Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za sobota, 21.10.2017

pretežno oblačno
Ponoči in zjutraj bo na Primorskem in deloma Notranjskem zmerno do pretežno oblačno, proti vzhodu pa bo vse več jasnine, predvsem v Prekmurju je še možna jutranja megla. Najnižje jutranje temperature bodo od 7 do 13, v zatišnih legah severne Slovenije okoli 4 stopinje C.
8°C | 19°C
nedelja, 22.10.2017
10°C | 13°C
ponedeljek, 23.10.2017
7°C | 14°C
torek, 24.10.2017
4°C | 18°C
Opozorila
Petek, 20.10.2017 ob 19h
Dodatnega opozorila ni.
8°C
19°C
pretežno oblačno
Nahajaš se tukaj: Novice

Cvetna butara pri cerkvi sv. Vida


NOVICE

| |
18.04.2012      1:49
A A

Cvetna butara pri cerkvi sv. VidaDeli:

V dneh pred cvetno nedeljo je bilo v prostorih KD Antona Martina Slomška še posebej praznično. Člani TD Sv. Vid in sovaščani podružnice sv. Vida smo se namreč povezali v izdelovanju cvetne butare, ki je na cvetno nedeljo krasila zunanjost šentviške cerkve in hkrati spominjala na Kristusov vhod v Jeruzalem, ko je jahaje na oslu doživel navdušen sprejem množice. Po starih običajih so kmetje po blagoslovu butaro razdrli in razdelili »žegnani les« na nešteto krajev, kjer naj bi jim varoval pridelek in imetje. Ideja o cvetni butari se je tako rodila predvsem iz želje in potrebe po ohranjanju običajev naših prednikov ter druženju in povezovanju. Tako je v dveh dneh v prostorih kulturnega doma v Šentvidu ob medgeneracijskem sodelovanju, v prijetnem vzdušju, nastajala butara, ki meri okoli 13 metrov. Osnovo za butaro so prispevali vaščani Vrbe, za kar se jim zahvaljujemo. Zelenje, ki smo ga povezovali v šopke, te pa potem pritrjevali na smreko, obito s šibovimi vejami, je sestavljal pušpan, bršljan, tisa, resje in pa brin v »kroni« butare. Med zelenje smo vpeli še tribarvno oblanje, ki simbolizira barve naše zastave, vrh pa polepšali še s »slovenskimi« trakovi. Velikost butare, merjena v metrih, se bo sčasoma najbrž zabrisala, prav pa je, da med nami ostane povezovalni duh ter skrb za ohranjanje navad in šeg, ki so jih gojili naši predniki in ki so v preteklosti imele pomembno vlogo tudi pri ohranjanju identitete naroda. Hvala vsem, ki ste sodelovali pri izdelovanju butare!

 

Špela Kink

TD Sv. VID

 

 

 

 
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Lukovica!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Glasilo Rokovnjač
Številka: 07
Izšla: 21.09.2017
Poglej Pdf
Koledar dogodkov Preglej vse
Oktober 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29
20.10.2017
Danes ni dogodkov.

Bodite prvi pri oddaji mnenja.

Radio v živo