Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za petek, 22.06.2018

pretežno oblačno
Ponoči se bodo padavine in nevihte razširile nad večji del države. Vmes bodo tudi močnejši nalivi in sunki vetra. Najnižje jutranje temperature bodo od 15 do 19 °C.
16°C | 19°C
sobota, 21.06.2018
17°C | 32°C
nedelja, 23.06.2018
9°C | 22°C
ponedeljek, 24.06.2018
12°C | 22°C
torek, 25.06.2018
12°C | 22°C
Opozorila
Četrtek, 21.6.2018 ob 18h
Zvečer so na severu in severovzhodu možne močnejše nevihte.
16°C
19°C
pretežno oblačno
Nahajaš se tukaj: Novice

Izdelava belokranjske pisanice


NOVICE

| |
21.04.2018      7:18
A A

Izdelava belokranjske pisanice


V želji po ohranjanju kulturne dediščine, smo v velikonočnem času izvedli delavnico velikonočnih belokranjskih pisanic, ki predstavljajo tudi svojevrstno umetnost. Če se postopka lotimo pravilno je vse skupaj lažje.


Deli:

Vsem, ki bi radi poleg pirhov ob velikonočnih praznikih okrasili svoje prostore z nekoliko drugačno dekoracijo pa podajamo nekaj koristnih nasvetov. Najprej seveda potrebujemo izpihano jajce. To je lažje pripraviti kot se zdi na prvi pogled, potrebna sta le občutek in jajce s trdno lupino. Izpihano jajce pripravimo tako, da ga prebodemo na nasprotnih straneh po dolžini. Izpihamo vsebino in jih malce prekuhamo. Delovno mesto zaščitimo s časopisom, pripravimo čebelji vosek, svečo, pisalko in spihano jajce. Pisalko  napolnimo z voskom, ga segrejemo nad plamenom in začnemo risati po jajcu. Oblikujemo poljubne vzorce.  Ko je  jajce poslikano z vseh strani in lepo zapolnjeno,  ga potopimo  v rdečo barvo. Nekaj časa  ga pustimo v njej. Jajce se  obarva rdeče. Nato  še enkrat nanesemo z voskom tiste površine, ki jih želimo, da ostanejo rdeče.  Jajce ponovno potopimo v črno barvo. Ko  se jajce posuši, ga damo v pečico na 50 stopinj C°, da se vosek utekočini.( Približno 5-10 minut.) Pripravimo rdeče volnene cofke in jih potegnemo skozi odprtinice jajc. Premažemo jih s slanino, da se zasvetijo. Tako, belokranjska pisanica je nared za velikonočno dekoracijo. Velja omeniti še to, da je delavnica potekala v duhu medgeneracijskega sodelovanja, kajti  otroci so s svojo domišljijo popestrili naše druženje.

KUD Kosec
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Log - Dragomer!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!