Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za torek, 24.10.2017

jasno
Danes bo pretežno jasno, v vzhodni Sloveniji občasno zmerno oblačno. Pihal bo okrepljen severni do severovzhodni veter, ki bo ponehal zvečer in v noči na sredo. Najvišje dnevne temperature bodo od 13 do 17, na Primorskem do okoli 19 stopinj C.
3°C | 20°C
sreda, 25.10.2017
4°C | 19°C
četrtek, 26.10.2017
4°C | 20°C
petek, 27.10.2017
7°C | 19°C
sobota, 28.10.2017
8°C | 16°C
Opozorila
Torek, 24.10.2017 ob 6h
Severni veter bo zjutraj in deloma dopoldne ponekod pod Karavankami in Kamniškimi Alpami ter v višjih legah v sunkih presegal hitrost 70 km/h.
3°C
20°C
jasno
Nahajaš se tukaj: Novice Lokalne skupnosti

Bilje, vas, ki živi


LOKALNE SKUPNOSTI

| |
04.09.2013      18:10
A A

Bilje, vas, ki živi


Bilje so kraj v spodnji Vipavski dolini


Deli:

Bilje so srednja velika vas  v spodnjem delu Vipavske doline s  približno 1280 prebivalci. Kraj je v preteklosti zaznamovala opekarska dejavnost, ki pa je s prenehanjem delovanja zadnjega obrata Goriških opekarn dokončno zamrla. Spomin na to dejavnost poskuša danes obuditi Kulturno turistično društvo Zarja Bilje z vsakoletnimi opekarskimi dnevi. Vas spada v občino Miren-Kostanjevica.

V Biljah so poleg Merkatorjeve trgovine še trije gostinski lokali, mesnica in dve obrtni coni.  Življenje kraju pa zagotovo  daje Podružnična šola Osnovne šole Miren in oddelek otroškega vrtca ravno tako Osnovne šole Miren.  Učiteljice in učenci izredno dobro sodelujejo s krajem, predvsem z društvi, ki v vasi delujejo, to se odraža na prireditvah in drugih dogodkih, ki jih društva organizirajo. Tudi malčki in njihove vzgojiteljice oddelka otroškega vrtca se po svojih močeh trudijo, da so v kraju čim bolj prisotni ob raznih prireditvah. Omeniti pa nedvomno velja Dom krajanov. To je objekt, katerega smo Biljenci začeli graditi pred tridesetimi leti, vanj vložili sredstva treh krajevnih samoprispevkov ter  veliko število ur prostovoljnega dela. V njem se danes odvijajo številne kulturne prireditve, razna športna dejavnost, treningi  rekreacija in podobno.

V kraju je aktivnih kar nekaj društev in sicer: Kulturno turistično društvo, Društvo upokojencev, Društvo keramikov, Društvo Glas, Društvo žena in kot edina v občini Miren Kostanjevica, Krajevna organizacija Rdečega križa. Društva so dokaj aktivna in vsako posebej skrbi, da se v kraju stalno nekaj dogaja.

Poseben kulturni objekt pa je v Biljah kiparski atelje Negovana Nemca. Pokojni umetnik je  zapustil bogato dediščino raznih kipov, skulptur in podobnega, tako , da je danes  kot stalna zbirka, v ateljeju postavljeno na ogled večje število njegovih del. Objekt je na zelo lepi lokaciji zato se v poletnem času odvijajo razne delavnice na katerih sodelujejo predvsem študentje dogajajo pa se tudi razne prireditve pod košato murvo. 

Kaj pa pogrešamo v Biljah? Mogoče banko ali vsaj bančni avtomat, starejši pogrešajo pogostejši avtobusni prevoz do Šempetra in Nove Gorice, sicer pa se v Biljah imamo fajn.

 
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Miren-Kostanjevica!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Koledar dogodkov Preglej vse
Oktober 24 25 26 27 28 29 30 31 1 2
26.10.2017 | Kultura
potopisno predavanje NEW YORK CITY
27.10.2017 | Tečaji in delavnice
Meditacija s Silvanom Spačalom
29.10.201 | Šport
Pohod v Pedrovo
29.10.201 | Turizem
Pohod Lipa-Pedrovo
29.10.201 | Družabni dogodki
pohod do spomenika Cerje
31.10.2017 | Turizem
Tradicionalno pobiranje "Vahtiča"
31.10.2017 | Družabni dogodki
Seljanska noč čarovnic
01.11.2017 | Kultura
KOMEMORACIJA
02.10. - 28.05.2018 | Šport
Vodena telovadba

Bodite prvi pri oddaji mnenja.