Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za ponedeljek, 22.01.2018

delno oblačno
Popoldne bo delno jasno z zmerno oblačnostjo, občasno ponekod pretežno oblačno in povečini brez padavin. Ponekod bo zapihal jugozahodni veter. Najvišje dnevne temperature bodo od 2 do 6, na Primorskem do 10 °C.
-2°C | 8°C
torek, 23.01.2018
-2°C | 8°C
sreda, 24.01.2018
-1°C | 10°C
četrtek, 25.01.2018
-1°C | 9°C
petek, 26.01.2018
5°C | 11°C
Opozorila
Ponedeljek, 22.1.2018 ob 14h
Dodatnega opozorila ni.
-2°C
8°C
delno oblačno
Nahajaš se tukaj: Novice Gospodarstvo

Vojniška unikatna ulica


GOSPODARSTVO

| |
03.04.2013      16:45
A A

Vojniška unikatna ulica


Celjska cesta še nikoli ni tako pokala od kreativnosti: na desni strani trgovina izdelovalke unikatnih torbic in dodatkov Nataše Kveder, na levi pa Center ponovne uporabe, ki vsak dan s praktičnimi izdelki dokazuje, da je tudi staro lahko unikatno


Pri sortiranju oblačil
Pri sortiranju oblačil
Deli:

Čeravno imamo v Vojniku že pol leta Center ponovne uporabe, marsikdo zaradi predsodkov še ni stopil vanj. Rabljene stvari še prepogostokrat povezujemo z nečem manjvrednim, siromašnim, odsluženim, v tujini pa so takšne trgovine skoraj nepogrešljive. Pa ne za tiste, ki si ne morejo privoščiti novih stvari, temveč za tiste, ki želijo nekaj, česar na trgu sploh ne moreš več dobiti.

 

Vsaj pri malčkih v Vrtcu Mavrica Vojnik in njihovih starših bo morda kmalu drugače. Z ljubko akcijo, v okviru katere so otroci prinesli svoje premajhne majčke, iz katerih jim bodo v Centru ponovne uporabe Vojnik naredili trakove za glavo, vsaj staršev in vzgojiteljic gotovo niso pustili ravnodušnih. »Na ta način vidijo, da je neka stvar res lahko ponovno uporabna. Potem bodo morda tudi sami začeli razmišljati, da lahko tudi sami kaj prinesejo k nam. Tu lahko iz treh najljubših kril naredimo eno novo, unikatno oblačilo. Zakaj bi vedno morali kupovati nekaj novega? Ali da bi vsaj oblačila prinesli v popravilo. Ni potrebe, da zaradi pokvarjene zadrge vržejo stran celo oblačilo,« poudarja direktorica vojniškega in drugih centrov po Sloveniji dr. Marinka Vovk, ki že leta in leta slovensko javnost prepričuje, da so tudi (skoraj vsi) odpadki uporabni.

 

Ne starinarnica, ustvarjalni laboratorij

Zadnja leta tezo tudi nadvse uspešno dokazuje. Nihče ji namreč ni verjel, da bodo takšne trgovine v Sloveniji preživele, njene pa se iz leta v leto celo množijo. Te trgovine namreč niso »starinarnice«, temveč bi si bolj zaslužile oznako ustvarjalni laboratorij. Iz navidez odpadnih kosov oblačil šivajo prevleke za stole, blazinice za šivanke, unikatna pustna oblačila. Izumile so posebne velike slinčke, ki so se pri hranjenju starejših bolnikov, ki ne morejo več iz postelje, izkazali za nepogrešljive. Njihov najnovejši izum pa so posebne odeje za dementne ljudi, ob katerih vadijo določene gibe ter se ob tem spominjajo tistih dni, ko so bili še zdravi. »Gre za stvari, ki jih celo Kitajci ne počnejo, zato jih nimaš kje kupiti. Dela bi na tem področju bilo še dovolj za pet ljudi, ki so trenutno doma žalostni (znano je, da delo dajejo ljudem, ki jih je vsakdanji trg dela izvrgel, op. p.). Vendar je ta prostor premajhen. Za kaj takega bi potrebovali vsaj še sosednji prostor.«

 

Iz stojnic na svoje

Majhno, a prikupno izbico prav nasproti Centra ponovne uporabe pa si je tik pred novim letom pridobila še ena tekstilna čudodelka, Nataša Kveder, ki ustvarja znamko Taja design. Tudi sama je okusila bridkosti trga dela, a se je z lastno iznajdljivostjo postavila na noge. Več let je svoje znamenite torbice potepinke in druge prikupne modne dodatke ponujala le na tržnicah, po dolgem času pa se ji je želja po lastnem »ateljeju« le uresničila. »Ko so me po stojnicah spraševale, kje imam trgovinico, sem se hecala, da jo imam  v New Yorku. Sedaj pa jih končno lahko povabim v moj mali kotiček v trgu Vojnika,« pravi Nataša.

 

Tudi ta kotiček si je opremila po »Tajino«, kar pomeni, da na vsakem vogalu malim in velikim damam zagotovo kaj pade v oči. Pa še »kofišank« je uspela stlačiti zraven. Pomlad v obliki pisanih in živahnih krilc se je že nekaj mesecev prej kot v realnosti bohotila na njenih nekaj kvadratih. V majhno izbo je uspela stlačiti tudi kup »enoprostorcev«, kot »ljubkovalno« imenuje svoje potepinke, ter jim dodala kup neserijskih sponk, brošk, torbic za mobilne telefone in podobno. »Saj ženske ne rabimo veliko za veselje. Da se le malo pocartamo na unikaten način, pa v nas zažari.«

 

Zdaj ne dela več izključno doma, temveč je skoraj vsak dan v trgovinici. »Ob sobotah se sicer še vedno potepam po tržnicah, pa ob ponedeljskih imam zaprto. Sicer pa sem zdaj končno strankam na voljo vsak dan,« je vesela Nataša.

Veselje lahko naprej množite tudi vi. Zakaj se ne bi takrat, ko mrzlično iščete darilo, namesto na »štancane« veleblagovnice spomnili na vojniško unikatno ulico?

 

Rozmari Petek

 

 
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Vojnik!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Ogledalo
Številka: 117
Izšla: 13.12.2017
Poglej Pdf
Koledar dogodkov Preglej vse
Januar 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31
24.01.2018 | Tečaji in delavnice
Predavanje o zeliščih
31.01.2018 | Ostalo
Delavnica Repair cafe

Bodite prvi pri oddaji mnenja.