Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za petek, 17.08.2018

jasno
Popoldne bo pretežno jasno. V hribovitem svetu zahodne Slovenije ni izključena kakšna manjša ploha ali nevihta. Najvišje temperature bodo od 26 do 32 °C.
12°C | 29°C
sobota, 18.08.2018
15°C | 30°C
nedelja, 19.08.2018
13°C | 31°C
ponedeljek, 20.08.2018
14°C | 32°C
torek, 21.08.2018
15°C | 32°C
Opozorila
Petek, 17.8.2018 ob 11h
Dodatnega opozorila ni.
12°C
29°C
jasno
Nahajaš se tukaj: Novice Občinske

Obnova Žičke kartuzije


OBČINSKE

| |
20.07.2017      10:59
A A

Obnova Žičke kartuzijeDeli:
Žička kartuzija je zagotovo eden izmed najmogočnejših kulturnih spomenikov pri nas, saj gre za najstarejšo kartuzijo v Srednji Evropi in prvi samostan reda zunaj francije in Italije, od koder kartuzijanci izvirajo. Nekdanji samostan je bil ustanovljen okoli leta 1160, ko ga je ustanovil štajerski mejni grof Otokar III Štajerski. Največji razcvet je kartuzija doživela v 13. stoletju, pozitivno pa je na status samostana vplivala tudi ločitev znotraj Cerkve, Velika zahodna shizma. V 15. stoletju se je v Žički kartuziji ustavilo odposlanstvo oglejskega patriarha, in po njihovih pričevanjih je imela takrat Žička kartuzija eno izmed bogatejših knjižnic na območju, saj je ta premogla več kot 2000 knjig. Kartuzijanci pa so tudi ustvarili veliko število ornamentiranih rokopisov, ki danes pričajo o skoraj štiri stoletja trajajočem nepretrganem rokopisnem delovanju samostana. 

Prav je, da se tako pomembna dediščina ohranja in vzdržuje. Občina Slovenske Konjice je tako na javnem razpisu Ministrstva za kulturo RS pridobila sredstva za obnovo zgornjega gospodarskega poslopja Žičke kartuzije. Pridobljena sredstva v višini 28.000€ bodo pokrila približno polovico ocenjene vrednosti projekta. Ta bo sicer obsegal obnovo strehe, sanacijo fasade in menjavo stavbnega pohištva. Dela naj bi bila predvidoma zaključena v letu 2018.

Več si preberite tukaj.


0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Slovenske Konjice!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!