Prebivalci soseske sv. Klemena v Suhadolah so v nedeljo, 23. novembra, praznovali god svojega zavetnika papeža mučenca sv. Klemena. V podružnični cerkvi so se jim pridružili številni komendski in drugi obiskovalci. Maševal jim je komendski župnik p. Cristian Balint.
Svoj govor je začel z duhovito pripombo, kako so v cerkev prisijali sončni žarki, prižgali pa so se tudi luči. Zbranim je zaželel: »Luč v vašem srcu!« K temu jih spodbuja tudi cerkveni praznik Kristusa Kralja vesoljstva, s katerim se končuje cerkveno leto, zgled njihovega zavetnika ter začetek adventnega časa, Tedna Karitas in običaj Marijo nosijo, ko bo Marijin kip spet obiskoval suhadolske in druge domove v komendski župniji. Na koncu je pri oznanilih vsem zaželel lepo praznovanje Klemenove nedelje. Še posebej lepo je bilo ob župniku videti številne ministrante.
Praznovanje so tokrat z zelo lepim petjem polepšali pevci in pevke Mladinskega cerkvenega pevskega zbora Komenda, v zvoniku pa pritrkovalci iz komendske župnije. »Pognali« so tudi več kot sto let star največji bronasti zvon, ki je bil prvotno namenjen za zvonik župnijske cerkve sv. Petra v Komendi, a so se mu Komendčani odrekli, ker se glasovno ni ujemal z ostalimi bronastimi zvonovi. Skadovci pa so ga radi volje sprejeli v zvonik, kjer od leta 1925 doni v slavo in čast Gospodu, razveseljuje in opominja pa tudi vaščane. Družbo mu delata še starejša manjša železna zvonova, žal pa se glasovno ne ujemata z bronastim velikim zvonom. Zaradi tega si vsaj nekateri Skadovci želijo in prizadevajo, da bi omenjeni zvon dobil bronasta spremljevalca.
Tokratna Klemenova nedelja je bila sicer sprva zelo mrzla, a jo je močno sonce počasi toplilo, najbolj pa srca ljudi ob župnikovi zgovorni in nazorni pridigi, mladostni lepi pevski glasovi pa tudi druženje po maši ob cerkvi. Številni obiskovalci so nato pohiteli v bližnjo osnovno šolo, kjer so glasovali za ali proti zakonu o prostovoljni pomoči težkemu bolniku. Presenetila je dolga vrsta glasovalcev. Eden izmed njih je v naglici vzel s seboj namesto osebne izkaznice zdravstveno. Kljub temu je s prihodom na volišče izpolnil svojo državljansko pravico. Glasovanje je potekalo mirno in hitro, glasovalci pa so po njem pohiteli domov v topla okrilja, se ogreli ob vročem čaju in nazdravili na tako lep in pomenljiv praznični dan.
Besedilo in fotografije: Jožef Pavlič




