Občine: Brežice, Kostanjevica na Krki, Krško, Radeče, Sevnica Občine: Benedikt, Cerkvenjak, Cirkulane, Destrnik, Dornava, Duplek, Gorišnica, Hajdina, Hoče-Slivnica, Juršinci, Kidričevo, Kungota, Lenart, Lovrenc na Pohorju, Majšperk, Makole, Maribor, Markovci, Miklavž na Dravskem polju, Oplotnica, Ormož, Pesnica, Podlehnik, Poljčane, Ptuj, Rače-Fram, Ruše, Selnica ob Dravi, Slovenska Bistrica, Središče ob Dravi, Starše, Sveta Ana, Sveta Trojica v Slovenskih goricah, Sveti Andraž v Slovenskih goricah, Sveti Jurij v Slovenskih goricah, Sveti Tomaž, Šentilj, Trnovska vas, Videm, Zavrč, Žetale Občine: Borovnica, Brezovica, Dobrepolje, Dobrova-Polhov Gradec, Dol pri Ljubljani, Domžale, Grosuplje, Horjul, Ig, Ivančna Gorica, Kamnik, Komenda, Litija, Ljubljana, Log - Dragomer, Logatec, Lukovica, Medvode, Mengeš, Moravče, Škofljica, Šmartno pri Litiji, Trzin, Velike Lašče, Vodice, Vrhnika Občine: Bloke, Cerknica, Ilirska Bistrica, Loška dolina, Pivka, Postojna Občine: Ajdovščina, Bovec, Brda, Cerkno, Idrija, Kanal ob Soči, Kobarid, Miren-Kostanjevica, Nova Gorica, Renče-Vogrsko, Šempeter-Vrtojba, Tolmin, Vipava Občine: Apače, Beltinci, Cankova, Črenšovci, Dobrovnik, Gornja Radgona, Gornji Petrovci, Grad, Hodoš, Kobilje, Križevci, Kuzma, Lendava, Ljutomer, Moravske Toplice, Murska Sobota, Odranci, Puconci, Radenci, Razkrižje, Rogašovci, Sveti Jurij ob Ščavnici, Šalovci, Tišina, Turnišče, Velika Polana, Veržej Občine: Črnomelj, Dolenjske Toplice, Kočevje, Kostel, Loški Potok, Metlika, Mirna, Mirna Peč, Mokronog-Trebelno, Novo mesto, Osilnica, Ribnica, Semič, Sodražica, Straža, Šentjernej, Šentrupert, Škocjan, Šmarješke Toplice, Trebnje, Žužemberk Občine: Ankaran, Divača, Hrpelje-Kozina, Izola, Komen, Koper, Piran, Sežana Občine: Hrastnik, Trbovlje, Zagorje ob Savi Občine: Bistrica ob Sotli, Braslovče, Celje, Dobje, Dobrna, Gornji Grad, Kozje, Laško, Ljubno, Luče, Mozirje, Nazarje, Podčetrtek, Polzela, Prebold, Rečica ob Savinji, Rogaška Slatina, Rogatec, Slovenske Konjice, Solčava, Šentjur, Šmarje pri Jelšah, Šmartno ob Paki, Šoštanj, Štore, Tabor, Velenje, Vitanje, Vojnik, Vransko, Zreče, Žalec Občine: Črna na Koroškem, Dravograd, Mežica, Mislinja, Muta, Podvelka, Prevalje, Radlje ob Dravi, Ravne na Koroškem, Ribnica na Pohorju, Slovenj Gradec, Vuzenica Občine: Bled, Bohinj, Cerklje na Gorenjskem, Gorenja vas-Poljane, Gorje, Jesenice, Jezersko, Kranj, Kranjska Gora, Naklo, Preddvor, Radovljica, Šenčur, Škofja Loka, Tržič, Železniki, Žiri, Žirovnica Miren-Kostanjevica
JUTRI
26°C
10°C
PON.
23°C
12°C
Oceni objavo

Razstava ob 80-letnici smrti Stanka Vuka

10. marca 2024 smo obeležili 80. obletnico tragične smrti mirenskega literata Stanka Vuka. V kulturnem društvu, ki ponosno nosi njegovo ime, ob tej priložnosti ohranjamo spomin nanj tudi s posebno razstavo. 11. marca 2024 smo se na odprtju razstave v Krajevni knjižnici Miren poglobili v Vukovo življenje, brali odlomke njegovih del in pesmi. Uživali smo tudi v glasbenem predahu ob nežnih zvokih flavte Jasmine Batistič.

Gospa Elvira Brumat Medvešček, glavna pobudnica in avtorica razstave, nas je popeljala po razstavljenih delih. Na ogled so Vukova dela, dokumenti in prispevki o njegovem življenju in delu, vključno s knjigami drugih avtorjev, ki so pisali o njem. Razstavo si lahko ogledamo v času delovanja Krajevne knjižnice Miren do 25. marca 2024.

Naš rojak Stanko Vuk se je rodil 12. novembra leta 1912. Oče Anton je bil ravnatelj Čevljarske zadruge. Brezskrbno otroštvo v družbi petih sester in brata, je prekinila prva svetovna vojna, ki je domačine odgnala v begunstvo na Štajersko. V Nazarje se je preselila tudi Čevljarska zadruga skupaj z delavci in njihovimi družinami. Prva svetovna vojna je skoraj do tal porušila Miren. Ob vrnitvi domov, je bil Miren del Italije. Stanko je šolo obiskoval v Mirnu in kasneje v Gorici. Sprva ni čutil fašističnega pritiska, vendar se je ta sčasoma stopnjeval. Ljubezen do slovenstva mu je bila privzgojena v domači hiši in v okolju, ki Italijanom ni bilo naklonjeno. Prva literarna dela je objavil že v srednji šoli, nato pa je študij nadaljeval na univerzi v Benetkah, kjer se je družil z mladimi izobraženci. Javno kulturno življenje je potekalo v ilegali, a mladi so imeli veliko načrtov za politično in literarno delovanje. Po študiju se je zaposlil v Trstu, kjer je spoznal svojo ženo Dani Tomažič. Kmalu po poroki je bil aretiran in obsojen na dolgoletno zaporno kazen. Iz zapora je pisal svoji mladi ženi pisma, ki so bila edina možnost literarnega izražanja. Februarja 1944 je bil izpuščen iz zapora, z ženo sta se ponovno vselila v ulico Rosseti, kjer sta že čez par tednov padla pod streli neznanih morilcev.

Vukove pesmi in črtice še danes odmevajo in nas navdihujejo, medtem, ko je njegova življenjska zgodba pritegnila mnoge ustvarjalce (Boris Pahor, Tone Partljič, Fulvio Tomizza), da so pisali o njem. Hkrati je nasilno prekinjena zgodba mladih in obetajočih življenj, spodbudila številne raziskovalce, da so se posvetili temu pretresljivemu dogodku.

Oglejte si tudi