Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za petek, 19.01.2018

oblačno
3°C | 7°C
sobota, 20.01.2018
1°C | 4°C
nedelja, 21.01.2018
1°C | 8°C
ponedeljek, 22.01.2018
-4°C | 6°C
torek, 23.01.2018
0°C | 6°C
Opozorila
Četrtek, 18.1.2018 ob 18h
Zvečer in v prvem delu noči na petek bodo najmočnejši sunki jugozahodnega vetra v višjih legah in po nižinah severovzhodne Slovenije lahko presegali hitrost 70 km/h.
3°C
7°C
oblačno
Nahajaš se tukaj: Novice Kultura

Mesec maj – vrhunec kulturnih prireditev KUD ......


KULTURA

| |
23.06.2013      19:31
A A

Mesec maj – vrhunec kulturnih prireditev KUD Kosec


Maj je mesec mladosti, za nekatere najlepši mesec v letu. Zaznamuje ga razcvet narave in ljubezni. Ko se prebudi narava in vzbrstijo popki, se prebudijo tudi naša čustva. Bolj smo sproščeni in pripravljeni na druženje, zabavo … In ker je maj mesec dogodkov, se v KUD Kosec lahko pohvalimo s celo paleto kulturnih prireditev.


Deli:

KUD Kosec je maja v okviru likovne delavnice, ki jo vodi Draga Davitkova, na svetovnem pokalu v balvanskem plezanju, ki se je odvijal od 11. do 12. maja v Občini Log - Dragomer, organiziral likovni kotiček. Risali smo na  risalne liste, ki nam jih je podarilo podjetje Matis. Otroci so se likovnega kotička zelo razveselili, saj so lahko uporabljali veliko barvic in voščenk. Z risbami, ki so jih narisali, smo v večnamenskem prostoru pripravili mini razstavo.

Drugi večji in odmevnejši kulturni dogodek v organizaciji KUD Kosec je bila ambientalna razstava g. Rafaela Samca v cerkvi sv. Janeza Krstnika na Logu; na ogled je bila od 14. do 21. maja 2013. V čast mi je bilo, da sem ustvarjalca osebno spoznala; med najinim pogovorom se mi je utrnila misel, kako bi bilo lepo, če bi njegove umetnine iz voska in parafina prikazali tudi našim krajanom. Tako so se začela dogovarjanja z župnijo Brezovica, Občino Log - Dragomer in KUD Kosec. S skupnimi močmi smo organizirali nepozaben kulturni dogodek, ki so ga z glasbo obogatili flavtistka Anja Burnik, orgličar Miha Erič, ženski pevski zbor Spominčice in oktet Slavček. Ambientalna postavitev umetnika Rafaela Samca z naslovom "V začetku" je predstavljala vrelec, ki nikoli ne usahne; voda je simbol dvojnosti, je snov, ki kroži in tako povezuje spodnje in zgornje področje, materialno in duhovno sfero. Ima pa tudi pomen večnosti, saj izhlapeva iz tal, se zbira v oblakih in ponovno pada na zemeljska tla. Tudi barva ima v umetnosti Rafaela Samca poseben pomen; prozorna modrina se zdi prav takšna, kot bi bila vodena iz rek, celo iz oceanskih globin. Ambientalna postavitev nam bo še dolgo ostala globoko v srcu in spominu. Hvala, gospod Rafael, ker ste nam omogočili tako lep kulturni dogodek. Zahvala gre tudi župniji Brezovica, da nam je prisluhnila in omogočila, da smo dogodek prenesli v majhno, idilično cerkev na vrhu griča pri Logu.


V čast nam je bilo tudi, da je društvo Kosec v okviru praznika Občine Log - Dragomer organiziralo literarni večer z našim krajanom Zdravkom Pečanom ob izdaji njegove krstne pesniške zbirke MOST ter pripravilo spremljajoči kulturni program. Krajanom smo prikazali, kaj pravzaprav je poezija. Kot je bilo rečeno, bi kdo rekel, da je poezija nekaj, kar v človeku vzbudi občutke, pa naj so dobri ali slabi. Spet kdo drug bi dejal, da je to višja matematika in da preprosto ne razume ljudi, ki pesmi pišejo ali pa jih z užitkom, za dušo berejo. Res je, vsak si poezijo razlaga po svoje in v tem je tudi njen čar. Podobno kot pesem z melodijo je tudi poezija sijajno sredstvo za izražanje vseh vrst občutkov in čustev, v kar so nas popeljale pesmi Zdravka Pečana, ki jih je prebirala Danica Jazbinšek. Tudi učenci Osnovne šole Log - Dragomer ter trio Liljana Stepic, Emilija Erbežnik in Jože Jesenovec so nas tako s pesmijo kot z deklamacijo prepričali, navdihnili k razmišljanju in nas tako pospremili v tople domove.

V okviru občinskega praznika Občine Log - Dragomer je likovna sekcija, ki sta jo vodili Draga Davitkova in Lojzka Šarabon, pred Osnovno šolo Log - Dragomer organizirala risanje na asfaltu. V otroško delavnico so bili vključeni učenci z razredne in predmetne stopnje. Učenci s predmetne stopnje so v različnih tehnikah, v suhem pastelu ter z voščenkami, oblikovali različne vzorce in motive. Izdelki so bili uspešni. Dosegli so neki kontrast, zaradi izbire tehnike pastel so se učenci odločili za risalni list v temni barvi. Kaj vse lahko ustvarijo male glavice ... Rišejo in domišljijsko pričarajo poljubne motive ter nas prepričajo s svojimi izdelki.

Tudi letos je likovna sekcija društva Kosec v Osnovni šoli Log - Dragomer pripravila razstavo, ki je postala tradicionalni likovni dogodek ob praznovanju občinskega praznika. Predstavitev je bila pestra, zanimiva in odmevna, motivi pa raznoliki, od krajin in tihožitij do abstraktnih rešitev. Čestitke vsem udeležencem za uspešno ustvarjalno delo in obenem hvala vsem sodelujočim na tej likovni manifestaciji. 
Istočasno smo v šolskem večnamenskem prostoru gostili likovno razstavo gospe Sandre Dulmin. V svojih slikarskih delih, slikanju na svilo in na platno z akrilnimi barvami, je upodobila zanimive abstraktne motive. Platna so bila različnih dimenzij. Slikarka je iz večjih formatov naredila zanimivo kompozicijo slikarskih platen, ki jih je poslikala z enim povezujočim motivom. Gledalcu dopušča individualne domišljijske interpretacije.

Čar in igro svetlobe so razkrile tudi razstavljene unikatne, ročno izdelane lučke različnih velikosti, ki jih je oblikovala gospa Herta Mikuž. Lučke, ki so rezultat 24-urnega, neprekinjenega dela in pečenja pri 1.200 stopinjah Celzija, so oder in nastopajoče obdale s čarobno svetlobo.

Občinska proslava, ki jo je organizirala Občina Log - Dragomer, je bila nepozabna, skorajda neponovljiva.

Vrhunec majskih prireditev pa je bilo tekmovanje koscev in grabljic za pokal Ljubljanskega barja, dogodek, ki ga je pripravil KUD Kosec z Odborom za ohranjanje kulturne dediščine in prikaz starih običajev. Na prireditvi sodeluje sedem barjanskih občin (Borovnica, Brezovica, Ig, Ljubljana, Log - Dragomer, Škofljica, Vrhnika), vsako leto pa jo organizira druga občina. Namen prireditve je združevanje prebivalstva in lokalnih skupnosti, z iskanjem motivacije sožitja med človekom in naravo. Letos je organizacija pripadla Občini Log - Dragomer, ki je pri prirejanju dogodka sodelovala z Zavodom za ohranjanje naravne in kulturne dediščine Ljubljanskega barja. Prireditev je bila zelo obsežna, zato so priprave nanjo trajale od januarja.

Na tem mestu bi se rada v imenu KUD Kosec zahvalila vsem aktivnim udeležencem priprave in organizacije tako odmevnega dogodka v našem okraju. Zahvaljujem se tudi osnovni šoli ter gospem Mihaeli Mrzlikar, Brigiti Žitko, Mojci Lorber in Dragi Davitkovi, da so nam omogočile celoletno gostovanje na šoli in nam pri izvedbi kulturnih programov priskočile na pomoč.


KUD Kosec
Anica Vengust


0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Log - Dragomer!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!