Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za nedelja, 25.06.2017

oblačno
Ponoči se bo postopno jasnilo, zjutraj pa bo na severozahodu in severu spremenljivo oblačno. Tam so možne že manjše padavine. Najnižje jutranje temperature bodo od 15 do 22 stopinj C.
19°C | 27°C
torek, 26.06.2017
16°C | 30°C
sreda, 27.06.2017
15°C | 31°C
četrtek, 28.06.2017
16°C | 31°C
petek, 29.06.2017
19°C | 25°C
Opozorila
Sobota, 24.6.2017 ob 18h
V večernem času so še možne močnejše nevihte s sunki vetra in nalivi.
19°C
27°C
oblačno
Nahajaš se tukaj: Novice Kultura

Radost bivanja na konjiški gimnaziji


ŠOLSTVO, UMETNOST

| |
02.10.2014      19:38
A A

Radost bivanja na konjiški gimnaziji


S projektnim dnem »Živimo dediščino Žičke kartuzije« na Gimnaziji Slovenske Konjice, ki pomeni sklepni del prvega dela projekta z istim imenom, smo dijakom omogočili obogatitev obstoječih vzgojno-izobraževalnih programov s kulturnovzgojnimi vsebinami Žičke kartuzije. S številnimi delavnicami, ki jih na kratko predstavljamo v nadaljevanju, smo želeli izpostaviti ta spomenik kot stičišče zgodb preteklosti, sedanjosti in prihodnosti.


Deli:

 

Da ponudba popularnih oblik turizma, ki nastajajo v okviru trajnostnega turizma, temelji na uporabi naravne in kulturne dediščine, so dijaki spoznavali v delavnici KULTURNI TURIZEM (mentorica Tatjana Hren). Izdelali so kolesarsko turistično pot med Ločami in Špitaličem oziroma Žičko kartuzijo, s posebnim poudarkom na prikazu naravne in kulturne dediščine na omenjeni poti.

Spoznavanje avdio vodenja kot zanimive oblike turističnega vodenja, delo z avdio vodniki ter priprava in snemanje novih vsebin za njihovo nadgradnjo so teme, ki jih je dijakom predstavila vodja TIC, Tjaša Kangler, v delavnici AVDIO VODNIKI PO ŽIČKI KARTUZIJI.

Predhodno delo na terenu (ogled, skiciranje in fotografiranje) na področju nekdanjega spodnjega in zgornjega samostana so dijaki poglabljali z mag. Aleksandro Boldin. Delavnica SIMBOLI V KARTUZIJI je bila za dijake priložnost za raziskovanje in odkrivanje kronogramov, grafičnih simbolov ter znamenj za abstraktne pojme.

Delavnica VARSTVO KULTURNE DEDIŠČINE (mentorji: Petra Klima, Matija Plevnik, univ.dipl. arheol. in Andreja Mihelčič, konservator, Zavod za varstvo kulturne dediščine OE Celje) je dijake seznanila s pojmom  kulturne dediščine, osvetlila delo restavratorjev in arheologov ter uzavestila pomen tega spomenika v ožjem in širšem prostoru.

KALIGRAFIJA je pod mentorskim vodstvom Izidorja Roškarja dijakom ponudila oblikovanje črk karolinške minuskule.

V delavnici ŽIČKI ROKOPISI (mentorici Mihaela Ribič in Jožica Orož Berginc) so dijaki  spoznali odlomek znamenitega epa Filipa Žičkega, preizkusili so se v lepopisju in po zgledu kartuzijanov  iluminirali začetnice.

VIDEO SEKCIJA je slikovna in fotografska gradiva dosedanjega dela medijsko obdelala in pripravljala projekcijo prireditve, s katero nadaljujemo projekt Živimo dediščino Žičke kartuzije (mentorica Vasja Ivančič).

Dejavnosti sestave »projektnega čaja« iz kapucinke, marjetice in trobentice ter odkrivanje skrivnosti kartuzijanske zeliščne lekarne sta dijake zaposlovali v ZELIŠČARSTVU pod vodstvom Dragice Černigoj Kropf.  

Unikatne čajne vrečke z ročno poslikavo so nastale v dejavnosti ROČNODELSKA UMETNOST (mentorica Doroteja Stramšak Rušnik).

Delavnica OBLIKOVANJE GLINE pod vodstvom Tanje Gobec je dijakom ponudila izkušnjo pozabljene rokodelske obrti, ki so jo poznali tudi kartuzijani.

Zbrano in osredotočeno so dijaki spremljali predavanje RADOST BIVANJA, ki se je osredotočalo na parametre človekovega duhovnega bivanja. Nove dimenzije bivanja in zavedanja sta dijakom odstirala mentorja Tanja Lehner in Branko Cestnik.

 Mag. Mojca Koban Dobnik, vodja projekta

 
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Slovenske Konjice!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Koledar dogodkov Preglej vse
Junij 24 25 26 27 28 29 30 1 2 3
24.06.2017 | Družabni dogodki
Proslava ob dnevu državnosti
30.06.2017 | Kultura
14. festival Pranger
02.07.2017 | Šport
4. Uniorjev tek na Rogli
24.06.2017 | Družabni dogodki
Proslava ob dnevu državnosti
30.06.2017 | Kultura
14. festival Pranger
02.07.2017 | Šport
4. Uniorjev tek na Rogli

Bodite prvi pri oddaji mnenja.