Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za sreda, 22.11.2017

pretežno oblačno
Ponoči bo pretežno oblačno, proti jutru pa se bo na severu in vzhodu delno razjasnilo. Najnižje jutranje temperature bodo od 3 do 8, v zatišnih legah severne Slovenije od -3 do 0.
4°C | 13°C
četrtek, 23.11.2017
5°C | 12°C
petek, 24.11.2017
2°C | 13°C
sobota, 25.11.2017
6°C | 14°C
Opozorila
Torek, 21.11.2017 ob 18h
Dodatnega opozorila ni.
4°C
13°C
pretežno oblačno
Nahajaš se tukaj: Novice Občinske

AKTUALNA INFORMACIJA - Male komunalne ......


OBČINSKE

| |
27.06.2012      1:25
A A

AKTUALNA INFORMACIJA - Male komunalne čistilne naprave (MKČN) velikosti do 50 PE (t. j. 50 oseb)


Urejeno odvajanje in čiščenje komunalne odpadne vode predstavljajo pomemben prispevek k zmanjšanju obremenjevanja okolja. Slovenska okoljska zakonodaja predpisuje, da morajo lastniki stavb na območju z nižjo gostoto poselitve, kjer ni predvidena izgradnja javne kanalizacije, do konca leta 2017 obstoječe pretočne greznice zamenjati z malimi komunalnimi čistilnimi napravami (MKČN).


Fotografija je simbolična
Fotografija je simbolična
Deli:
MKČN je naprava za čiščenje komunalne odpadne vode. V njej poteka biološka razgradnja organskih snovi (oksidacija), ki jo izvaja aktivno blato (skupek mikroorganizmov) ob zagotavljanju vpihavanja zraka. Očiščena voda se kot iztok iz MKČN odvaja v površinsko vodo (potok) oz. ponika skozi določeno perforirano površino za ponikanje v podzemno vodo. V procesu čiščenja v MKČN nastaja odvečno blato, ki ga je potrebno občasno odstraniti. Odvečno blato se običajno odpelje v obdelavo na večjo komunalno čistilno napravo, v postopek zgoščanja in dehidracije, anaerobno obdelavo (stabilizacijo)  ter končno v odlaganje blata.

V kanalizacijski odtok se ne sme odvajati olj, masti, ostankov hrane, topil, čistil na osnovi klora in seveda trdnih odpadkov, ker poškodujejo napravo in zmanjšujejo učinek čiščenja naprave.

 

MKČN z zmogljivostjo čiščenja do 50 PE so v lasti lastnikov stavb in niso del javne infrastrukture. Za upravljanje in vzdrževanje teh naprav so pristojni lastniki.

Lastniki MKČN poskrbijo za:

-        vzdrževanje ustreznega obratovanja MKČN

-        periodičen odvoz blata s strani IJS

-        periodične preglede kakovosti iztoka s strani IJS (Ocene obratovanja za MKČN s certifikatom oz. Prve meritve in Obratovalne monitoringe za MKČN brez certifikata). 

 

Izvajalci javne službe (IJS) na območju lokacije MKČN zagotovijo:

-        soglasje in Strokovno oceno MKČN (za novogradnje)

-        prevzem odvečnega blata iz MKČN in njegovo obdelavo najmanj vsake 3 leta

-         ''Oceno obratovanja'' ob zagonu naprave in nato vsake 3 leta, če ima MKČN certifikat. Pri Oceni obratovanja se Izvede terenski ogled, pri katerem se preveri obratovanje in vzdrževanje naprave in dokumentacija.  

-         ''Prve meritve'' ob zagonu naprave in nato vsake 3 leta ''Ocena obratovanja'', če MKČN nima certifikata. Pri Prvih meritvah  se poleg terenskega ogleda izvede tudi vzorčenje in analiza iztoka s strani akreditiranega laboratorija. Pri Prvih meritvah mora biti KPK iztoka pod 150 mg/l ter BPK5 iztoka pod 30 mg/l, v nasprotnem primeru se meritve ponavljajo, dokler naprava ne deluje ustrezno

-        Lastnikom, ki imajo ustrezno MKČN, znižanje okoljske dajatve za 90%.

 

Inšpekcijski nadzor nad upoštevanjem predpisov izvajajo naslednji organi:

-        gradbeni inšpektorji: vgradnja MKČN

-        okoljski inšpektorji: ustreznost obratovanja MKČN

 

Lastnikom stavb pred nakupom MKČN priporočamo, da dobro proučijo ponudbo na trgu ter izberejo ustreznega dobavitelja naprave z enostavno vgradnjo, kakovostno izvedbo konstrukcije, dobro delujočo tehnologijo naprave, zagotovljenim servisom, referencami naprave (morda tudi ogled že vgrajene naprave) ter priporočljivo z ustreznim certifikatom.

 

Aktualen seznam dobaviteljev MKČN s priznanim ustreznim certifikatom, t. j. z dokumentom ''Izjava o skladnosti po SIST EN 12566-3 '', je vzdrževan in objavljen na naslednji spletni strani Gospodarske zbornice Slovenije: http://www.gzs.si/slo/panoge/zbornica_komunalnega_gospodarstva/55005.

                                                                                                                                                                                                                        OBČINSKA UPRAVA
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Lukovica!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Glasilo Rokovnjač
Številka: 08
Izšla: 19.10.2017
Poglej Pdf
Koledar dogodkov Preglej vse
November 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
21.11.2017
Danes ni dogodkov.
29.11.2017 | Tečaji in delavnice
Karierni sejem MojeDelo.com
29.11.2017 | Tečaji in delavnice
Karierni sejem MojeDelo.com
29.11.2017 | Tečaji in delavnice
Karierni sejem MojeDelo.com
29.11.2017 | Tečaji in delavnice
Karierni sejem MojeDelo.com

Bodite prvi pri oddaji mnenja.

Radio v živo