Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za ponedeljek, 23.04.2018

pretežno oblačno
Danes bo večinoma sončno, predvsem popoldne lahko na severu nastane kakšna ploha. Krepil se bo jugozahodni veter. Najvišje dnevne temperature bodo od 23 do 29 °C.
10°C | 28°C
torek, 22.04.2018
8°C | 28°C
sreda, 24.04.2018
9°C | 24°C
četrtek, 25.04.2018
8°C | 26°C
petek, 26.04.2018
10°C | 24°C
Opozorila
Ponedeljek, 23.4.2018 ob 6h
Dodatnega opozorila ni.
10°C
28°C
pretežno oblačno
Nahajaš se tukaj: Novice Občinske

Obnova Žičke kartuzije


OBČINSKE

| |
20.07.2017      10:59
A A

Obnova Žičke kartuzije



Deli:
Žička kartuzija je zagotovo eden izmed najmogočnejših kulturnih spomenikov pri nas, saj gre za najstarejšo kartuzijo v Srednji Evropi in prvi samostan reda zunaj francije in Italije, od koder kartuzijanci izvirajo. Nekdanji samostan je bil ustanovljen okoli leta 1160, ko ga je ustanovil štajerski mejni grof Otokar III Štajerski. Največji razcvet je kartuzija doživela v 13. stoletju, pozitivno pa je na status samostana vplivala tudi ločitev znotraj Cerkve, Velika zahodna shizma. V 15. stoletju se je v Žički kartuziji ustavilo odposlanstvo oglejskega patriarha, in po njihovih pričevanjih je imela takrat Žička kartuzija eno izmed bogatejših knjižnic na območju, saj je ta premogla več kot 2000 knjig. Kartuzijanci pa so tudi ustvarili veliko število ornamentiranih rokopisov, ki danes pričajo o skoraj štiri stoletja trajajočem nepretrganem rokopisnem delovanju samostana. 

Prav je, da se tako pomembna dediščina ohranja in vzdržuje. Občina Slovenske Konjice je tako na javnem razpisu Ministrstva za kulturo RS pridobila sredstva za obnovo zgornjega gospodarskega poslopja Žičke kartuzije. Pridobljena sredstva v višini 28.000€ bodo pokrila približno polovico ocenjene vrednosti projekta. Ta bo sicer obsegal obnovo strehe, sanacijo fasade in menjavo stavbnega pohištva. Dela naj bi bila predvidoma zaključena v letu 2018.

Več si preberite tukaj.


0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Slovenske Konjice!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!



Bodite prvi pri oddaji mnenja.