Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za četrtek, 20.09.2018

pretežno jasno
Popoldne bo povečini sončno. V hribovitem svetu ni povsem izključena kakšna kratkotrajna ploha ali nevihta. Najvišje dnevne temperature bodo od 24 do 28, na Primorskem do 30 °C.
15°C | 27°C
petek, 21.09.2018
15°C | 30°C
sobota, 22.09.2018
15°C | 17°C
nedelja, 23.09.2018
9°C | 22°C
ponedeljek, 24.09.2018
11°C | 23°C
Opozorila
Četrtek, 20.9.2018 ob 13h
Dodatnega opozorila ni.
15°C
27°C
pretežno jasno
Nahajaš se tukaj: Novice

Izdelava belokranjske pisanice


NOVICE

| |
21.04.2018      7:18
A A

Izdelava belokranjske pisanice


V želji po ohranjanju kulturne dediščine, smo v velikonočnem času izvedli delavnico velikonočnih belokranjskih pisanic, ki predstavljajo tudi svojevrstno umetnost. Če se postopka lotimo pravilno je vse skupaj lažje.


Deli:

Vsem, ki bi radi poleg pirhov ob velikonočnih praznikih okrasili svoje prostore z nekoliko drugačno dekoracijo pa podajamo nekaj koristnih nasvetov. Najprej seveda potrebujemo izpihano jajce. To je lažje pripraviti kot se zdi na prvi pogled, potrebna sta le občutek in jajce s trdno lupino. Izpihano jajce pripravimo tako, da ga prebodemo na nasprotnih straneh po dolžini. Izpihamo vsebino in jih malce prekuhamo. Delovno mesto zaščitimo s časopisom, pripravimo čebelji vosek, svečo, pisalko in spihano jajce. Pisalko  napolnimo z voskom, ga segrejemo nad plamenom in začnemo risati po jajcu. Oblikujemo poljubne vzorce.  Ko je  jajce poslikano z vseh strani in lepo zapolnjeno,  ga potopimo  v rdečo barvo. Nekaj časa  ga pustimo v njej. Jajce se  obarva rdeče. Nato  še enkrat nanesemo z voskom tiste površine, ki jih želimo, da ostanejo rdeče.  Jajce ponovno potopimo v črno barvo. Ko  se jajce posuši, ga damo v pečico na 50 stopinj C°, da se vosek utekočini.( Približno 5-10 minut.) Pripravimo rdeče volnene cofke in jih potegnemo skozi odprtinice jajc. Premažemo jih s slanino, da se zasvetijo. Tako, belokranjska pisanica je nared za velikonočno dekoracijo. Velja omeniti še to, da je delavnica potekala v duhu medgeneracijskega sodelovanja, kajti  otroci so s svojo domišljijo popestrili naše druženje.

KUD Kosec
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Log - Dragomer!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!