Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za sreda, 18.10.2017

pretežno jasno
Popoldne bo predvsem ob morju zmerno do pretežno oblačno, ponekod lahko občasno tudi megleno. Drugod bo precej jasno. Zapihal bo jugozahodni veter. Najvišje dnevne temperature bodo od 19 do 24 stopinj C.
8°C | 22°C
četrtek, 19.10.2017
7°C | 22°C
petek, 20.10.2017
7°C | 20°C
sobota, 21.10.2017
9°C | 19°C
nedelja, 22.10.2017
9°C | 15°C
Opozorila
Sreda, 18.10.2017 ob 11h
Dodatnega opozorila ni.
8°C
22°C
pretežno jasno
Nahajaš se tukaj: Novice Kultura

Klekljane čipke za brezjansko Marijo


KULTURA

| |
17.11.2014      12:36
A A

Klekljane čipke za brezjansko Marijo


Log-dragomerške klekljarice so se ob praznovanju 200. jubileja podobe Marije Pomagaj na Brezjah pridružile vseslovenskemu projektu Klekljane rože za brezjansko Marijo.


Deli:

Vodja projekta, katerega cilj je bil sklekljati prt za svetiščni oltar na Brezjah, je bila Tanja Oblak. Ta je klekljarice s projektom seznanila lani novembra, čipke pa so morale izdelati do začetka februarja. Pri projektu je sodelovalo 605 klekljaric in klekljarjev iz številnih slovenskih mest, ki so izdelali 669 čipk. Dvanajst čipk so izdelale tudi pridne roke naših klekljaric in klekljarjev. Kot so nam pojasnile mojstrice, ki čudovite vzorce klekljajo na Logu, so čipke, ki so jih ustvarile, velike 17 krat 17 centimetrov. »Dobile smo definiran vzorec okvirja, v katerega smo vklekljale svoj motiv rože. Pri svojem delu smo bile zelo zavzete,« nam je povedala Helena Likar in dodala, da so vesele, da so lahko prispevale k ohranjanju te čudovite tradicije.

Za izdelavo ene čipke je bilo v povprečju porabljenih 25 ur, kar pomeni skupaj približno 16.500 ur dela. Vztrajne in pridne roke slovenskih klekljarjev so s prepletanjem niti ustvarile več kot 30 različnih vrst rož. »Največ je gorenjskih nageljnov, sledijo vrtnice, marjetice, tulipani, med redkimi cvetovi pa so tudi encijan, planika, sončnica, ciklama, lokvanj, zvonček, trobentica, narcisa, orhideja, šmarnica, regrat in številni drugi,« pravi Tanja Oblak. Odziv je bil neverjeten, zato je bilo izdelanih kar 11 prtov, trije mašni plašči in ena alba. Če bi vse prejete čipke sešili v en prt, bi iz njih nastal klekljani prt, velik več kot 19 kvadratnih metrov. »Prejete čipke je bilo treba najprej namočiti, da se pozneje ne bi skrčile. Še mokre sem zlikala in jih pustila, da so se osušile. Posebej sem oprala tudi blago. Prvo vrsto čipk sem šivala strojno, preostalo pa ročno. Za všitje vseh 669 čipk v enajst prtov sem potrebovala nekaj manj kot dva meseca ali približno 150 efektivnih ur,« je pojasnila vodja projekta.

Poleg desetih prtov, ki krasijo oltarje na Brezjah, so en prt, v katerega je všitih 66 čipk, poklonili papežu Frančišku za oltar kapele v domu svete Marte v Vatikanu. Podarili pa so mu tudi mašni plašč, v katerega je všitih šest čipk z motivom gorenjskega nageljna.

 

V. L.
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Log - Dragomer!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!