Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za petek, 20.10.2017

pretežno oblačno
Ponoči bo precej jasno, predvsem ponekod na Primorskem in na severovzhodu države bo nastala megla. Najnižje jutranje temperature bodo od 2 do 8, na Primorskem okoli 10 stopinj C.
8°C | 19°C
sobota, 21.10.2017
11°C | 18°C
nedelja, 22.10.2017
13°C | 18°C
ponedeljek, 23.10.2017
7°C | 18°C
torek, 24.10.2017
4°C | 19°C
Opozorila
Četrtek, 19.10.2017 ob 19h
Dodatnega opozorila ni.
8°C
19°C
pretežno oblačno
Nahajaš se tukaj: Novice

Priporočila Zavoda za zdravstveno varstvo ......


NOVICE

| |
12.06.2013      15:25
A A

Priporočila Zavoda za zdravstveno varstvo Nova Gorica glede kopanja v rekah, jezerih in morjuDeli:

Ob pričetku kopalne sezone, ki na celinskih vodah traja od 15. junija do 31. avgusta, so v Zavodu za zdravstveno varstvo Nova Gorica pripravili priporočila za prebivalce glede kopanja v rekah, jezerih in morju.

 

Priporočila:

 • Kopajmo se le tam, kjer se spremlja kakovost kopalne vode in ne na nenadzorovanih divjih kopališčih.
 • Ne kopajmo se po dežju, saj se poveča mikrobiološka onesnaženost in naravne kopalne vode pogosto niso primerne za kopanje.
 • Med plavanjem ne požirajmo vode, še zlasti ne otroci. Po kopanju se čim prej stuširajmo s pitno vodo. Kopalne vode ne uporabljajmo za pripravo hrane.
 • Okužba z virusom mišje mrzlice je povezana tudi z izpostavljenostjo izločkom glodavcev pri dejavnostih v naravi, kot je kopanje. Kopalcem zato priporočamo, da so na bregovih kopalnih območij, naravnih kopališč pozorni na prisotnost izločkov glodavcev in se jih izogibajo. 
 • Reka Soča je lahko tudi na kopalnih območjih mestoma deroča in polna brzic, zato ne podcenjujmo moči vode.
 • Na kopalnih območjih na Soči v Solkanu in Soči v Kanalu se lahko zaradi uravnavanja pretokov hidroelektrarn pojavijo nenadni dvigi gladine in močni tokovi reke Soče, zato je na teh kopalnih območjih potrebna dodatna previdnost kopalcev!
 • Tako na kopalnih območjih kot na naravnih kopališčih se kopamo na lastno odgovornost!

 

Obrazložitev


Kopanje v rekah, potokih, jezerih, morju lahko predstavlja tveganje za zdravje ljudi zaradi različnih dejavnikov. V ospredju je mikrobiološka – fekalna onesnaženost površinskih vod zaradi neposrednih odpadnih komunalnih izpustov. Kopanje ni povsod varno. Tako imenovana divja kopališča so brez upravljavcev in reševalcev iz vode, vprašljiva pa je tudi kakovost vode.

 

Skladno z zahtevami, kriteriji evropske in nacionalne zakonodaje za kopalne vode je v Sloveniji do sedaj določenih 48 naravnih kopalnih voda na rekah, jezerih, morju. Od tega 30 na kopalnih območjih in 18 na naravnih kopališčih. To so tista območja na rekah jezerih, morju, ki izpolnjujejo zakonsko določene kriterije za naravne kopalne vode in na katerih se že sicer običajno kopalci zbirajo v večjem številu. Kopalna območja so brez upravljavca, naravna kopališča pa imajo upravljavca. 

 

Na naravnih kopališčih je območje kopališča vidno označeno, vodne površine namenjene kopanju so ograjene, za varnost kopalcev skrbijo usposobljeni reševalci iz vode. Urejeni so dostopi v vodo in iz nje, sanitarije, prostor za prvo pomoč in za reševalca iz vode.

 

Na kopalnih območjih lokalne skupnosti skrbijo za postavitev sanitarij in košev za smeti, za dodatno varnost posebej ni poskrbljeno. Kopalce nihče ne nadzoruje, vodne površine niso vidno označene, zato se kopalci ne smejo preveč oddaljiti od obale - v morju le do 150 m, v jezerih do 100 m in v rekah do 30 m.

 

Na vseh naravnih kopalnih vodah se izvaja nadzor nad kakovostjo vode z državnim monitoringom (spremljanjem) kakovosti naravnih kopalnih voda v času kopalne sezone, ki na celinskih vodah traja od 15. junija do 31. avgusta, na morju pa od 1. junija do 15. septembra. Nosilec monitoringa kakovosti naravnih kopalnih voda je ARSO (Agencija RS za okolje), ki deluje pod okriljem Ministrstva za kmetijstvo in okolje. Izvajamo pa ga območni zavodi za zdravstveno varstvo.

 

V Severno Primorski regiji so v državni monitoring spremljanja mikrobiološke kakovosti naravnih kopalnih voda vključene reke Nadiža, Soča in Idrijca, na katerih je določenih 7 kopalnih območij in 9 merilnih mest. Na vsakem merilnem mestu se vzorči kopalno vodo vsakih 14 dni. Vsako merilno mesto je opremljeno z Informacijsko tablo, na kateri so podane ocene skladnosti vzorca s priporočili Inštituta za varovanje zdravja RS**oziroma primernosti za kopanje.

 

Na splošno je kakovost naravnih kopalnih voda na vseh kopalnih območjih Severno Primorske regije dobra, kopalne vode so primerne za kopanje razen po dežju.  

                                                       

Nekaj koristnih povezav:

 1. Več o izvajanju državnega monitoringa naravnih kopalnih voda lahko preberete na spletni strani ARSO: www.arso.gov.si
 2. Agencija RS za okolje. Sprotni podatki o kakovosti kopalnih voda: www.arso.gov.si/vode/kopalne%20vode/amp/kopalne_vode.html
 3. Inštitut za varovanje zdravja RS. Najpogostejša tveganja, ki jih predstavlja kopalna voda: www.ivz.si/Mp.aspx?ni=116&pi=5&_5_id=1077&_5_PageIndex=0&_5_groupId=246&_5_newsCategory=&_5_action=ShowNewsFull&pl=116-5.0.
 4. Inštitut za varovanje zdravja RS. Varno kopanje in plavanje v površinskih kopanih vodah: www.ivz.si/Mp.aspx?ni=116
 5. Inštitut za varovanje zdravja RS. Priporočila o varnosti kopanja s smernimi vrednostmi zaradi prepovedi ali odsvetovanja kopanja na naravnih kopališčih oziroma kopalnih območjih:** www.ivz.si/Mp.aspx?ni=116&pi=5&_5_id=1077&_5_PageIndex=0&_5_groupId=246&_5_newsCategory=&_5_action=ShowNewsFull&pl=116-5.0.
 6. Inštitut za varovanje zdravja RS. Porast mišje mrzlice v Sloveniji 2012: www.ivz.si/Mp.aspx?ni=29&pi=5&_5_id=1978&_5_PageIndex=0&_5_groupId=201&_5_newsCategory=&_5_action=ShowNewsFull&pl=29-5.0.
 7. Inštitut za varovanje zdravja RS. Mišja mrzlica oziroma hemoragična mrzlica z renalnim sindromom (HMRS): www.ivz.si/Mp.aspx?ni=165&pi=5&_5_id=996&_5_PageIndex=0&_5_groupId=298&_5_newsCategory=&_5_action=ShowNewsFull&pl=165-5.0.
 8. Uprava RS za zaščito in reševanje. Splošni napotki za varno kopanje: www.sos112.si/slo/page.php?src=sv1281.htm
 9. Agencija RS za okolje. Kopalne vode – varno in zdravo kopanje: www.arso.gov.si/vode/kopalne%20vode/0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Šempeter-Vrtojba!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!Bodite prvi pri oddaji mnenja.