Logo MojaObčina.si

Tržič

DANES
7°C
-1°C
JUTRI
2°C
2°C
2978

90 let od smrti Jakoba Aljaža (4. 5. 1927)

4. maja je minilo 90 let od smrti duhovnika in skladatelja Jakoba Aljaža. Rodil se je 6. julija 1845. Leta 1871 je postal duhovnik in njegovo prvo delovno mesto je bilo v Tržiču, kjer je deloval 9 let. Pomembno vlogo je imel pri razvoju slovenskega planinstva.

 Poleg Aljaževega stolpa na vrhu Triglava je bil pobudnik in graditelj vrste drugih planinskih objektov. Njegovo vsestransko delovanje se je razširilo tudi na skladateljevanje. Njegovi najbolj znani pesmi sta Oj, Triglav, moj dom, ki jo je uglasbil leta 1896, in Sveta noč, ki jo je prevedel iz nemščine. Sveto noč so prvič zapeli leta 1871 v Tržiču. Uglasbil je tudi nekaj pesmi Simona Gregorčiča.

Več o njem si lahko preberete v naslednjih knjigah: Triglav in Jakob Aljaž, Triglavski kralj, Jakob Aljaž, triglavski župnik, Jakob Aljaž v slovenskem planinskem izročilu in Jakob Aljaž: Dovška župnijska kronika 1889-1923, vse pa lahko najdete na policah Knjižnice dr. Toneta Pretnarja.

Všečkaj objavo

Oceni objavo

Število glasov: 0

Oglejte si tudi

Komentarji

Za komentiranje se morate prijaviti.
Na ta prispevek še ni komentarjev. Bodi prvi!
Digitalni marketing v Slovenij