Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za torek, 13.11.2018

oblačno
Ponoči bo v zahodni Sloveniji pretežno oblačno, drugod bo deloma jasno. Ponekod bo pihal jugozahodni veter.
8°C | 17°C
sreda, 12.11.2018
10°C | 19°C
četrtek, 14.11.2018
8°C | 15°C
petek, 15.11.2018
5°C | 12°C
sobota, 16.11.2018
2°C | 10°C
Opozorila
Ponedeljek, 12.11.2018 ob 18h
Dodatnega opozorila ni.
8°C
17°C
oblačno
Nahajaš se tukaj: Novice Kultura

Enajsta knjiga dr. Ivana Dolinarja


KULTURA

| |
29.03.2018      8:38
A A

Enajsta knjiga dr. Ivana DolinarjaDeli:

V Gasilskem domu Prostovoljnega gasilskega društva Sveti Lovrenc je bilo tretji marčevski četrtek zvečer posebno vzdušje. Zanj sta poskrbela gasilsko društvo in ljubiteljski zgodovinar, častni občan Občine Prebold ter nekdanji priznani zdravnik in primarij v celjski bolnišnici Ivan Dolinar, dr. med., ki je napisal in ta večer predstavil še eno izmed knjig o zgodovini vasi Sveti Lovrenc.

S to in drugimi je predstavil vse vasi v zdajšnji Občini Prebold. Skupaj pa je to že njegova enajsta knjiga, ki jo je napisal po upokojitvi, ko se je poglobljeno začel ukvarjati tako z zgodovino Prebolda in njegovih vasi kot Griž in griške župnije, od koder izhaja njihov rod po očetovi strani.

Pogovor z njim je vodila knjižničarka preboldske knjižnice mag. Lea Felicijan, ki je pri knjigi sodelovala kot lektorica. Za še prijetnejše vzdušje je poskrbel domači harmonikar Matjaž Basle, zapela je tudi vokalna zasedba Fantje z dežele v sestavi: Dejan Lešer, Matic Šmigovc in Samo Tkavc. Dogodka se je udeležilo precej domačinov in drugih občanov Prebolda na čelu z županom Vinkom Debelakom, ki je nadvse vesel in hvaležen za vse, kar je počel in še počne njihov častni občan, ki ga imajo mnogi v lepem spominu tudi kot zdravnika.

Tudi tokratno njegovo delo je založila in izdala Občina Prebold. Tako kot v drugih knjigah tudi v tej izraža ljubezen do svoje zemlje, svojih ljudi. Delo zajema zemljepisni in geološki opis vasi, oblike njenega krajevnega imena, dogajanja na tem območju skozi čas, predstavljene so krajevne gospodarske panoge in dejavnosti. Postreže s številnimi statističnimi podatki, ponuja vpogled v družinska drevesa posameznih domačij, prav tako pa zajame zgodovino vasi več stoletij nazaj, ko je bil na hribu nad vasjo grad Žaženberk (Sachsenwart), ki se prvič omenja v dokumentu iz leta 1311. Blizu cerkve je stal tudi dvorec Šentlovrenc (Štok), ki so ga od leta 1437 upravljali celjski fevdniki, pozneje pa mnogi drugi. Na območju nekdanjega dvorca danes stoji kmečka hiša (pri Govedič). Svoje poglavje imata tudi obe svetovni vojni, ki sta zahtevali precej žrtev tudi v njihovi vasi. Njim je knjiga tudi posvečena.

Ob koncu predstavitve se je gostu in avtorju za ustvarjeno knjigo in zanimiv večer v imenu vaščanov in gasilcev zahvalil predsednik gasilskega društva Igor Novak ter mu izročil uokvirjeno sliko vasi, posneto iz zraka. Temu sta sledili pesem in glasba ter prijetno druženje ob dobrotah in pomenkih, avtor pa je imel precej dela s podpisovanjem knjig.

Besedilo: Darko Naraglav
Fotografije: Darko Naraglav, Ivan Lipičnik
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
ŽELIŠ BITI TUDI V BODOČE NA TEKOČEM S TEM, KAR OBJAVI Občinska knjižnica Prebold? x
Naroči se na e-obveščanje in ostani v stiku z nami in ne zamudi več nobene pomembne novice ali dogodka!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Občinska knjižnica Prebold
Občinska knjižnica Prebold
Na bazen 1
Tel:(03) 705 35 40
Koledar dogodkov Preglej vse
November 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22
16.11.2018 | Družabni dogodki
ADI SMOLAR - kantavtorski koncert
20.11.201 | Ostalo
Žensko podjetništvo

Bodite prvi pri oddaji mnenja.