Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za torek, 24.10.2017

pretežno jasno
Danes bo pretežno jasno, v vzhodni Sloveniji občasno zmerno oblačno. Pihal bo okrepljen severni do severovzhodni veter, ki bo ponehal zvečer in v noči na sredo. Najvišje dnevne temperature bodo od 13 do 17, na Primorskem do okoli 19 stopinj C.
5°C | 16°C
sreda, 25.10.2017
2°C | 17°C
četrtek, 26.10.2017
3°C | 21°C
petek, 27.10.2017
5°C | 20°C
sobota, 28.10.2017
6°C | 15°C
Opozorila
Torek, 24.10.2017 ob 6h
Severni veter bo zjutraj in deloma dopoldne ponekod pod Karavankami in Kamniškimi Alpami ter v višjih legah v sunkih presegal hitrost 70 km/h.
5°C
16°C
pretežno jasno
Nahajaš se tukaj: Novice Intervju

...


INTERVJU

| |
25.08.2014      21:26
A A

»Bernc« Van Basco in glasba vitamina za družino Petrej


Karmen in Sandi Petrej sta se z otrokoma Aleksom in Kristino na Cesto ob Hudinji v Vojnik priselila leta 2005. »Poznava se že zelo dolgo, poročena sva 16 let. Najino zvezo krepita ravno različnost in svoboda,« skupno odgovorita na vprašanje, kaj je tisto, kar krepi njun zakon. Ko ju povsem na prvi pogled opazuješ in poslušaš, dobiš vtis, da gre za dva popolnoma različna svetova, ki bi ju težko povezal. Med pogovorom z vso družino, ki mi je z veseljem pripovedovala o njihovem življenju in razkazala preurejeno hišo, ki jo je huda poplava leta 2007 zelo razdejala, sem kaj kmalu spoznala, da imajo lahko pasje radosti in glasbeno ustvarjanje še kako veliko skupnega. Za rokerja po duši in trmasto inštruktorico psov sta »bernc« Van Basco in glasba vitamina za vso družino.


Bernski planšar Van Basco in Karmen Petrej sta ponosna na izjemne rezultate.
Bernski planšar Van Basco in Karmen Petrej sta ponosna na izjemne rezultate.
Deli:

Pasje radosti in glasbeno ustvarjanje še močneje povezali družino Petrej

Bernski planšar Van Basco je dobil ime po programu, a ne kakršnem koli. Po glasbenem programu seveda. »Želeli smo psa, ki bi nas spremljal na sprehod, popestril zelenico in pazil nas in naš dom,« pove zbrana družina. Van Basco - Bass je simpatičen, prijazen in včasih tudi samosvoj. Skoten je bil v maju 2009. Petrejev pasji družinski član je kmalu pokazal, da bo kar zahteven zalogaj za učenje, zato je Karmen poiskala »prvo pomoč« pri izkušenih inštruktorjih v Športnem kinološkem društvu Celeia. Po končani »mali pasji šoli« in dobrih rezultatih sta Bass in trmasta lastnica vztrajala naprej, vse do stopničk in izjemnih rezultatov. Ure in ure odsotnosti, trda volja in vztrajnost so obrodile sadove. »V treh letih je bil Bass na 23 tekmah in osvojil kar 17 pokalov,« poudari Karmen, ki trenutno pridobiva t. i. markersko licenco. V letih 2011/2012/2013 je Van Basco imel naslov državnega podprvaka. »Leta 2013 je po programu B bh osvojil kar dve prvi mesti, najbolj ponosna sem na Dreningov memorial, kjer sva bila res usklajena in dosegla 99 točk. Veselila sva se tudi šestih drugih mest na različnih tekmah in pokalu Vomar ter enega tretjega mesta. Med drugim je prejel tudi pokal za najboljšo poslušnost.« Konec leta 2013 je Bass opravil tudi izpit IPO 1 (A – sled 90 točk, B – poslušnost 92 točk in C – obramba 97 točk) in se po treh letih izjemnih rezultatov poslovil od tekmovanja po programu B bh. »Letos junija sva z Bassom uspešno opravljala še izpit IPO 2, samo teden dni kasneje pa še izpit IPO 3.« Program IPO je kralj med pasjimi športi. Namen športa IPO je prikazati pasjo inteligenco in delovno sposobnost. Ob tem je zanimivo tudi to, da zaradi zahtevnosti programa niso vsi psi in vse pasme primerne za šolanje programa IPO. Pasme delovnih psov so tiste, ki so primerne za šolanje programa IPO, mednje pa spadajo nemški ovčar, belgijski ovčar, rotvajler, veliki šnavcer, doberman, nemški bokser itd. Omenjeni program je tudi eden najzahtevnejših in najstarejših programov šolanja psov. »Naš Van Basco pa je bernski planšar,« nasmejano poudari Karmen. »V veselje nam je, da je Bass zelo izjemen, morda trenutno edini živeči bernski planšar z izpitom IPO 3. Njegov uspeh ima žal grenak priokus, saj ga nismo proslavili z žal pokojnim vzornim inštruktorjem in predvsem prijateljem Marcelom Vodovnikom. Z ogromno njegove energije smo dokazali, da se ne glede na pasmo, z veliko truda in dobre volje inštruktorja in vodnika psa lahko izšola.« Če v domači hiši ni slišati pasjega laježa in strogih navodil njegove lastnice, pa zagotovo slišiš zvok klavirja, kitare, harmonike, bobnov in še česa. In to je drugi svet, povsem glasbeni in samo Sandijev. Če ne slišiš, zagotovo vidiš, da gre za družino, kjer domujejo mnogi talenti in tudi zmagovalci. Sten v hiši bo namreč kmalu premalo za mnoga priznanja in pohvale vse družine. Domači pasji ljubljenček in glasba pri družini Petrej zagotovo zasedata najvišje mesto. »Vse, kar počneš, moraš delati s srcem. Rezultati pridejo povsem nepričakovano,« dodata Karmen in Sandi.

 

Roker po duši, ki bi živel na morju

»Moj prvi javni nastop je bil leta 1985 na prireditvi Pokaži, kaj znaš v Dobju,« se Sandi Petrej spominja svojih prvih začetkov. Od takrat do danes je narisal mavrično glasbeno pot. V letih 1990‒1996 je imel svojo glasbeno skupino z imenom 501 band. Redna služba mu ni dopuščala tolikšne umetniške svobode, ki si jo je želel. »Ključna prelomnica je bila zame leta 1997, ko sem se pričel z glasbo ukvarjati profesionalno. Danes delujem pod naslovom Produkcijska skupina Bravo.« Šolo klavirja in solo petja je obiskoval pri priznanem profesorju v Zagrebu. S snemanjem oz. produkcijo glasbe se ukvarja že 20 let. Ob osamosvajanju Slovenije je za 182. bataljon Slovenske vojske napisal himno, v prostem času se ukvarja z modelarstvom in igra veliko na veliko glasbil (klavir, kitara, bobni itd.). Je neke vrste »multipraktik« in človek mnogih talentov. »Rad sem svoboden in cenim družino. To mi daje krila za ustvarjanje.« Zadnja leta mu družbo dela ustna harmonika. Ravno letos je na Mednarodnem festivalu ustnih harmonikarjev osvojil srebrno plaketo. V prostem času se ukvarja s slikarstvom in dve leti opravlja študij na daljavo na Inštitutu AIA (Avdio Institute of America) v San Franciscu v Združenih državah Amerike. Da pridobi naziv inženir zvoka in producent glasbe mora opraviti še pet izpitov, te opravlja s pomočjo zvočne in vizualne komunikacije. »Za takšen študij sem se odločil po obisku New Yorka, kjer sem obiskal podobne inštitute. Ta v San Franciscu se mi je zdel ravno pravšnji zame.« Če mu ostane še kaj prostega časa, ga izkoristi za delo v Turističnem društvu Vojnik. Letos je v okviru tedna prijaznosti z Društvom Izvir organiziral kiparsko srečanje, je član Moškega pevskega zbora KUD France Prešeren Vojnik in Strelskega društva bratov Dobrotinškov. Med drugim je poskrbel, da je Vojnik imel na spletnem portalu nekaj časa tudi svoj radio. »Če bi lahko izbiral, bi živel kar na morju in tam ustvarjal,« poudari velik navdušenec dalmatinske glasbe, ki prepeva tudi v oktetu Tlačan. »Rad ustvarjam, pojem, igram, sem med ljudmi in vedno pripravljen za akcijo. Vesel bom vsakega klica,« nasmejano pove.

 

Vztrajna, načelna in trmasta inštruktorica psov

»V mojem življenju se je pasji svet začel zelo pozno. V bistvu sem si psa zaželela za rojstni dan. V tistem času sem namreč izgubila službo in sem se želela z nečim zaposliti. Družina je moji želji ugodila in me presenetila,« uvodoma pove sicer Celjanka Karmen Petrej. O vzgoji, šolanju, predvsem pa o lastnikih psov ima jasna stališča. »Psi ne smejo motiti okolice. Če psa izpustiš, je kot nabita pištola in tega se lastniki premalo zavedajo. Vsak lastnik mora biti odgovoren za svojega psa in za to tudi nekaj narediti. Vedno znova se zgražam nad lastniki, ki za svoje pse ne skrbijo in se ne zavedajo odgovornosti, da je treba psa vzgojiti in šolati.« Po njenem mnenju mora pes biti na povodcu, človek pa ga ne sme počlovečiti. »Če enkrat psa grajaš, ga sedemkrat pohvališ. To je zlato pravilo.« Za inštruktorske vode se je odločila, ker je pri delu v novi službi, kjer ima veliko stika z lastniki psov, ugotovila, da ima ogromno ljudi težave s psi in da ne vedo, kako bi jih rešili ali vsaj omilili. »Res sem jim želela pomagati, a to brez predhodnega znanja ne gre. V želji, da bi jim lahko pomagala, sem se začela izobraževati in spraševala za nasvete Marcela Vodovnika, ki je moj vzorni inštruktor, in Urško Dolenc, ki je najbolj zaslužna za moj opravljeni inštruktorski izpit.« Pomočnica inštruktorja je bila tudi pri drugih inštruktorjih, Maji Straus in Tomažu Držanu. Danes je njen Bass v zasluženem pokoju in uživa lagodno družinsko pasje življenje in ostaja njen najzvestejši pomočnik na tečajih.

 

Tjaša Podergajs

Foto: osebni arhiv družine Petrej, Jure Vovk

 

 
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Vojnik!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Ogledalo
Številka: 116
Izšla: 21.09.2017
Poglej Pdf
Koledar dogodkov Preglej vse
Oktober 24 25 26 27 28 29 30 31 1 2
24.10.2017
Danes ni dogodkov.
25.10.2017 | Tečaji in delavnice
Delavnica Repair Cafe
26.10.201 | Ostalo
Komemoracija v Novi Cerkvi
27.10.2017 | Ostalo
Komemoracija na Frankolovem
27.10.2017 | Ostalo
Komemoracija v Vojniku
27.10.2017 | Kultura
Letni koncert Arclinskih fantov
28.10.2017 Ni kategorije
SLOVENSKO DALMATINSKI VEČER
31.10.2017 | Ostalo
Komemoracija na Stranicah
25.10.2017 | Tečaji in delavnice
Delavnica Repair Cafe
26.10.201 | Ostalo
Komemoracija v Novi Cerkvi
27.10.2017 | Ostalo
Komemoracija na Frankolovem
27.10.2017 | Ostalo
Komemoracija v Vojniku
27.10.2017 | Kultura
Letni koncert Arclinskih fantov

Bodite prvi pri oddaji mnenja.