Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za torek, 24.10.2017

pretežno jasno
Ponoči se bo od zahod zjasnilo in zjutraj bo povsod pretežno jasno. Predvsem v severni in vzhodni Sloveniji bo pihal okrepljen severni veter. Najnižje jutranje temperature bodo od 3 do 8, v zatišnih legah okoli 0 stopinj C.
4°C | 17°C
sreda, 25.10.2017
3°C | 14°C
četrtek, 26.10.2017
3°C | 19°C
petek, 27.10.2017
6°C | 19°C
sobota, 28.10.2017
8°C | 15°C
Opozorila
Ponedeljek, 23.10.2017 ob 17h
Dodatnega opozorila ni.
4°C
17°C
pretežno jasno
Nahajaš se tukaj: Novice Verske

1. Oratorij Brdo 2013


VERSKE

| |
18.07.2013      16:00
A A

1. Oratorij Brdo 2013


S srečanji podobnim današnjim oratorijem je pred 150 leti pričel sveti Janez don Bosko (1815-1888) v času industrijske revolucije. Bil je duhovnik in je deloval v italijanskem mestu Turin, kamor je "s trebuhom za kruhom" prihajalo veliko mladih. Za svoje trdo delo so prejemali le skromno plačilo, bivali v neživljenjskih razmerah in pogosto prenočevali pod milim nebom. Boj za preživetje jih je silil tudi v krajo, zaradi česar so se neredko znašli za zapahi. Veliko jih je zaradi težkih razmer prezgodaj umrlo. Don Boska je takšen položaj mladih globoko pretresel. Zato se je odločil, da jim bo podaril svoje življenje in jim pomagal po svojih najboljših močeh. V oratoriju, kot je poimenoval svojo vzgojno ustanovo, je zbira na stotine mladih. Njegovo geslo je bilo: "Za vas živim". Z namenom, da bi se njegovo delo za mlade nadaljevalo, je ustanovil redovno družbo, ki jo je poimenoval po sv. Frančišku Saleškem - salezijance. Nosilci njegovih idej so mladi združeni pri Selezijanski mladinski pastorali, ki pripravijo izobraževanja za animatorje in priročnik za izvedbo Oratorija.


Deli:

V letošnjem letu so se mladi iz Brda odločili da izvedejo prvi Oratorij in zato so že kmalu začeli z delom in pripravami. Od nedelje 30. junija  do sobote 6. julija ja tako 92 otrok za katere je skrbelo trideset animatorjev obiskovalo Oratorij na Brdu. Spoznavati Boga malo drugače je moto Oratorija .Udeleženci preko zgodbe in delavnic spoznavajo ne samo Boga, ampak tudi mnogo drugih zanimivih stvari. Tokratna zgodba, ki so jo vsako jutro po dvigu zastave pripovedovali in zaigrali animatorji iz knjige Zgodbe iz Narnije - Potovanje Jutranje zarje(Clivas Staplesa Lewisa) pripoveduje različne življenjske zgodbe. Ladja, kralj Aslan (lev) in mnogi drugi so mlade popeljali mimo čeri in skozi viharje, ter na koncu spoznali, da geslo "Bog je z nami-nismo sami" še kako drži. In kaj se je dogajalo na Oratoriju? Prvi dan so odšli na izlet v Čeplje, ker so bili deležni majhnih in velikih pozornosti na  domačiji Zajčevih. Tu so poleg športnih dejavnosti imeli tudi kosilo. Naslednje dni pa se je vse dogajalo  na  športnih igriščih  pri šoli in okolici in v župnišču. Po dvigu zastave in potem ko so prisluhnili zgodbi so mladi odšli na pogovor o tem kaj so slišali (kateheze). Sledile so različne delavnice. Od kemijske, kuharske, lesne , risanja na steklo , športne, izdelovanja rožic iz papirja, plesne in še bi lahko našteval. V tednu Oratorija se je bilo kar za potruditi, da si lahko obiskal vse in v vsaki nekaj naredil. Čas za kosilo so izkoristili tudi za pogovor o tem kaj vse so delali in v kateri delavnici je zanimivo. Dnevi so hitro minevali in prišel je že petek in obisk gasilcev PGD Prevoje in seveda vodne igre. Najprej so prisluhnili prestavitvi vozila in dela gasilcev, ter posameznih orodij in priznati moram, da tako discipliniranih poslušalcev verjetno gasilci nimajo prav pogosto. Vodne igre in na koncu z vodnimi baloni zadeti animatorje to je veselje. Ker je bil dan vroč so nekaj hladnega tuša dodali še gasilci. Zadnje Oratorijsko druženje je bilo v soboto, ko so se poleg rednega dela Oratorija pripravljali še na zaključno prireditev in sveto mašo. V prireditvi, ki so jo skupaj z animatorji pripravili otroci smo spoznali vse skupine in vse delavnice ter Anjo in Uršo, ki sta bili voditeljici prvega Oratorija. Na šaljiv način smo se tako sprehodili preko celega tedna in ugotovili, da je bila to zanimiva izkušnja za animatorje in otroke. Sveto mašo je tokrat v katedrali pod milim nebom daroval Andrej Svete, pridigo pa so mu ukradli animatorji, a zato ni bil nič jezen. Tako smo prisluhnili zgodbi iz Narnije in še enkrat podoživeli to, kar so otroci poslušali v celem tednu in si mnogo tudi zapolnili. Poleg tega, da so imeli animatorji pridigo so otroci sodelovali pri svet i maši. Tako so pripravili prošnje, uvod v molitev Očenaš in pozdrav miru. Po končani sveti maši so sledila še presenečenja in vsi udeleženci smo bili  deležni še pogostitve, tudi v obliki odličnega kosa torte in polnega krožnika carskega praženca.  Za konec pa si naj sposodim še besede župnika Andreja, ki jih je izrekel pri nedeljski sveti maši:  Včeraj smo s sv. mašo in druženjem s starši in otroci zaključili letošnji, v naši župniji tudi prvi, Oratorij, ki so ga pripravili mladi iz župnije. Mislim, da smo v tem oratorijskem dogajanju vsi doživeli, da je BOG z nami in da nismo sami! Iskrena zahvala vsem animatorjem, otrokom in staršem za lepo in zavzeto sodelovanje, vsem za materialno pomoč in sladke dobrote, ki smo jih bili obilno deležni. Hvala!

Da je Oratorij uspel v taki meri, da se še danes govori o tem, so poleg domačega župnika Andreja Svete in župnije Brdo gre en velik HVALA najprej staršem , ki so mladim zaupali svoje otroke , nato otrokom, ki mislim, da so preživeli res lep duhovno in drugače bogat teden, ter naslednjim pokroviteljem : 

·       Občina Lukovica

·       OŠ Janka Kersnika

·        Picerija Furman

·        Gostilna Čebelca

·        Capuder Juteršek s.p.

·        Količevo Karton

·        Družina  Vidergar Čeplje

·        Družina Oražem

·        Družina Presekar

·        Družina Juteršek

·        Ključavničarstvo Vidergar

·        Janez Bernot

·        Družina Hajdinjak

·        Plastika s.p. Žirovše (Urbanija Tomaž)

·        Družina Cerar Preserje

·        PGD Prevoje

·        PGD Krašnja

·        Družina Stanek

·        Kmetija pr’Vazar, Trnjava

·        Družina Andrejka

·        Družina Burja

·        Športno turistično društvo Rafolče

  
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Lukovica!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Glasilo Rokovnjač
Številka: 07
Izšla: 21.09.2017
Poglej Pdf

Bodite prvi pri oddaji mnenja.

Radio v živo