Logo MojaObčina.si

Vojnik

JUTRI
2°C
-7°C
PON.
1°C
-3°C
8467

S sončnimi elektrarnami po poti energetske samooskrbe

Svet in razvoj novih tehnologij se dandanes spreminjata veliko hitreje kot kadar koli v zgodovini, ko se temu razvoju prilagodi še država s svojimi zakoni, to lahko obrnemo sebi v korist. Po novem lahko sončno elektrarno postavimo na streho svoje hiše in proizvedeno elektriko uporabljamo za lastne potrebe. Zakaj? Sončna elektrarna je izredno čist vir energije, vzdrževanja je malo in tudi ptičev menda ne moti.

Nova uredba o samooskrbi

Na podlagi nove uredbe o samooskrbi po novem za potrebe izvedbe sončne elektrarne ni treba več ustanoviti podjetja, prav tako nam električne energije ni več treba prodajati. Poleti električno energijo kot višek brezplačno dajemo v omrežje, pozimi pa jo brezplačno jemljemo iz njega. Na ta način se gospodinjstvo znebi večine stroška električne energije.
 
Subvencija sončne elektrarne

V aprilu 2017 so prišli novi svežnji subvencij Ekosklada. Tokrat država ne subvencionira vsake proizvedene kWh, temveč je subvencija vezana na velikost elektrarne in izplačana ob zaključku naložbe. Dodatno država »subvencionira« postavitev sončnih elektrarn s podelitvijo ugodnih posojil Ekosklada. Tako lahko gospodinjstvo na preprost način, brez hipotek in dodatnih zavarovanj, pridobi ugodno posojilo z 1,3 % + 6-mesečno EURIBOR obrestno mero.


Zakaj se gospodinjstva ponovno množično odločajo za sončne elektrarne?

Preprost spodnji izračun hitro pokaže, da se nam naložba v elektrarno povrne v desetih letih. To pomeni, da prvih 10 let po naložbi plačujemo posojilo, ki smo ga plačali s posojilom iz Ekoskada, namesto da bi plačevali elektriko. Po 10 letih imamo elektriko, skupaj z omrežnino in ostalimi prispevki, vezanimi na porabo, zastonj.

Če smo elektrarno poravnali iz lastnih sredstev, je finančna slika še boljša; namesto da kreditiramo banke, se nam zniža letni strošek elektrike v višini 1/10 stroška naložbe v elektrarno (10 % donos). 


Izračun elektrarne za povprečno gospodinjstvo

Povprečni mesečni strošek elektrike:                                                      150 € (vključno z DDV)

Potrebna velikost elektrarne za samooskrbo:                                         11 kW

Potrebna površina strehe, obrnjene proti J, JZ, JV:                                65 m2   

Informativni strošek elektrarne (subvencija in DDV vključen):                12.000,00 €

Informativni letni prihranek:                                                                      1.500 €

 

Primer posojila iz Ekosklada si lahko pogledate na http://www.sonce.com/samooskrba ali

https://www.ekosklad.si/fizicne-osebe. Podjetje SONCE energija (www.sonce.com) vam svetuje pri izbiri velikosti elektrarne, za vas uredijo vso potrebno dokumentacijo za priklop, subvencijo in posojilo ter v končno fazi izvedejo projekt na ključ. Vse od A do Ž. Informacije na info@sonce.com ali 031 222 438.

 

Kaj prinaša energetska samooskrba?

- Lastno proizvodnjo električne energije.

- Samooskrbo, proizvodnjo električne energije za lastno porabo brez vpliva na dohodnino in pokojnino.

- Neodvisnost od sprememb politik in gibanja cen električne energije, davkov in omrežnin.

- Korak bližje samozadostnosti, neodvisnosti.

- Avtomatizirano delovanje sistema, minimalno vzdrževanje.

- Čisto električno energija.

- Okolju prijazen način življenja.

- Prispevek k prihodnosti in kakovosti življenja zanamcev.

- Po izplačilu naložbe: dodaten prihodek gospodinjstva v višini prihrankov zaradi lastne proizvodnje el. energije.

- »2. pokojninski steber« na lastni strehi.


Tekst in foto: Jernej Škoflek

 

 

Všečkaj objavo

Oceni objavo

Število glasov: 0

Oglejte si tudi

Komentarji

Za komentiranje se morate prijaviti.
Na ta prispevek še ni komentarjev. Bodi prvi!