Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za torek, 21.11.2017

pretežno oblačno
Ponoči bo deloma jasno, po nekaterih nižinah bo nastala megla. Ponekod bo zapihal jugozahodni veter. Najnižje jutranje temperature bodo od -3 do 2, v alpskih dolinah do -5, ob morju okoli 6 °C.
-1°C | 12°C
sreda, 22.11.2017
2°C | 14°C
četrtek, 23.11.2017
2°C | 12°C
petek, 24.11.2017
0°C | 15°C
sobota, 25.11.2017
3°C | 13°C
Opozorila
Ponedeljek, 20.11.2017 ob 18h
Dodatnega opozorila ni.
-1°C
12°C
pretežno oblačno
Nahajaš se tukaj: Novice

60 let Turističnega društva Frankolovo


NOVICE

| |
18.11.2015      15:37
A A

60 let Turističnega društva Frankolovo


Letos mineva 60 let, odkar so se takratni frankolovski zanesenjaki odločili in ustanovili Turistično društvo Frankolovo. Življenjska krivulja društva je od ustanovitve do današnjih dni različno nihala, dosegala loke visokih in manj visokih uspehov, vmes celo zdrsnila v skorajšnje mrtvilo. V zadnjih letih društvo pod vodstvom predsednice Irme Blazinšek ohranja stabilno, praviloma visoko življenjsko linijo.


Upravni odbor Turističnega društva Frankolovo
Upravni odbor Turističnega društva Frankolovo
Deli:

»Turisti« so jubilej proslavili doma, na Frankolovem. Na osrednjo prireditev, ki je bila namenjena vsem krajanom in občanom, so posebej povabili vse tiste, ki z njimi sodelujejo na kakršen koli način in se jim ob tej priliki zahvalili za vse oblike podpore in sodelovanja. Kulturni program so oblikovali pevski zbori, v katerih prepevajo člani njihovega društva (domači moški in cerkveni pevski zbor, MePZ Orfej iz Celja), osnovnošolska skupina glasbenikov na Orffovih glasbilih in dve solo pevki, v lastnih vrstah pa so pripravili humoristično igralsko točko. Visoki jubilej so s svojo prisotnostjo, nagovori in čestitkami počastili Peter Misja – predsednik Turistične zveze Slovenije, Branko Petre – župan občine Vojnik, Jožef Smodej – predsednik odbora za gospodarstvo in turizem v občini Vojnik ter vidnejši predstavniki družbenega življenja v kraju. Vse niti prireditve je z bogatimi mislimi prepletala moderatorka Marijana Kolenko. Ob jubileju sta Peter Misja in Branko Petre jubilantom in kraju uradno predala priznanje Turistične zveze Slovenije za 3. najlepše vaško jedro v Sloveniji v letu 2015; lepa nagrada za člane društva in za vse krajane, ki so k temu prispevali.

 

Pogled nazaj

Članice društva so se z besedo in s projekcijami starih fotografij »sprehodile« skozi 60-letno zgodovino društva. Iz zajetne kronike izhaja, da je društvo prva leta po ustanovitvi gradilo komunalno infrastrukturo (vodovode, ceste, javno razsvetljavo ipd.), saj je bilo Frankolovo takrat še zelo nerazvito. Hkrati so entuziasti spodbujali in razvijali turistično gospodarstvo, med drugim so obnovili plavalni bazen in priskrbeli prenočitvene zmogljivosti, kar je bil za kraj velik napredek. Kasneje so v svoj delokrog vključili raznolike prireditve, od maškarade do predavanj in koncertov. Turistično društvo je bila organizacija, ki je Frankolovo vsa leta dvigovala in ga postavljala ob bok drugim krajem. V 60 letih se je zamenjalo sedem predsednikov. Ustanovni predsednik, Bogdan Šnabl, je ob pomoči tajnika Rudija Hrovata društvo vodil celih 30 let. V naslednjih 30 letih so ga nasledili: Janez Lešnik, Jože Žlaus, Andreja Goršek, Štefka Iršič, Zdenka Vezenšek, od leta 2009 dalje pa mu predseduje Irma Blazinšek.

 

Stanje danes

V preteklosti so videli potrebe, imeli ideje, vizijo, voljo in premalo denarja za njihovo uresničitev. Tako je še danes. Kljub temu, da »turisti« poskušajo ohranjati del tradicije iz preteklosti, se je v zadnjih letih dejavnost društva precej spremenila. Zaradi denarja, ki ga nima niti društvo niti občina niti država, in zaradi časa, ki najeda, sta grad Lindek in zidanica Črešnjice na čakanju na boljše čase. Se pa »turisti« lahko pohvalijo s Tončkovo učno potjo, ki je »zrasla« na njihovem zelniku in z njeno zelo inovativno izvedbo. Dobro leto po odprtju se že vidi, da je bila naložba v projekt (tudi z evropskimi sredstvi) upravičena. Učna pot je dobro obiskana, prehodile so jo že mnoge skupine, od vrtčevskih in osnovnošolskih do odraslih. Pot je skupaj s spomenikom Antona Bezenška, postavljenim pred OŠ Antona Bezenška, nova turistična pridobitev v kraju, s čimer se je spremenila tudi veduta Frankolovega. V zadnjih letih so stalnice tega društva prireditve, kot so: golaž žur, Martinov blagoslov konj in njihova paradna prireditev – cvetlični sejem. Z namenom zdravega druženja za telo in dušo že vrsto let organizirajo izredno dobro obiskan novoletni nočni pohod, pa manj obsežnega spomladanskega in velikonočnega, v njihovi domeni so razne kulinarične delavnice, predavanja, natečaj za priznanje grajskega vrtnarja in še in še. Večkrat so tudi pobudniki ali soorganizatorji drugih prireditev v kraju ali kot je rekel župan: »To društvo je kot lepilo, ki ves čas lepi skupaj mnoge ideje. Pripravljenost za sodelovanje z drugimi pa prinaša več in boljše rezultate.«

 

Načrti za prihodnost

Ne manjka jih. Na Tončkovi poti nameravajo nekatere zadeve še izboljšati, jih narediti bolj zanimive. Nadaljevali bodo s tematskimi vsebinami pri posameznih postojankah. Obiskovalcem želijo ob poti ponuditi nekatere domače pridelke in izdelke, pri tem ponudnike ovira preobsežna papirologija. Brez dokumentov pa ponudbe ni možno vzpostaviti. Delali bodo na še večji promociji učne poti zunaj domačega kraja in za najavljene skupine organizirali pohode v spremstvu njihovega vodnika. Učna pot je namenjena zlasti mladim generacijam in prav zato so v društvu razočarani nad vandalskim uničenjem igral in klopi v graščinskem parku. Park je otrokom ravno zaradi igral najzanimivejša točka, hkrati pa tukaj spoznavajo drevesa, grmovnice, ptiče, žuželke ipd.

 

Turistično društvo Frankolovo šteje povprečno 100 članov. V vseh pogledih je najaktivnejši upravni odbor, ob akcijah in prireditvah pa vključujejo tudi ostalo članstvo in druge, ki so jim pripravljeni pomagati. Prizadevajo si, da bi v šoli, s katero dobro sodelujejo, vzklil turistični podmladek in pravijo, da jim za zdaj dobro kaže. Turistično društvo je bilo v preteklosti eno najnaprednejših v kraju. Njegovi člani so imeli za takratne čase zelo napredne ideje, nekatere so aktualne še danes. Sedanji sestav društva jih nadgrajuje in prilagaja današnjemu času. Verjamemo, da bodo uspešni tudi v prihodnje.

 

Sonja Jakop
Foto: Dolfi Jakop      
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Vojnik!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Ogledalo
Številka: 116
Izšla: 21.09.2017
Poglej Pdf
Koledar dogodkov Preglej vse
November 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
21.11.2017
Danes ni dogodkov.
23.11.2017 | Tečaji in delavnice
Popravi in ponovno uporabi
23.11.2017 | Tečaji in delavnice
Izdelava adventne dekoracija
23.11.2017 | Ostalo
Prvi večer v kašči 2017/2018
24.11.2017 | Družabni dogodki
Prireditev odpade: MUZIKL ALPSKA SAGA
29.11.2017 | Tečaji in delavnice
Delavnica Repair Cafe
23.11.2017 | Tečaji in delavnice
Popravi in ponovno uporabi
23.11.2017 | Tečaji in delavnice
Izdelava adventne dekoracija
23.11.2017 | Ostalo
Prvi večer v kašči 2017/2018
24.11.2017 | Družabni dogodki
Prireditev odpade: MUZIKL ALPSKA SAGA
29.11.2017 | Tečaji in delavnice
Delavnica Repair Cafe

Bodite prvi pri oddaji mnenja.