Na mednarodni konferenci KAŠTellieri- 6. Dan gradišč tudi Miren Kras
22. in 23. novembra 2024 je v prostorih Palače Tiepolo-Gravisi v Kopru ter zavoda Sonček na Elerjih potekala mednarodna strokovno-znanstvena konferenca 6. Dan gradišč/kaštelirjev, organizirana v okviru projekta Interreg IT-SI KAŠTellieri.
Konferenca, ki je povezala številne strokovnjake z različnih področij, je bila posvečena raziskovanju, interpretaciji ter trajnostnemu upravljanju kulturne dediščine prazgodovinskih gradišč oziroma kaštelirjev severnega Sredozemlja. Udeleženci v okviru dvodnevnega programa izmenjali znanja, prakse in vizije, osredotočene na ohranjanje te dragocene dediščine ter njeno vključevanje v sodobne trajnostne pristope.
Pestrost tematskih sekcij
Dogajanje je potekalo v treh tematskih sklopih:
1. Arheološke raziskave in interpretacija dediščine, kjer so bili predstavljeni najnovejši rezultati raziskav in primeri dobrih praks interpretacije kaštelirjev.
2. Socialna vključenost in dediščina, ki je poudarjala pomen vključevanja lokalnih skupnosti v upravljanje in promocijo dediščine.
3. Trajnostni kulturni turizem: Od arheološke najdbe do doživetja. Na okrogli mizi, ki jo je vodila mag. Ariana Durnik, direktorica Javnega zavoda Miren Kras, so strokovnjaki iz več turističnih destinacij izpostavili načine preoblikovanja arheoloških odkritij v privlačne turistične produkte, ki so na trgu tudi komercialno uspešni. Omizje je ponudilo pregled izzivov in priložnosti, ki jih prinaša vključevanje arheološke dediščine v t.i. 5 zvezdična turistična doživetja z visoko dodano vrednostjo.
Podpis članstva v konzorciju in prihodnji koraki
Pomemben del konference je bila širitev članstva konzorcija "Dežela prazgodovinskih gradišč/kaštelirjev Zgornjega Jadrana", ki združuje deležnike iz različnih držav, med katerimi imajo najštevilčnješe članstvo Hrvaša, Slovenija in Italija. Konzorcij, ustanovljen v okviru predhodnega projekta Interreg SI-CRO KAŠTELIR, si prizadeva za trajnostno varovanje, interpretacijo in promocijo kaštelirjev kot pomembnega dela evropske kulturne dediščine na povezanem čezmejnem teritoriju, ki vključuje tudi ombočje Miren Krasa in treh gradišč, Svetega Ambroža, Grmače in Tabora na Vojščici.
Znanstvena monografija kot trajni prispevek
Prispevki, predstavljeni na konferenci, bodo objavljeni v znanstveni monografiji Annales, ki bo izšla leta 2025. S tem bo dogodek prispeval k širjenju novih znanj in raziskovalnih dosežkov na področju arheologije, kulturne dediščine in trajnostnega turizma.
Povezovanje znanja in ohranjanje dediščine
Dogodek je ponovno dokazal pomen mednarodnega sodelovanja pri varovanju dediščine kaštelirjev, ki so neprecenljivi pričevalci prazgodovinske kulture. Organizatorji, med njimi Znanstveno-raziskovalno središče Koper (ZRS Koper), so s tem dogodkom postavili temelje za nadaljnje raziskave in trajnostne projekte, ki tudi destinaciji Miren Kras prinašajo obet razvoja novih pruduktov, ki bodo povezali dediščino gradišč in lokalne ponudnike v trajnostno doživetje, zanimivo za nove ciljne skupine gostov.
Več informacij o projektu KAŠTellieri je na voljo na www.kastelir.eu