Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za sreda, 18.10.2017

pretežno jasno
Popoldne bo predvsem ob morju zmerno do pretežno oblačno, ponekod lahko občasno tudi megleno. Drugod bo precej jasno. Pihal bo jugozahodni veter. Najvišje dnevne temperature bodo od 19 do 24 stopinj C.
7°C | 22°C
četrtek, 19.10.2017
3°C | 22°C
petek, 20.10.2017
4°C | 21°C
sobota, 21.10.2017
6°C | 22°C
nedelja, 22.10.2017
7°C | 18°C
Opozorila
Sreda, 18.10.2017 ob 13h
Dodatnega opozorila ni.
7°C
22°C
pretežno jasno
Nahajaš se tukaj: Novice Intervju

Iz vsakdanje Nataše v drzno Tajo


INTERVJU

| |
03.12.2012      12:46
A A

Iz vsakdanje Nataše v drzno Tajo


Zgodba Nataše Kveder, »izumiteljice« vsestranskih torbic iz blaga, navdihuje – če je le volja, potem tudi pot ni več daleč stran.


Deli:

»Bilo je pred Miklavžem. Izgubila sem že drugo službo in enostavno nisem imela denarja, da bi otrokoma kupila kaj lepega. Pa sem za mali denar kupila ostanke flisa, nanje prišila okraske in tako naredila čisto posebna šala,« se spominja Nataša Kveder. Šala sta bila zgolj začetek, saj je kmalu v ostankih videla prikupen predpasnik za otroke (in ne boste verjeli – tudi za očke), nakupovalno vrečo, pa vrečko za športno opremo, peresnico, pas, rutico. Po namigu prijateljice pa se je lotila izdelave posebnih pisanih torbic. Največji izum »potepink«, kot jih je poimenovala, je v tem, da so na eni strani določene barvne kombinacije, na drugi pa spet druge. Kar pomeni, da jo zgolj obrneš na levo ali desno stran, pa imaš povsem »drugo« torbico. Menjava torbic glede na toaleto ter s tem živčno prekladanje dokumentov, ključev in vsega ostalega v drugo torbico, postane le še neprijeten spomin.

 

Ko lahko daš med službo perilo prat

Nasmejana, optimistična mamica je čedalje bolj zadovoljna s tem, da ima možnost delati doma, saj se lahko tako bolj posveti svoji družini. »Ko gresta hčerki v šolo, imam čas za svoje dejavnosti. Prav fino je, če si doma. Nenazadnje lahko daš med 'službenim časom' celo perilo prati. Kuhanje se sicer najbolj ne obnese, ker lahko v delovni vnemi pozabiš, da imaš kaj na štedilniku. Ko prideta domov, pa se posvetim njima. Zvečer, ko gresta spat, pa spet zlezem v svoj mali 'atelje',« svoj vsakdan, ki včasih traja celo do pete ure zjutraj, oriše Nataša. »Ko začneš ustvarjati, tako 'padeš not', da enostavno pozabiš na čas. Sploh pa velja, da bolj ko delaš, več idej se ti poraja. Na koncu pa hitiš že zato, ker te tako 'firbec muči', kako bo vse skupaj, ko bo končano, sploh videti.«

 

Plače petnajstega vseeno ni

Spomini na čas, ko je izgubila službo in ko na trenutke ni vedela, kaj naj stori, pri Nataši niso več boleči. »Nisem karierni tip, zato je mogoče celo bolje tako,« pripoveduje diplomantka fakultete za organizacijske vede. »Čeprav moram reči, da še pred tremi leti niti v sanjah ne bi pomislila, da se bom ukvarjala s šivanjem torbic, predpasnikov in podobno. Takrat še hlač nisem zarobila sama.  Ni pa vse zgolj rožnato. Plače 15. v mesecu ni. Tudi nekega bajnega zaslužka ni. Poleg tega sem 'mala obrtnica', natančneje sem registrirala o. d. d. (osebno dopolnilno delo), kar pomeni, da moram tudi jaz odvajati 25-odstotni davek. A se tolažim s tem, da na začetku nikomur ni lahko.«

 

cArt za »cartanje« duše

Ne samo nadarjenost in izvrstne ideje, k uspehu doprinesejo tudi sreča in naključja. Tako je naključje bilo »krivo«, da je Nataša torbico izdelala za znanko, ki je po »celem Facebooku« zanjo naredila reklamo. »Prav preko Facebooka sem prodala največ torbic.« Preko spleta je spoznala tudi svoje somišljenice, s katerimi v okviru posebnih tematskih sejmov cArt  predstavlja ročno delo na stojnicah. Pa ne zgolj zaradi prodaje same. Tudi zato, da umetnice poklepetajo med sabo in kupci ali zgolj ogledovalci. »To vsak potrebuje. Tudi kakšno lepo stvar si mora od časa do časa privoščiti. Z vsem tem si 'pocrklja' dušo,« pravi Nataša, ki na sejmih pogosteje sliši na svoje umetniško ime Taja.

 

Iz »delavke« v drzno umetnico

Decembra je Tajo mogoče najti skoraj povsod. Sejem cArt se bo selil iz ene blagovnice v Celje in drugod. Iz njene stojnice bodo obiskovalcem v oči skakale pisana krilca, oblekice za punčke, pa malo drugačna krila, tunike, kape, rutice, celi kompleti, manjkale ne bodo niti punčke iz blaga. »Pupke jim pravim. Male ljubke stvari me od nekdaj privlačijo, zato tu in tam nastane tudi kakšna igračka.« Stvarem »tu in tam« so se priključili lični pasovi za dame, pa posebni, praktični šali, ki so, podobno kot torbice, na vsaki strani drugače pisani in igrivi ter tako pripravljeni za različne priložnosti. Pa torbice za telefone, dišeče vrečke, in podobno.

Slaba novica in na priv pogled neizhodna situacija je Natašo povsem spremenila. Iz običajne, vsakdanje Nataše, ki se boji za jutrišnji kos kruha, je naredila drzno, samozavestno umetnico Tajo, ki se zaveda, da ji ročnih spretnosti in umetniške žilice ne more nihče odvzeti. Če se ji uresniči dolgoletna želja, jo bomo kmalu lahko v Vojniku videvali vsak dan. Njena tiha želja namreč je, da bi v enem od opuščenih vojniških lokalov uredila svoj atelje. Potem bo njena ustvarjalna moč zagotovo pljusknila celo čez rob sedanje drznosti in optimističnosti, prepoznavnost mlade dame pa bo ime občine ponesla še dlje kot dosedaj.

 

Rozmari Petek

 

 
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Vojnik!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Ogledalo
Številka: 116
Izšla: 21.09.2017
Poglej Pdf
Koledar dogodkov Preglej vse
Oktober 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27
18.10.2017
Danes ni dogodkov.
21.10.2017 | Družabni dogodki
ISKRENA SPOVED
22.10.2017 | Ostalo
Pohod po Tončkovi poti
25.10.2017 | Tečaji in delavnice
Delavnica Repair Cafe
26.10.201 | Ostalo
Komemoracija v Novi Cerkvi
27.10.2017 | Ostalo
Komemoracija na Frankolovem
27.10.2017 | Ostalo
Komemoracija v Vojniku
27.10.2017 | Kultura
Letni koncert Arclinskih fantov
20.10.2017 | Ostalo
Dobrodelni koncert za Francija Zemeta
21.10.2017 | Družabni dogodki
ISKRENA SPOVED
22.10.2017 | Ostalo
Pohod po Tončkovi poti
25.10.2017 | Tečaji in delavnice
Delavnica Repair Cafe
26.10.201 | Ostalo
Komemoracija v Novi Cerkvi

Bodite prvi pri oddaji mnenja.