Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za četrtek, 29.06.2017

delno oblačno
V prvem delu noči bodo nevihte s krajevnimi neurji od zahoda zajele večji del Slovenije, v drugem delu noči pa prehodno povečini ponehale.
18°C | 27°C
petek, 30.06.2017
17°C | 25°C
sobota, 01.07.2017
16°C | 25°C
nedelja, 02.07.2017
15°C | 27°C
ponedeljek, 03.07.2017
13°C | 26°C
Opozorila
Sreda, 28.6.2017 ob 18h
Do sredine noči so ob nevihtah še možna krajevna neurja. Močni sunki zahodnega vetra in nalivi bodo ob prehodu hladne fronte najprej (okoli 22. ure) zajeli obalo, nato pa v približno treh urah prešli vso Slovenijo.
18°C
27°C
delno oblačno
Nahajaš se tukaj: Novice Lokalne skupnosti

Bilje, vas, ki živi


LOKALNE SKUPNOSTI

| |
04.09.2013      18:10
A A

Bilje, vas, ki živi


Bilje so kraj v spodnji Vipavski dolini


Deli:

Bilje so srednja velika vas  v spodnjem delu Vipavske doline s  približno 1280 prebivalci. Kraj je v preteklosti zaznamovala opekarska dejavnost, ki pa je s prenehanjem delovanja zadnjega obrata Goriških opekarn dokončno zamrla. Spomin na to dejavnost poskuša danes obuditi Kulturno turistično društvo Zarja Bilje z vsakoletnimi opekarskimi dnevi. Vas spada v občino Miren-Kostanjevica.

V Biljah so poleg Merkatorjeve trgovine še trije gostinski lokali, mesnica in dve obrtni coni.  Življenje kraju pa zagotovo  daje Podružnična šola Osnovne šole Miren in oddelek otroškega vrtca ravno tako Osnovne šole Miren.  Učiteljice in učenci izredno dobro sodelujejo s krajem, predvsem z društvi, ki v vasi delujejo, to se odraža na prireditvah in drugih dogodkih, ki jih društva organizirajo. Tudi malčki in njihove vzgojiteljice oddelka otroškega vrtca se po svojih močeh trudijo, da so v kraju čim bolj prisotni ob raznih prireditvah. Omeniti pa nedvomno velja Dom krajanov. To je objekt, katerega smo Biljenci začeli graditi pred tridesetimi leti, vanj vložili sredstva treh krajevnih samoprispevkov ter  veliko število ur prostovoljnega dela. V njem se danes odvijajo številne kulturne prireditve, razna športna dejavnost, treningi  rekreacija in podobno.

V kraju je aktivnih kar nekaj društev in sicer: Kulturno turistično društvo, Društvo upokojencev, Društvo keramikov, Društvo Glas, Društvo žena in kot edina v občini Miren Kostanjevica, Krajevna organizacija Rdečega križa. Društva so dokaj aktivna in vsako posebej skrbi, da se v kraju stalno nekaj dogaja.

Poseben kulturni objekt pa je v Biljah kiparski atelje Negovana Nemca. Pokojni umetnik je  zapustil bogato dediščino raznih kipov, skulptur in podobnega, tako , da je danes  kot stalna zbirka, v ateljeju postavljeno na ogled večje število njegovih del. Objekt je na zelo lepi lokaciji zato se v poletnem času odvijajo razne delavnice na katerih sodelujejo predvsem študentje dogajajo pa se tudi razne prireditve pod košato murvo. 

Kaj pa pogrešamo v Biljah? Mogoče banko ali vsaj bančni avtomat, starejši pogrešajo pogostejši avtobusni prevoz do Šempetra in Nove Gorice, sicer pa se v Biljah imamo fajn.

 
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Miren-Kostanjevica!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Koledar dogodkov Preglej vse
Junij 29 30 1 2 3 4 5 6 7 8
01.06. - 30.06.2017 | Šport
BALINARSKI TURNIR ENOJK ŠD KRAS OPATJE SELO
01.07.2017 | Kultura
Cikel koncertov ob devetdeseti obletnici kacinovih orgel
01.07. - 02.07.2017 | Družabni dogodki
Praznik KS Temnica
01.07.2017 | Kultura
Poletni pevski večer v Lipi
03.07.201 | Šport
SPOMINSKI POHOD NA TRIGLAV
07.07.2017 | Kultura
Astronomski večer ob glasbi
01.06. - 30.06.2017 | Šport
BALINARSKI TURNIR ENOJK ŠD KRAS OPATJE SELO
01.07.2017 | Kultura
Cikel koncertov ob devetdeseti obletnici kacinovih orgel
01.07. - 02.07.2017 | Družabni dogodki
Praznik KS Temnica
01.07.2017 | Kultura
Poletni pevski večer v Lipi
02.07.2017 | Umetnost
Opajski večeri pod zvezdami - Zvoki kitar na Opajskem placu

Bodite prvi pri oddaji mnenja.