravni je Košarkarski klub Vojnik na lanski občinski prireditvi prejel srebrni vojniški grb. Ustanovni zbor kluba je bil daljnega leta 1995 in od takrat dalje klub deluje zelo uspešno.

Predvsem s kakovostnim delom z mladino si je klub v košarkarskih krogih Slovenije pridobil status enega izmed boljših klubov pri delu z mladimi. To priznanje je klubu podelila tudi Nacionalna košarkarska zveza. V klubu delujejo odlični trenerji, ki so v zadnjih 10 letih dela, izobraževanja in sodelovanja pri državnih selekcijah, mednarodnih kampih in tekmovanjih pridobili vrhunsko usposobljenost, saj so jim v vodenje zaupane tudi nekatere državne selekcije.

 

Lani se je ekipa U 13, izmed 87 ekip v Sloveniji, uvrstila na 3. mesto v državi. Ekipe U 9, U 11 in U 15 igrajo 1. slovensko košarkarsko ligo, U 17 in U 19 pa sta med najboljšimi ekipami v 2. slovenski košarkarski ligi. Člani so zmagali v 4. slovenski košarkarski ligi vzhod in so se uvrstili v višjo 3. državno ligo.

 

Usmerjanje otrok in mladine v aktivno preživljanje prostega časa

Košarkarski klub Vojnik je amaterski klub, njegov namen je organiziranje kvalitativne in tudi rekreativne košarke za otroke, mladino in odrasle. Marjan Oprčkal je predsednik kluba že 20. let. S svojim strokovnim delom pomaga pri usmerjanju otrok in mladine v aktivno preživljanje prostega časa. Rezultati dela so razvidni preko številnih mladih igralcev, ki so vabljeni v državne selekcije in se borijo za mesta v klubih iz prve lige. »Kot predsednik praktično urejam vse, kar obsega formalno-pravne zadeve, skrbim za organizacijo, poročila, načrte za občino in računovodstvo ter logistične zadeve. Iščem trenerje, organiziram treninge, tekmovanja, usklajujem se s šolami, trenerji, občino in KZS. Frekvenca dejavnosti na eni strani ter velike zahteve po strokovnosti, na več področjih, na drugi strani.« Občinsko priznanje klubu pomeni, da so opaženi tudi v širši skupnosti. »Tudi pri tistih, ki niso neposredno povezani s košarko oz. športom, saj ne delamo zaradi priznanj, ampak predvsem za blaginjo otrok.«

 

Z jasno vizijo do uresničitve ciljev

Glavna prednost kluba je nenehna rast, predvsem v kakovosti otroške in mladinske vadbe otrok od šestega leta starosti naprej do mladinske kategorije (19 let). Zaradi uspešnega dela narašča tudi število vključenih otrok. Posledično je od l. 2005 naprej klub lahko začel vključevati ekipe v državno prvenstvo. Poleg tekmovanja na državnem prvenstvu klub organizira tudi treninge in soorganizira tekme za šolska tekmovanja (Šolska košarkarska liga in Superšolar). »Osnovna vizija kluba je in bo tudi v prihodnje omogočiti otrokom čim boljše pogoje za trening, tistim, ki si želijo najvišje ravni, pomagati, da to dosežejo, vse pa usmerjati v košarko, ki je ena najboljših družabnih iger za sproščanje in rekreacijo tudi v kasnejših letih,« poudari Oprčkal. Obenem pove, da je težko imeti še višje cilje, ki pomenijo sodelovanje članske ekipe v višjih ligah, saj je vse povezano s prostorskimi in finančnimi možnostmi. »Prostorskimi zaradi tega, ker že sedaj poteka večino treningov v manjših, prečnih enotah nove telovadnice, kot je bila stara. Finančnih pa, ker na področju občine ni zainteresiranih večjih sponzorjev, ki bi vlagali v šport. Če se bo pa pojavila možnost, jo bomo vsekakor z obema rokama zgrabili!«


Recept za uspeh

»Glavni recept uspeha so ljudje in trenerji, ki jih krasijo vrline, kot so ljubezen do športa in dela z mladimi, strokovnost, primerne osebnostne lastnosti in občutek za delo z mladimi, redoljubnost, organiziranost in do zdrave mere tudi ambicioznost. Cilj je imeti čim več takšnih ljudi v klubu.« Košarkarska žoga pri delu kluba ni samo eden izmed športnih pripomočkov, temveč mnogo več. Žoga je pomočnica pri vzgoji mladih, motivator in povezovalni člen. Aktivni člani kluba energijo za delo črpajo od otrok, najbolj takrat, ko vidijo, da uživajo v košarki; od tekem, kjer zmagujejo in se veselijo; ko vidijo, da ima klub eno boljših košarkarskih šol v Sloveniji ter igralce, ki so konkurenčni najboljšim v državi in se nekateri izmed njih celo uvrščajo v državne ekipe. »Osebno mi največ pomeni to, ko vidim mladino, ki neha aktivno igrati in trenirati, pa še vedno prihaja na igrišče s kolegi igrat košarko. Takrat vem, da košarkarska šola ni bila zaman, da je mladina na igrišču, ne samo za računalnikom ali celo v gostilni.«

 

Prelomno leto 2004

Klub se je leta 2004 s prvo pionirsko ekipo prijavil na tekmovanje državnega prvenstva pod okriljem Košarkarske zveze Slovenije in udeležil prvega mednarodnega turnirja v Novi Gorici s tremi ekipami, izmed katerih je bila ena dekliška. »To leto smo močno pojačali trenerski sestav, ki je bil osnova za nadaljnji napredek kluba. Poleg tega je bil eden največjih navdihov tudi, ko je mlajši del te ekipe – letniki 1992 – naslednje leto zmagal na državnem tekmovanju Zvrhan koš zabave. Na finalni turnir, ki je bil na Ljubečni, se je iz cele Slovenije uvrstilo 10 ekip in Air Vojč Vojnik je zmagal. Tudi naša maskota Vojč (desetih žog, povezanih z obročem za koš, ki so predstavljale naše igralce z Vojčem na sredi) je bila proglašena za najbolj domiselno od vseh v Sloveniji.«

 

Tjaša Podergajs

Foto: arhiv kluba

Všečkaj objavo

Oceni objavo

Število glasov: 0

Oglejte si tudi

Komentarji

Za komentiranje se morate prijaviti.
Na ta prispevek še ni komentarjev. Bodi prvi!
Digitalni marketing v Slovenij