Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za petek, 24.11.2017

pretežno jasno
Ponoči bo pretežno oblačno, predvsem na vzhodu in severu pa delno jasno. Pihal bo jugozahodni veter. Najnižje jutranje temperature bodo od 3 do 10, v zatišnih legah severne Slovenije okoli 0 °C.
0°C | 15°C
sobota, 25.11.2017
5°C | 11°C
nedelja, 26.11.2017
4°C | 7°C
ponedeljek, 27.11.2017
-5°C | 5°C
Opozorila
Sreda, 22.11.2017 ob 18h
Dodatnega opozorila ni.
0°C
15°C
pretežno jasno
Nahajaš se tukaj: Novice Gospodarstvo

Center ponovne uporabe Vojnik v novi podobi


GOSPODARSTVO

| |
31.08.2014      13:36
A A

Center ponovne uporabe Vojnik v novi podobi


Center ponovne uporabe Vojnik je v mesecu avgustu po dveh letih obratovanja dobil novo, svežo podobo, privlačno za pogled in dušo. Vsa oprema je namreč izdelana po konceptu »upcycling«, kar pomeni, da so zavrženi in odvečni kosi pohištva in izdelkov dobili povsem novo funkcijo. Pristop ponovne uporabe se tako udejanja tudi pri opremi prostora, kar je dodana vrednost novo opremljene trgovinice, ki ima odslej značaj butika. Poleg nakupa vam nudijo možnost popravil tekstilnih izdelkov in preoblikovanja oblačil.


Dr. Marinka Vovk, idejna vodja CPU
Dr. Marinka Vovk, idejna vodja CPU
Deli:

Če tudi vi iščete nekaj drugačnega, posebnega, lepega, z nostalgijo ali povsem praktično uporabnega, potem morate obiskati CPU Vojnik. Z novo ponudbo za kupce, ki cenijo kakovostne izdelke in lepoto lokalne izdelave, se občina Vojnik uvršča med okoljsko odgovorne občine, ki svojim občanom nudijo možnost alternative klasični potrošnji. Dejstvo je, da se potrošniki sploh ne zavedajo, koliko lahko sami prispevajo k ohranjanju lastnega zdravja tudi s tem, kakšna oblačila oblečejo in katere izdelke uporabljajo. Študije namreč kažejo, da so sicer lepa oblačila v trgovskih centrih polna pesticidov in kemikalij, in ker potrošniki tega ne vedo, brez suma na posledice kupujejo vedno znova in znova in tako sledijo trendu hitre mode. CPU Vojnik ponuja kakovostne izdelke z nizkim ekološkim odtisom in tako prispeva k ustvarjanju zelenih delovnih mest v lokalnem okolju in zmanjšani porabi virov. Odslej je urejen poseben kotiček za otroke, ki so najbolj občutljivi na oblačila, obdelana s kemičnimi sredstvi, tako bodo starši lahko hitro izbrali kaj primernega za malčke in najstnike. Prenovo prostorov je zasnovala kreativna vodja mreže centrov ponovne uporabe Mojca Krajnc – skrbno je izbrala material in izdelke tudi iz drugih centrov ponovne uporabe in tako omogočila celostno podobo.

 

Kupci lahko takoj opazijo bele predelke različnih dimenzij, ki so izdelani iz nerabnega pohištva, namesto klasičnih polic in omar, oblačila pa so obešena na kolesih, preoblikovanih v obešalnik, in vodovodnih ceveh, ki jih uporabljajo domala vsi, le da se ne zavedajo, kako pomembna tekočina se pretaka v njih. Tako z vizualizacijo spodbujajo k spremembi mišljenja, kot je varčna raba virov, ki je nujna pri vsakem posamezniku, da lahko dosežemo izboljšano ravnanje na nacionalnem in globalnem nivoju. Del opreme so tudi izdelki iz preteklosti, od čebelnjaka, namenskih posod za gnetenje testa, lesenih kovčkov, kanglic za mleko iz časa naših babic do palet. Posebno pozornost pritegne miza, obdana z brezami, ki so bile uničene v žledolomu in so jih uporabili za namen dela mize, ki je izdelana iz starih vrat. Dr. Marinka Vovk, idejna vodja CPU, pravi, da včasih skorajda ne moremo verjeti, kakšne zaklade odvržejo ljudje – med še praktično novimi oblačili najdemo tudi kakovostne usnjene torbice, pa nikoli oblečene bluze priznanih slovenskih in tujih proizvajalcev, kristal, porcelan in še mnogo drugih stvari. Poleg tega je pojasnila, da je Evropska komisija sprejela predloge, s katerimi želi Evropo preoblikovati tako, da bo bolj razvila krožno gospodarstvo in v državah članicah pospešila recikliranje odpadkov. Z uresničitvijo novih ciljev glede odpadkov bi nastalo 580.000 novih delovnih mest v primerjavi s sedanjim stanjem, obenem pa bi Evropa postala konkurenčnejša, njene potrebe po dragih redkih virih pa bi se zmanjšale. V krožnem gospodarstvu postanejo ponovna uporaba, popravilo in recikliranje zlato pravilo, odpadki pa stvar preteklosti. To je tudi vodilo centrov ponovne uporabe, ki si v mreži devetih centrov vsakih pet tednov izmenjajo izdelke. V prenovljeni trgovinici ima svoje mesto tudi občina Vojnik z info točko, saj prihaja mnogo turistov iz Celja, ki si želijo tovrstne ponudbe. Nedavno je prišla tudi turistka s Krka, saj je v Celju izvedela, da imajo v Vojniku »ekološki butik«. Ne le da je bila navdušena nad ponudbo, nakupila je oblačila in obutev zase in za družino, saj ceni kakovost. Dostopne cene pa so jo spodbudile, da naslednje leto pripelje s seboj še družino in sorodnike.

 

Obiščite prenovljen Center ponovne uporabe na Celjski 14 vsak dan od 9. do 17. ure. Na tej lokaciji lahko oddate odvečne izdelke, naročite popravilo svojih oblačil (oženje, krajšanje, menjavo zadrg, krpanje itd.), si preuredite sedežno ali stole z oblazinjenjem; skratka, lokalno vam iz obstoječih izdelkov naredijo nove – z dušo po vaših željah.

 

 

Jure Vovk

Foto: Jure Vovk

 
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Vojnik!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Ogledalo
Številka: 116
Izšla: 21.09.2017
Poglej Pdf
Koledar dogodkov Preglej vse
November 23 24 25 26 27 28 29 30 1 2
23.11.2017 | Tečaji in delavnice
Popravi in ponovno uporabi
23.11.2017 | Tečaji in delavnice
Izdelava adventne dekoracija
23.11.2017 | Ostalo
Prvi večer v kašči 2017/2018
24.11.2017 | Družabni dogodki
Prireditev odpade: MUZIKL ALPSKA SAGA
29.11.2017 | Tečaji in delavnice
Delavnica Repair Cafe
01.12.2017 | Ostalo
Izdelovanje venčkov
23.11.2017 | Tečaji in delavnice
Popravi in ponovno uporabi
23.11.2017 | Tečaji in delavnice
Izdelava adventne dekoracija
23.11.2017 | Ostalo
Prvi večer v kašči 2017/2018
24.11.2017 | Družabni dogodki
Prireditev odpade: MUZIKL ALPSKA SAGA
29.11.2017 | Tečaji in delavnice
Delavnica Repair Cafe

Bodite prvi pri oddaji mnenja.